Dosya Biyometri ve Güvenlik 13 MART 2016 / 10:49

Daha güvenli biyometri teknolojilerine ihtiyaç var

Güvenlik alanında yaygınlaşan biyometri teknolojilerinin de güvenliğe ihtiyacı var.
Genel olarak bakıldığında biyometri, bir kişinin fiziksel ya da biyolojik karakteristiklerinin istatistiksel analizlerinin ölçümleri anlamına geliyor. Ama son yıllarda güvenlik alanında çok fazla kullanıma sahip olduğundan dolayı biyometri teknolojilerinin en çok güvenlik tarafı konuşuluyor.
Biyometri teknolojilerinin güvenlik anlamında kullanımı son yıllarda oldukça yaygınlaştı. Bunun en önemli nedenlerinden birisi şifre ve parolaların kolay ya da zor bir şekilde tahmin edilebilir veya kırılabilir olmaları. Biyometri teknolojilerinin parola ve şifreye göre kırılabilme olasılığı çok daha az olarak görülüyor. Güvenlik alanında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmasının en önemli nedenlerinden birisi de bu. Ayrıca insanların parola ya da şifrelerini bir şekilde unutmaları mümkün, ama parmak izlerini ya da gözlerini bir yerde unutmaları imkansız, bir de olaya bu tarafından bakmak lazım. Şu an orta ve üst düzey telefonların bir çoğunda parmak izi sensörü var ve birçok kullanıcı aktif olarak parmak izini telefonlarına erişim için kullanıyor.

En çok kullanılan yöntemler
Parmak izi, iris, yüz, damar izleri, yürüyüş şekli, klavyede yazış şekli gibi çok farklı yöntemler biyometri teknolojilerinde kullanılıyor. Ama şu an için baktığımızda en çok kullanılan yöntemlerin başında parmak izi, yüz ve iris tanıma geliyor.
Fakat parmak izi ve yüz tanıma gibi çeşitli yöntemler birçok kişi tarafından tepkiyle de karşılanabiliyor. Fiziksel bilgilerinin ne devlet ne de başka bir özel kurum tarafından tutulmasını istemiyorlar. Diğer yandan bu teknolojileri kullanan devlet kurumu, şirketler ve kullanıcıların sayısı da artıyor.
Bu yaygınlaşmanın en önemli nedenlerinden birisi insanların artık eskisine nazaran çok daha kritik veriler ve bilgilerle uğraşmaları. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi biyometri teknolojileri şifre ve parola gibi geleneksel yöntemlere göre daha güvenli.

Kullanıcı sayısı artıyor
Biometrics Research Group’un araştırmalarına göre bu yılın sonunda sadece mobil cihazlarda parmak izi gibi biyometri teknolojilerini kullanan kullanıcıların sayısı 650 milyonu geçecek. Diğer yandan parmak iziyle çalışan otomobiller, para çekme makineleri, parmak iziyle açılan kilitler gibi uygulamaların da daha aktif kullanılmasıyla kullanıcı sayısı inanılmaz bir şekilde artacak.
Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen Dünya Mobil Kongresi’nde çeşitli finans kuruluşları ve şirketler yüz tanıma ve parmak izi gibi biyometri teknolojileriyle çalışan ürünlerini duyurdular. Örneğin Master Card’ın yeni uygulaması kullanıcıları yüzünden tanıyor. Yüz ve parmak izi tanımanın dışında kullanıcıların kalp atışlarından ve beyin dalgalarından tanımayı vaat eden uygulamalar dahi vardı.  Sonuç olarak insan vücudu ve karakteristikleri güvenlik konusunda sınırsız bir uygulama alanına sahip. Bugün kalp atışı ya da beyin dalgası derken yarın hangi karakteristik ön plana gelir şu an söylemek mümkün değil.
Diğer taraftan yeni yöntemlerin geliştirilmesinin nedeni ise hacker’ların biyometri yöntemlerini geçmek için oldukça yaratıcı yöntemler geliştirmeleri. Geçtiğimiz aylarda bir bardaktaki parmak izinin fotoğrafıyla yaptıkları sahte parmak iziyle Apple’ın Touch ID’sini aşmayı başarmışlardı. Yine Dünya Mobil Kongresi’nde bir şirket oyun hamuru kullanarak parmak izi sensörlerini aşabileceklerini göstermişti. Yine geçtiğimiz yıl bir hacker, Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’in bakanlığın basın ofisi tarafından yayınlanan fotoğraflarını kullanarak parmak izini kopyalamayı başarmıştı. Geçtiğimiz yıl ABD’de 5 milyonun üzerinde kamu çalışanın da parmak izi çalınmıştı. Biyometri ile sağlanan güvenlikteki en önemli sıkıntılardan birisi de aslında bu, parolanız ya da şifreniz çalındığında basitçe değiştirebiliyorsunuz. Ama parmak izi ya da diğer karakteristiklerinizi değiştiremiyorsunuz. Bu konuda aynı birden fazla biyometrik özelliğin ve geleneksel yöntemlerin yani parmak izi ya da ses, parmak izi, parola veya hepsinin aynı anda kullanımı gibi yöntemler tavsiye ediliyor. Şu an Dark Web’de alışverişi yapılan kredi kartı numaraları ve diğer bilgilerin yanına yakında biyometrik özellikler de eklenecek gibi gözüküyor.

Türkiye’de de kullanım artıyor
Biyometri teknolojilerinin son yıllarda yaygınlaşmasına yönelik eğilim Türkiye’de de artıyor. Geçtiğimiz yıllarda pasaportlarda biyometrik fotoğraf kullanımına artık ehliyetler de eklendi. Yakında kullanılmaya başlanması planlanan kimlik kartlarında da biyometrik fotoğraflar kullanılacak. Sağlık sektöründe de bir süredir hastanelerde işlem yapılması için biyometri teknolojileri kullanılıyor. Kamu kurumlarından havaalanlarına, bankalara kadar önümüzdeki yıllarda uygulamaların sayısının hızla artması bekleniyor.
 
ETİKETLER : 1063

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics