Dosya Bilişimin Liderlerİ Bilişim 500 ile buluştu 08 TEMMUZ 2013 / 08:34

TURKCELL TEKNOLOJİ: “Büyümeye devam edeceğiz”

Turkcell Teknoloji, Bilişim 500 Araştırması 2012’de Türkiye Merkezli Yazılım Üreticisi ve Mobil Uygulamalar kategorilerinde ilk sırada yer aldı. 2012 yılını ‘büyümeye devam ettikleri, yerli üretimle Türkiye’ye değer kattıkları bir yıl’ olarak tanımlayan Turkcell Teknoloji Uygulamalı Araştırma Müdürü Dr. Verda Emiroğlu, özellikle yerli üretim konusunun bu kadar vurgulandığı bir dönemde yazılımda yerli üretim kategorisinde ödül almalarını önemli bir gösterge olarak tanımladı. Ar-Ge başlığında teknoloji, yeni ürün ve servis geliştirmek, ihracatı desteklemek ve bu başlıkta potansiyel yaratmak adına önemli değer yarattıklarını söyleyen Emiroğlu, 450 mühendisle Türkiye’nin en büyük yazılım merkezlerinden biri olduklarını belirtti ve şöyle devam etti:
“Önümüzdeki birkaç ay içinde 750 kişilik Ar-Ge kadromuzla Türkiye’nin en büyük Ar-Ge merkezini kuracağız. Donanım ve yazılım teknolojileri ile ilgili dünyadaki gelişmelerin paralelinde, birçok araştırma ve bunun sonucunda geliştirdiğimiz servisler, ürünler hem bu yıl hem gelecek yıl hayatımıza girecek, yine ihracat potansiyeli yaratacak. Ekosistemimizle, iş ortaklarımızla büyüyoruz.”
M2M alanında geliştirme kitlerine ve açık kaynak kodlu yazılımlarına işaret eden Emiroğlu, böylece bu alanda yeni geliştiriciler ve şirketler yarattıklarını, dolayısıyla buradan da birçok yeni servisin doğduğunu vurguladı. Hedeflerini; Türkiye’deki bütün yazılım şirketleri ile beraber Türkiye’ye değer katmak olarak özetleyen Emiroğlu, 2013 yılını şöyle değerlendirdi:
“Fikri haklar alanında önemli yatırımlar yaptık. Ar-Ge’mizi büyütüyoruz ve özellikle M2M, bulut teknolojisi gibi Türkiye için stratejik alanlarda yatırımlarımızı hep artırıyoruz. Değer katabileceğimiz yeni alanlar ve pırıl pırıl Türk mühendisler var.”
ETİKETLER : Dosya Sayı: 929

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics