Dosya Biyometri Teknolojileri 16 MART 2015 / 07:34

Anahtar: Avuç içi damar haritası

PalmSecure biyometrik kimlik tanıma sisteminin kullandığı veri, kişinin avuç içi damar haritasıdır. Bu veri, parmak izi gibi kişinin temas ile ortamlara bırakabileceği bir veri değildir. Ayrıca alınan veri sensörden çıkmadan önce ileri bir şifreleme algoritması ile şifrelenmektedir. Bu veri yalnızca siz yeniden doğrulama yapmak istediğinizde damar tanıma işlemi el üzerinde bulunan deri altı damar görüntüsünün alınması işlemi ile başlamaktadır. Alınan görüntü üzerinden ana damar hatları ayrılır ve özellik çıkarma algoritması uygulanarak her kişi için belirleyici bir şablon oluşturulur. Bu şablon mevcut standartlaşmış en ileri şifreleme algoritması ve en yüksek şifreleme anahtar uzunluğu olan AES 256 Bit ile şifrelenerek veritabanında saklanır.

Bu nedenle yüksek güvenliklidir, oluşan veriler şifrelenerek veri tabanında saklanmakta olup ancak siz tekrardan doğrulama yapmak için sistemi kullandığınızda sensör’ün aynı algoritma ve anahtar ile üreteceği veri sistemde yer alan veri ile karşılaştırılarak doğrulama yapıldığından sistemde yer alan kayıtlı verinin tek başına bir anlamı bulunmamakta olup başka bir amaç için kullanılamamaktadır.

Teknoloji nasıl çalışıyor?

Bu teknoloji, avuç içinde yer alan damarların taranmasından ortaya çıkan algoritmayı kullanıyor. Böylece yüksek güvenirlilik, temassız işlem yapılabilmeyi ve dolayısıyla hijyenik olmayı beraberinde getiriyor. Dış mekanlarda kullanılabilmesi, nem, toz ve kirden etkilenmemesi gibi birçok noktada üstünlüğü bulunuyor.

Dünya üzerinde halen 200 milyon kişinin kullandığı PalmSecure teknolojisi, şu anda dünyanın en güvenilir biyometrik kimlik doğrulama sistemi olarak kabul ediliyor.

Hedef finans sektörü

Güvenlikte sistemi yüksek güvenlik gerektiren her yerde bu sistemi hayata geçirmek mümkün. Finans sektöründen sağlığa, savunma sanayiinden telekoma kadar birçok alanda kullanılabiliyor.

Özellikle Finans sektöründe yüksek oranda kullanılmaya başlanan PalmSecure kimlik doğrulama teknolojisi; işlem hızını artırıp, hata payını en aza indirerek yüksek güvenilirlikte işlem yapılmasına imkan sağlıyor. Ülkemizde önemli bankaların yetkilendirme işlemlerinde kullanılmaya başlanan sistemin bir çok finans kurumu tarafından kullanılması hedefleniyor.

Fujitsu Profesyonel Hizmetler Yöneticisi Serkan Kılıçarslan
ETİKETLER : 1013

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics