Bircom 21 ŞUBAT 2014 / 11:30

IP Santral ve Birleşik İletişim Platformları için güvenlik çözümü : E-SBC

Tüm dünyada kurumlar alışılagelmiş santral sistemlerini IP tabanlı ses (VoIP) ve tümleşik iletişim (UC) ağlarına taşıma trendine katılıyorlar. Bu geçişin ses ve veri ağlarını birleştirerek operasyonel maliyetlerin düşürülmesinin yanı sıra yeni ses ve veri yakınsama servisleri uygulanabilmesi gibi birçok faydası bulunuyor. Bu ve benzeri faydalar tümleşik iletişime geçişte cazip bir değer teklifi sunarken, diğer yandan da geçişin sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için ele alınması gereken birçok konu bulunuyor.


Bu konuların en önemlilerinden biri güvenlik. Doğru şekilde planlanmamış ve güvenliği alınmamış VoIP tabanlı tümleşik iletişim platformları, getirdikleri yararların yanında saldırılara açık bir zayıf nokta oluşturabiliyorlar. Uygulamacıların olası güvenlik açıklarını ve etkilerini dikkate alması ve bu konular hakkında farkındalığı sağlaması gerekiyor. VoIP alanındaki güvenlik açıklarından kaynaklanan yetkisiz aramalar nedeniyle oluşan zararlar hakkında pek çok örnek duyulmakla birlikte, birçok kurum prestij kaybı endişesi ile yaşanan olayları gizlemeyi de tercih edebiliyor.

IP Santraliniz ve tümleşik iletişim platformunuz güvende mi?

UC ve VoIP sistemlerin IP tabanlı olmaları; kurum içindeki diğer veri servisleri ile aynı ağı  kullanmaları gibi nedenler, alışagelmiş telefon şebekelerinin çok daha nadir etkilendiği birçok tehdide maruz kalmalarına neden oluyor. Bunlar arasında Denial of Service (DOS), dinleme, fraud ve VoIP spam saldırıları gibi farklı tehdit tipleri bulunuyor.

Diğer alışılagelmiş veri servisleri standart firewall çözümleri ile korunabilirken VoIP güvenliğinde bunlar tümleşik iletişim platformlarını korumakta yetersiz kalıyor. Bunun en büyük nedeni, standart firewall ürünlerinin şüpheli aktiviteleri tespit edebilmek için VoIP iletişiminin içeriğini kontrol ve analiz etmek konusunda uzmanlaşmış olmaması. Bu nedenle, VoIP alanında uzmanlaşmış uygulama katmanında firewall cihazı olan ve genel olarak Enterprise Session Border Controller (E-SBC) olarak anılan çözümlerin VoIP sistemlerine dahil edilmesi gerekiyor.

E-SBC ürünleri VoIP güvenliği için vazgeçilmez olan çağrıların kabul edilmesinin kontrolü, DOS saldırılarının engellenmesi ve ağ topolojisinin gizlenmesi ve sinyalleşme ile medya akışlarının şifrelenmesi gibi önemli özellikler sunuyor.

E-SBC çözümlerinin güvenliğin yanında uyumluluk, sürdürülebilirlik ve tarife yönetimi gibi yararları da bulunuyor.

E-SBC çözümleri birden çok üreticinin ürünlerinden oluşan tümleşik iletişim platformları için uyumluluk ve bir arada sorunsuz bir şekilde çalışabilme imkanı sununuyor. Örneğin, mevcut bir IP-PBX platformunu Microsoft Lync ile iletişim kurabilir hale getirmek için bir E-SBC konumlandırılması yeterli oluyor. Aynı şekilde, mevcut IP-PBX ve tümleşik iletişim platformlarının VoIP operatörü ile ara bağlantısının yapılması sırasında çıkabilecek uyumsuzluk sorunları ve codec’ler arası geçiş ihtiyaçlarında da E-SBC çözümleri esnek ve güvenilir bir şekilde iletişim kurulabilmesini sağlıyor.

E-SBC, VoIP operatörleri arasında yük dağılımı ve yedekleme için de özellikler getiriyor. Bu sayede VoIP operatörlerinin sunduğu tarife ve dakika paketleri en iyi şekilde yönetilebiliyor ve herhangi bir problem anında bir operatörden diğerine  geçiş yapılabiliyor.

AudioCodes, VoIP alanında uzun yıllara dayanan, sahada kanıtlanmış bilgi birikimi ve teknolojisi ile tüm dünyadaki kurumların ihtiyaçlarını karşılayabilen ölçeklenebilir bir E-SBC ürün grubu sunuyor. AudioCodes E-SBC ürünleri istenildiğinde aynı kutuda VoIP media gateway özellikleri de sağlayarak ek bir avantaj oluşturuyor. AudioCodes, E-SBC çözümlerini Microsoft, Avaya, Alcatel-Lucent, ININ, Genesys, Broadsoft gibi önde gelen IP-PBX ve tümleşik iletişim üreticileri ile tam uyumlu, güvenli ve sürdürülebilir ses iletişimini garanti ediyor. AudioCodes, E-SBC çözümlerini Türkiye ana dağıtıcısı ve Gold Certified çözüm ortağı Bircom ve iş ortakları ile pazara sunuyor.

 

 
ETİKETLER : Bircom

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics