Dosya Biyometri ve Güvenlik 13 MART 2016 / 10:57

Bankacılık işlemlerinde şifre git gide yok oluyor

Müşteriler artık kimlik hırsızlıkları sorunlarından, bankalar bu konuda meydana gelen olaylarla haber olmaktan sıkıldı. Bunun sonucu olarak, finans sektörü, müşterilerini her adımda korumak için biyometri teknolojilerini kullanmakta fazlasıyla istekli. 
 
Hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen akıllı telefonlar, özellikle bankalarda kimlik doğrulama süreçlerinde çok daha faydalı bir araç haline geliyor. Sonu gelmeyen riskler karşısında etkili online güvenlik, mobil bankacılık ve tüm finansal hizmetlerde yapılan işlemlerde etkili güvenlik beklentileri de haklı olarak artıyor. Bu süreçte biyometrik tanımlama çözümleri hızlı ve diğer yapılara kıyasla çok daha doğru müşteri tanımlaması sağlıyor. Yani geleneksel PIN veya kimlik kartı verilerinin ötesine geçiyor. Biyometrik tanımlama teknolojisi kullanımı sadece bankacılıkta değil, tüm finansal hizmet sektöründe kimlik hırsızlığı veya yolsuzluk gibi sorunlardan kaynaklı zararları ortadan kaldırma potansiyeline de sahip. Bu gerçeği gören küresel bazda birçok banka halihazırda müşteri tanımak için biyometrik teknoloji çözümlerini kullanıyor. Gerek sektörde rekabet, gerek sonu gelmeyen haklamalar, gerekse bu tarz durumlarda bir bankanın imajını toparlamasının zorluğu ışığında söz konusu yatırımların tüm şirketlerde yayılacağını tahmin etmek zor değil. Biyometrik çözümlerin gerek bireylere gerekse finans kurumlarına en büyük faydası siber suçluların her zaman keşfetme imkanı olan açıkları ortadan kaldırması. Şube bankacılığı, internet bankacılığı, mobil bankacılık, ATM gibi finans ağlarında kullanılabilen biyometrik çözümlerle müşteri tanımlaması yapmak, bankacılık sisteminde işlemleri güven altına aldığı gibi, finansal hizmetler sektörünün bütününe çok daha önemli faydaları getirme potansiyeline sahip.
 
Biyometrik çözümlerin değeri artıyor
Sayısı giderek artan finans kurumları mobil bankacılık hizmeti sunuyor, müşterilerine ödeme ve parasal işlemler yapma imkanı sağlıyor. Eskiden bu cihazlarda kimlik tanıma için etkisi tartışılır şifreler veya PIN’ler kullanılırdı. Biyometrik tanıma çözümleri ise bankacılık teknolojilerinde güvenliği pekiştirdiği gibi, önemli ve gelişen bir eğilim olarak kendini gösteriyor. Biometric Research Group tahminlerine göre, biyometrik güvenlik çözümlerinin değeri 2012 yılındaki 900 milyon dolardan 2015 yılında 1.8 milyar dolarlık değere ulaştı. Bu katlanarak artışın temelinde de kimlik hırsızlığı açıklarının artmasının ve sahtecilik sorunlarının sayısında yaşanan artışın payı büyük. Biometric Research Group tahminlerine göre, birçok yöntemle hayatımızda yer alan biyometrik teknoloji çözümleri, bankacılık sektörünün operasyonel risklerini de gelecek 10 yılda en az yüzde 20 oranında azaltma potansiyeline sahip.
 
Müşterilerin benimseme hızı itici güç 
Mobil bankacılıkta müşterilerin biyometrik tanıma çözümlerini benimseme hızı da istikrarlı biçimde artıyor. Bunun bir sonucu olarak, birçok akıllı telefon ve elektronik cihazda da biyometrik kimlik tanıma uygulamaları yerini alıyor. Birçok müşteri de çok daha güçlü güvenlik sunan biyometrik çözümlerinin sağladığı faydaların bilincinde. Bu da onların farklı kanallarda bankacılık işlemlerinde bu çözümleri benimseme hızını artırıyor.
Mobil bankacılıkta biyometri teknolojisini içeren uygulamalar, birçoklarına göre sektörde en önemli gelişim noktası. Zaten bunun bir sonucu olarak giderek daha çok finans kurumu bu teknolojiyi bünyesine alıyor, işlemleri güvene almak adına bu konuda yatırımlar yapıyor. Gelinen noktada, mobil bankacılık da ATM’den işlem yapmak veya şubeye gitmek gibi güvenli hale geliyor, hatta kişisel bilgisayardan bankacılık işlemi yapmaktan daha güvenli ve daha kolay oluyor.
Finansal hizmetlerde güvenlik açıkları, parasal işlemlerde sorunlar ve kimlik hırsızlığı sorunları gün be gün artarken, biyometrik çözümler gibi yüksek güvenlik sunan kimlik tanıma sistemleri de önem kazanıyor. ‘Müşterini tanı’ (Know your costumer) felsefesi böylece finans sektöründe önemini artırıyor. ATM’den para çekmek, telefon işlemlerinde ses biyometrisi ile müşteri tanımak, mobil bankacılık uygulamasında kimlik tanımlama, online bankacılık uygulamalarında para aklamaya karşı hamlelerde yüz ve ses kombinasyonlu tanıma uygulamaları işte bu şekilde öne çıkıyor. Biyometrik çözümlerin kullanımı, işlem süreçlerini hızlandırma potansiyeline de sahip. Bu yönüyle bankalar ve diğer tüm finansal hizmet kuruluşları, biyometrik teknolojinin müşteri bilgilerini ve prestijlerini korumak adına ne kadar önemli olduğunun bilincinde. Böylece para aklamadan internet işlemlerinde meydana gelen yolsuzluklara ve kimlik hırsızlıklarına karşı durabileceklerinin farkındalar. Geçen yıllar itibariyle birçok finans kurumu, belirttiğimiz faydalar ışığında biyometrik çözümleri kullanmaya başladı.
Teknoloji şirketleri de müşterilerin ve finans dünyasının bu beklentilerine yanıt verecek güvenlik uygulamalarını hayata geçiriyor, bu konuda yatırımlarına hız veriyor. Birçok kişiye göre parmak izi biyometrik tanımada Apple, Touch ID ile öncülük yaptı. Bunun diğer örneklerine bakacak olursak, 2012 yılında Apple, AuthenTec şirketini satın aldı, Samsung buna benzer bir güvenlik teknolojisini GalaxyS5 ve S6’da hayata geçirdi, Qualcomm da 3D parmakizi okuyucuyu kullanıma sundu.
 
Finans dünyasında örnekler çoğalıyor 
Deutsche Bank; geleneksel şifrelere veda etti, bunların yerine parmak izi, yüz tanıma teknolojilerini kullanıma geçirdi.
Lloyds Banking Group bünyesindeki Halifax, dijital finansal hizmetlere erişimde kimlik doğrulamada müşterisinin kalp atışlarını temel alan bir teknoloji denedi.
Bir Finlandiya şirketi olan Uniqul, ödeme yapmak isteyen müşterilere yüz tanıma sistemi sunarken, Japon Telekom şirketi NTT DOCOMO ve Fujitsu’nun hayata geçirdiği akıllı telefon da, mobil ödeme yapmak isteyen kullanıcılarını iris tarama ile tanıyor.
HSBC, İngiltere’de ses tanıma ve dokunma güvenlik hizmetlerini sunacağını açıkladı.
Bu konuda adımlar ve pilot çalışmalar giderek artarken, Visa ve MasterCard gibi kart yapıları da farklı biyometrik çözümler üzerinde çalışıyor.
Apple’ın TouchID yapısını kullanan Bank of America’nın müşterileri mobil bankacılık uygulamasına giriş için parmakizi okuyucuyu kullanmaya başladı. 
Bundan iki yıl önce Barclays, Hitachi Europe ile işbirliği ile Barclays Biometric Reader’ı kullanıma sundu. Sadece parmağını taratan müşteriler, saniyeler içinde online banka hesaplarına ulaşma ve ödemeler yapma imkanına kavuştu.
The Royal Bank of Scotland (RBS) ve NatWest, İngiltere’de parmak iziyle mobil bankacılık teknolojisini müşterilerine sundular.  
ABD’nin en büyük bankalarından biri olan Wells Fargo da SpeechPro’nun ses biyometri teknolojisi ile müşterilerini tanımaya başladı. Barclay’s gibi Wells Fargo da kurumsal müşterilerine daha farklı güvenlik çözümleri de sunuyor. Bankanın Commercial Electronic Office (CEO) mobil bankacılık uygulamasının kullanıcıları, iki yeni biyometrik çözüm arasında tercihler yapıyor. İlk uygulama ses ve yüz veri tanımayı içerirken, ikinci yöntem ise gözbebeğinin beyaz bölümünün fotoğrafının çekilmesini gerektiriyor. Gözde taklit edilemez damarlar, kullanıcının da uygulamaya giriş yapabilmesini sağlıyor.
Citibank’ın yeni müşteri tanıma metodu, müşteriyi tanımak için ses biyometrisini kullanıyor, kimlik numaraları ve kişisel detaylar gibi süreçleri ortadan kaldırıyor. 
ETİKETLER : 1063

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics