Dosya Biyometri ve Güvenlik 13 MART 2016 / 10:41

Biyometri teknolojilerinin geleceği

Teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlediği günümüzde elbette ki biyometri teknolojileri de gelişiyor. Yıllardır uzun uğraşlarla yapılan biyometrik taramaların artık akıllı telefonlarla yapılabildiğini görebiliyoruz. Dilerseniz biyometri teknolojilerinin geleceğini, günümüzdeki kullanımlarıyla beraber irdeleyelim.

Sosyal medya ve biyometri
Biyometrik tarama teknolojilerinin belki de günümüzde en yoğun şekilde kullanıldığı alanlardan biri sosyal medya.  Her gün Facebook’a yüzbinlerce fotoğraf yükleniyor. Bir dönem bu fotoğrafları etiketleme işlemini tamamen elle yapıyorken, sonrasında Facebook bize fotoğraflarda tanımladığı yüzleri isimsiz olarak göstermeye başladı. Biz bu yüzleri seçip arkadaşlarımızı / kendimizi etiketledik ve el birliğiyle bir biyometrik veri tabanı oluşmasında yardımcı olduk. Şimdi ise –arada hatalı tanımlama yapsa da- çok kişinin bulunduğu bir fotoğrafı Facebook’a yüklediğimiz anda otomatik olarak hepsi etiketleniyor. Facebook, bir fotoğraf eklediğimizde saniyeler içerisinde düşük çözünürlüklü bir fotoğraftan bile biyometrik tarama yapabiliyor.
Pasaportlarda kullanılan biyometrik fotoğrafların ne kadar titiz bir şekilde çekildiğini fark etmişsinizdir. Fotoğraflarda aynı açıdan bakılıyor, fotoğraflar aynı boyutlarda çekiliyor ve belirli standartları var. Facebook ise isabet oranı henüz çok yüksek olmasa bile çok daha düşük çözünürlüklü fotoğraflarla yüz taramasını gerçekleştirebiliyor. Bu, teknolojinin bu kadar süre içerisinde attığı adımı gösterir nitelikte.

Küçülen sensörler ve kısalan tarama süreleri
Parmak izi tarama sensörleri akıllı telefonlarda bir süredir parolalı tuş kilitlerinin yerini alıyor. Burada, parmak izi okuyucu sensörün boyutlarının bir buton yüzeyi kadar küçük olmasının yanı sıra gelen parmak izi verisinin işlenmesinin de cebimize sığdırdığımız akıllı telefonlar tarafından yapıldığını göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Ayrıca Samsung, üst seviye akıllı telefonlarında sağlık amaçlı nabız ölçme sensörlerini kullanıyor. Microsoft’un yeni model akıllı telefonlarında ise kızıl ötesi iris tarama kamerası yer alıyor; bu sensör de güvenlik amaçlı kullanılıyor.
Hali hazırda küçülmüş olan bu sensörler, gelecekte daha hızlı ve daha isabetli tahminler yürütebiliyor olacaklar. Diğer taraftan gerek güvenlik, gerek sağlık alanında daha yetenekli sensörlerle karşılaşıyor olacağız. Diyabet hastalarının kan şekeri ölçümlerinin gerçekleşmesi için artık kan almaya gerek kalmadan kola yapıştırılan bir banttan faydalanabiliyoruz. Bu teknolojinin de bantlardan akıllı telefonlara geçişini gelecekte görebiliriz. Hatta belki de Samsung telefonlardaki minik nabız ölçer, çok hassas titreşim algılayıcılarla beraber kullanılarak tansiyon ölçme cihazlarına dönüşecektir. Ölçüm için hava yastığı desteğiyle basınç yaratılmasına gerek kalmayan, sadece telefonu kolumuza yerleştirerek (veya aparatla bağlayarak) gerçekleştirebileceğimiz tansiyon ölçümleri işimizi ne kadar da kolaylaştıracaktır…

İleri seviye mobil güvenlik: davranışsal biyometri
Biyometrinin geleceğindeki en dikkat çekici teknoloji ise davranışsal biyometri. Artık hayatımızın büyük bir kısmını bağladığımız akıllı telefonlar, banka hesaplarımızdan özel fotoğraflarımıza, sosyal ağlarımızdan konuşmalarımıza pek çok şeyi içerirken yakın gelecekte ev ve otomobil anahtarlarımız haline de gelecekler. Dolayısıyla bu cihazların güvenliği günden güne önem kazanıyor. Şifre, iris tarama ve parmak izi tanımlama gibi güvenlik önemleri, bir şekilde aşılabiliyor. Davranışsal biyometri ise bu noktada devreye giriyor. Akıllı telefonun klavyesindeki yazım biçimi, yazım hataları, telefonun genel tutuluş açısı, menülerde gezme hızı ve çok daha fazla genel akıllı telefon kullanımı davranışı sürekli olarak cihaz tarafından gözlemlenecek. Cihaz bu davranışsal biçimlerin dışında kullanıldığı takdirde “sahibinin kullanmadığını” fark ederek izinlerini buna göre sağlayacak veya telefonu hiç açmayacak. Böylece kötü niyetli kullanıcı telefonun şifresini bulup açsa, parmak izi taramayı bir şekilde aşsa bile telefonu kullanım biçimiyle kendini ele verecek. 
ETİKETLER : 1063

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics