Dosya Biyometri Teknolojileri 16 MART 2015 / 07:34

100 yıllık teknoloji: Biyometri

Ülkemiz için oldukça yeni sayılan biyometrik teknolojiler dünyada yaklaşık 100 yıllık bir tarihi var.  Özellikle adli kimlik tespiti gibi önceliklerle başvurulan parmak izi kullanılan ilk biyometrik teknolojiler arasında. Bu teknolojiyi zamanla iris tanıma, yüz ve ses tanıma teknolojileri izliyor. Bugün pazar hâkimiyetine bakıldığında parmak izi ve iris tanıma daha yoğun bir kullanıma sahip ancak önümüzdeki süreçte ses biyometrisi kullanımında bir sıçrama yaşanması bekleniyor. Pazarın dünyada yaklaşık %20’lik bir büyüme oranı var. Pazar büyüklüğünün 2019 yılında yaklaşık 24 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Pazarın ülkemizde de paralel bir büyüme gösterdiğini söylemek mümkün. Parmak izi teknolojisi ile hayatımıza giren biyometri kavramı, yüz tanıma, iris tanıma ve ses tanımanın yanı sıra bugün damar tanıma gibi uygulamalarla da kendinden söz ettiriyor. Damar tanıma teknolojilerinin sağlık alanında kullanılmaya başlaması biyometri pazarının gelişimine hız kazandırdı. Önümüzdeki dönemde ses biyometrisi pazarında da bir büyüme yaşanacağını öngörmek zor değil. Sesin telefonda başvurulabilecek tek biyometrik unsur olması; müşteri hizmetleri alanında ses biyometrisi kullanımını neredeyse zorunlu kılıyor. Teknoloji, telekomünikasyon ve bankacılık başta olmak üzere

Kişisel güvenlikte biyometri fark yaratıyor

Biyometrik teknolojiler kurumlara sundukları pek çok avantajın yanı sıra; bireylere de kullanım kolaylığı ve güvenli işlem imkânı sunuyor. Geleneksel güvenlik yöntemleri gerek belirli noktalarda yetersiz kalmaları; gerekse pratiklikten uzak yapıları nedeniyle kullanıcıların beklentilerini karşılayamayabiliyor. Örneğin en sık kullanılan güvenlik yöntemleri arasında yer alan PIN ve şifre; unutma ve kaybetme gibi nedenlerle kullanıcılara problem yaratabiliyor. Buna karşın biyometrik güvenlik önlemlerinde kullanılan ses, iris ve parmak izi gibi unsurların kaybedilmesine veya unutulmasına imkân yok. Dolayısıyla kullanıcılar şifrelerini hatırlamaya çalışmakla zaman kaybetmeden; zaten sahip oldukları unsurlarla doğrulama işlemlerinden geçebiliyorlar.

“Mobildeki etkisi göz ardı edilemez”

Mobil alanda en sık kullanılan biyometrik teknolojilerin başında parmak izi ve sesli imza geliyor. Birçok cihaz donanımsal olarak bu teknolojileri sunabiliyor. Örneğin piyasada parmak izi ile kimlik doğrulamasına olanak tanıyan mobil cihazlar bulunuyor. Ayrıca yazılım çözümleri ile mobil cihazlarda biyometrik teknolojilerden faydalanmak da mümkün. Örneğin SESTEK olarak sesli imza teknolojisi içeren mobil çözümlerimiz var. Uygulamalarımızdan biri, sesli imza ile ulaşılan bir not defteri içeriyor. Teknolojiden yararlanmak isteyen kullanıcıların öncelikle uygulama ekranındaki rakamları okuyarak sesli imzalarını oluşturmaları gerekiyor. Sesli imzalarını oluşturan kullanıcıların sonraki denemelerinde uygulamaya erişmeleri için sesli imzalarını söylemeleri kimliklerini doğrulatarak uygulamaya erişmeleri için yeterli oluyor. Böylece sadece kendi sesleri ile ulaşabilecekleri yüksek güvenlikli bir not defterine erişmiş oluyorlar. SESTEK Sesli İmza teknolojisinin mobil alanda, kurum ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı uygulamalarını gerçekleştirmek mümkün.

SESTEK Genel Müdürü Serdar Karadayı
ETİKETLER : 1013

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics