Dosya Biyometri ve Güvenlik 13 MART 2016 / 11:04

Biyometri teknolojileri hayatın her alanına dokunuyor

Fujitsu Türkiye Servis Direktörü Cengiz Yeker

Güvenli yaşama isteği, kimlik güvenliğimiz başta olmak üzere;  güvenli sağlık hizmeti, güvenli alışveriş, bilginin güvenliği gibi konuları beraberinde getiriyor. Riskler ve tehditler karmaşık hale geldikçe güvenlik teknolojileri devreye giriyor. Sağlıktan sosyal güvenliğe, kamu hizmetlerinden ulaşıma ve sınır kontrolüne, finans ve bankacılıktan şehir güvenliğine kadar sayısız alanda kullanılıyor.  
Bankaların biyometri dönemine en hızlı geçiş yapacak kurumlar olduğunu ve gerek banka şubelerinde gerekse ATM’lerde biyometri ile daha sık karşılaşacağımızı söyleyebilirim. Türkiye’de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan E-Kimlik projesi kapsamında tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının biyometrik kimlikleri olacak ve birçok kamu ve özel sektör hizmet uygulamalarında biyometrik teknolojilerin kimlik doğrulama süreçlerinde etkin bir şekilde kullanacak.

Biyometrik teknolojiler birçok avantaj sağlıyor
Bilgi güvenliği günümüz teknoloji dünyasının en önemli problemlerinden biri. Kişiler ya da kurumlar, her türlü bilgiyi güvenli bir ortamda tutabilmek ve bu bilgileri saklamak, korumak için büyük çabalar ve kaynaklar harcıyorlar. Bir bilginin gizliliğinden ve güvenliğinden bahsedebilmek için o bilginin kimsenin eline geçmemesini sağlamak yeterli değil. Bunun yanında bilginin bütünlüğü, bilgiyi gönderen kişinin gönderdiğini; alan kişinin de aldığını inkâr edememesi gibi kavramlar da önem taşıyor. Bunlara bakıldığında gizliliğin en kritik noktalarından birinin bilgi erişiminin yalnızca yetki verilmiş kişiler tarafından yapılabilmesi olduğu açık. Gerçek dünya ortamında kişilerin kimliklerini doğruladıkları imza, mühür gibi elemanlar günümüzde dijital ortamda geçerliliklerini de yitirdiler. Dijital dünyada bunların yerine verilerin bazı matematiksel algoritmalardan geçirilmesi ile elde edilen dijital imzalar ya da söz konusu kişilerin kendine has özelliklerinin kullanıldığı biyometrik güvenlik sistemleri kullanılarak söz konusu kişinin kimlik doğrulaması sağlanabiliyor.
Günümüzde başta bankacılık olmak üzere pek çok alanda elektronik operasyonların gerçekleştirilmesi ve giriş işlemleri için şifre doğrulamasına ihtiyaç var. Kullanıcılar şifre girişi yaparken, güvenlik seviyelerine bağlı olarak farklı şifreleme algoritmalarını içeren 20 kadar farklı fonksiyon ve işlevin yanı sıra bir de karmaşık sayı, harf ve sembol dizileriyle karşı karşıya kalıyorlar. Diğer taraftan farklı uzunluk ve öncelik sorunlarıyla başa çıkmanın yanı sıra BT bölümlerine unutulan şifreler için çağrılar açılıyor. Finans kuruluşlarında BT destek masalarına gelen telefonların %60’ını unutulan şifreler için yapılan aramalar oluşturuyor.
Kuruluşlar için siber dolandırıcılık ve bilgisayar korsanlığından korunmayla ilgili maliyetler gün geçtikçe artarken, tüketicilerin online hizmet sağlayıcılardan, bankalar ve hatta kamu kurumlarından işlemlerini güvenli yapabilmek için beklentileri artmış durumdadır. Veri hırsızlığı, para transferi ve hedeflenen zararları vermek açısından bilgisayar korsanlarının günümüzde çok daha ileri teknoloji ve yanıltıcı yöntemlerle çalıştıkları göz önüne alınırsa karmaşık şifrelerin dahi yeterli olmadığı görülmektedir.

Mobil cihazlarda biyometrik teknolojilerin entegrasyonu yaygınlaşıyor
Biyometrik teknolojiler, mobil ve bulut uygulamalarında da karşımıza çıkacak.  Bu kapsamda birçok akıllı telefon ve tabletlerde de biyometrik teknolojilerin entegrasyonunun hızla yaygınlaştığını görmekteyiz.  Biyometrik teknolojilerin, mobil cihazlara erişimde kimlik doğrulama çözümünün yanı sıra veri güvenliği ve hatta ödeme sistemleri için de kullanılabilir olması sayesinde, etkisi artacaktır.
Mobilde biyometri kullanımı ile önümüzdeki dönemlerde kullanıcılar göz, ses,  yüz gibi biyometrik özelliklerini kullanarak, mobil bankacılık işlemlerini de bu yöntemle doğruladıkları kimlikleri üzerinden gerçekleştirebilecekler.

PalmSecure teknolojisine Türkiye’de büyük talep var
The Common Criteria Recognition Arrangement (CCRA), ürünlerin bağımsız ve yetkin laboratuarlar tarafından değerlendirilmesini sağlamak amacıyla kurulan uluslararası bir kuruluş. Bu kuruluşun hazırladığı rapora göre Fujitsu tarafından geliştirilen biyometrik güvenlik çözümleri, 10 Milyon’da 8 gibi en düşük hata oranı (FAR (False Acceptance Rate) FRR (False Rejection Rate) ile günümüzde bu alandaki en güvenilir ve pratik çözüm olarak sertifikalandırılmış durumda. Fujitsu’nun geliştirdiği Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemlerinden biri olan PalmSecure, avuç içinde yer alan damarların taranmasından ortaya çıkan datayı güvenlik algoritmalarıyla eşleştirerek kullanıyor. Dünya üzerinde halen 200 milyon kişinin kullandığı ve dünyanın en güvenilir biyometrik kimlik doğrulama sistemi olarak kabul edilen PalmSecure teknolojisine, Türkiye’de de büyük ilgi var. Sosyal Güvenlik Sistemi kapsamında yer alan üniversite ve özel sağlık kurumlarının harcamalarını daha iyi kontrol etmek ve işlem yapan hastanın doğrulanması amacıyla kullanılan Fujitsu PalmSecure Avuç İçi Kimlik Doğrulama Çözümü, Türk mühendisleri tarafından geliştirildi. Bu çözüm, tedavi gören hastaların kimlik doğrulamasının yüksek seviyede güvenlikle yapılmasını sağlıyor. Şu ana kadar bu teknoloji ile Türkiye’de özel ve üniversite hastanelerinde 20 milyon 675 bin 175 vatandaş kaydı ve 134 milyon 430 bin 760 kimlik doğrulaması gerçekleştirildi.
PalmSecure biyometrik kimlik doğrulama sisteminde kişinin kopya edilemez verisi olan avuç içi damar haritası kullanılıyor. Bu harita, parmak izi gibi kişinin temas yoluyla ortamlara bırakabileceği bir veri olmadığı için kopyalanamıyor, takip edilemiyor. PalmSecure sensörü ile vücut içinde yer alan damarlardan alınan veri, canlı doku ve kan basıncı gibi faktörleri dikkate almasının yanı sıra kayıt aşamasından merkezi veri tabanına kayıt edilmesine kadar her aşamasında çoklu güvenlik sistemleriyle üst düzeyde güvence altında tutuluyor. Diğer yandan temassız çalışan no-touch sensörü elle iletilen mikropların ve hastalıkların yayılmasına da engel oluyor.  

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics