Bircom 21 ŞUBAT 2014 / 11:28

Ofinizde gürültü değil, iş üretin

Ofislerdeki ortam gürültüsü çalışan memnuniyeti ve verimliliğin yanı sıra müşteri memnuniyetini de doğrudan etkiliyor. Çevresel bir faktör olan gürültüyü azaltmak mümkün.

“Gürültülü bir ortamda mı çalışıyorsunuz?” Beyaz yakalı çalışanların büyük bir çoğunluğu bu soruya ilk anda olumsuz yanıt verecektir. Öyle ya, ne de olsa büyük makinelerle beraber bir fabrikada değil, bir ofiste çalışıyorlar. Peki, çalıştığımız ofiste bizden başka kimler, neler var?  Çalışma arkadaşlarımız, belki bir iki yazıcı ve fotokopi makinesi gibi birkaç cihaz daha. “Müşterileriniz sizi telefonda rahat duyabiliyorlar mı?”  Bu açıklamalardan sonra bir daha soracak olursak, açık ofislerde çalışanlar, ilk sorumuza evet yanıtını vereceklerdir.

İşyerinde gürültü denildiğinde ilk akla gelen yüksek düzeyde makine sesleri olsa da ofisteki çalışan sayısı arttıkça artan insan sesi seviyesi, yapılan işe bir etkisi olduğundan artık gürültü olarak tanımlanıyor. İşyeri ile ilgili fiziksel koşulları belirleyen ve ülkemizde de yürürlüğe giren uluslararası standartlar artık bu konuya geniş yer ayırıyorlar. Kullanımı giderek yaygınlaşan, bu sebeple sakinlerinin sayısı da artış gösteren açık ofisler günden güne tam bir gürültü kaynağına dönüşüyor. Açık bir alanda birbirlerine yakın mesafede konumlanan çalışanlar, ses üreten başka hiçbir cihaz kullanmadan sadece telefonla konuştuklarında bile ortam gürültüsüne katkıda bulunuyorlar.

Peki, bu ortam gürültüsünün işimize ne gibi bir etkisi var?  Müşterilerimizden başlayalım: Telefonda bizimle konuşurken çevremizdeki sesleri de duyduklarından kesinlikle gürültülü bir yerde olduğumuzu anlıyorlar. Sözlerini birden fazla tekrar etmek zorunda kalmaları bile olası.

Ofis çalışanlarına baktığımızda ise açık ofiste telefon görüşmesi yapmanın en zor tarafının, etrafta olup biten her şeyden soyutlanarak görüşmeye odaklanmak olduğunu görüyoruz. Bir çalışan yanındakini değil telefondaki müşterisini duymaya çalışırken konfor azalır, verim düşmeye başlar.

Ofiste kulaklık kullanarak her şeyi bir anda değiştirmek mümkün

Oysa bütün bu sorunları kolayca çözmek mümkün: Ofiste kulaklık kullanımı, daha en başta çalışanı telefon ahizesini tutmaktan kurtaracağı için verimliliğe doğru ilk adım olacaktır.  Seçilen kulaklığın çift taraflı olması sayesinde, çalışan ortam gürültüsünden etkilenmeden görüşmesine çok kolay bir biçimde odaklanabilecektir. Dahası, çift taraflı bir kulaklık ile müşterisini çok daha iyi duyabileceğinden, kendi sesini de daha rahat ayarlayacak, daha kısık sesle daha konforlu bir görüşme yapabilecektir. Aynı sürede daha çok işi çok daha az yorularak yapabileceğinden, kulaklıkla gelen konfor artışı doğrudan verimlilik ve çalışan memnuniyeti hanesine yazılacaktır.

Müşteri memnuniyetini artırma tarafında ise kulaklık kullanımı çok daha doğrudan bir etki yaratıyor.

Sennheiser’ın sunduğu Gürültü Filtreleme veya Ultra Gürültü Filtreleme özellikli ofis kulaklıkları ile ortam gürültüsünden tamamen kurtulmak mümkün.

Ofisinizin gürültü düzeyine göre tercih edebileceğiniz Gürültü Filtreleme veya Ultra Gürültü Filtreleme özellikli kulaklık modelleri ile müşterimize sadece sizin sesiniz iletilecek, ortam gürültüsü ise filtrelenecektir. Normal bir telefon ahizesine göre çok farklı bir ses duyacak olan müşteriniz ile aranıza konu dışında hiçbir ses karışamayacak. İsteklerini kolayca ve hiç zorlanmadan iletebilecek olan müşterinizin kişiye özel bir hizmet algısı pekişince, memnuniyeti de doğal olarak yukarı taşınacak.

Sennheiser Communications ürünlerinin Türkiye dağıtıcısı Bircom’un Sennheiser Telekom Ürünleri Ülke Müdürü Henri Çiprut, Sennheiser’ın tüm kulaklık çözümlerini kendi Ar-Ge birimlerinde ve kendi patentli teknolojisiyle geliştirdiğine dikkat çekiyor: “Şirketinizin ya da çalışanlarınızın gerçek ihtiyaçlarını belirliyor ve ardından size en uygun Sennheiser kulaklığı öneriyoruz. Ofisiniz gerçekte ne kadar gürültülü olursa olsun, müşterinizin bunu bilmesine hiç gerek yok. Çalışan verimliliği ve müşteri memnuniyetini yukarıya taşıyacak Sennheiser ofis kulaklıklarını denemek isterseniz bizi aramanız yeterli. Yaygın çözüm ortağı ağımızla size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.”

 
ETİKETLER : Bircom

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics