Dosya Biyometri ve Güvenlik 13 MART 2016 / 11:07

Sadece PIN veya şifre artık yeterli değil

Ölçsan Genel Müdürü Burak Sondal

Öncelikle belirtmek gerekir ki teknolojinin hergün büyük bir hızla ilerlediği 21. yüzyılda kart göstermek, imza atmak, PIN veya şifre kullanmak yüksek güvenlik için yeterli olmuyor. Bu yöntemlerin yerine veya bu yöntemlere ek olarak kullanılan biyometri teknolojileri üst düzey güvenlik ve konfor için oldukça önemli bir yere sahip oldu. Böylece kimlik doğrulama, kişisel ve kurumsal verilerin güvenliği, sınır ve kritik alt yapı güvenliği, fiziksel güvenlik gibi alanlarda biyometrik teknolojiler gün geçtikçe daha çok gelişerek günümüzün önemli oyuncuları haline geldi. Özellikle teknolojideki son gelişmelerle birlikte sensörlerin daha da küçülmesiyle, telefon ve tablet gibi mobil cihazlarda dahi biyometrik teknolojilerin kullanılması mümkün oldu. Bu sayede biyometri teknolojisi milyarları bulan mobil cihaz kullanıcısına ulaşmayı başardı. Tabi biyometrik teknolojilerdeki son yenilikler sadece donanımsal değil aynı zamanda yazılımsal çözümlerin gelişmesini de etkiledi; kamera veya sensörler sayesinde göz izi, iris, yüz, parmak izi veya parmak damar izi okuyucusunun yüksek güvenlikli çalışmasını sağlayan yazılımlarla mobil cihazlar üzerinden işlem gerçekleştirmek çok daha güvenli ve kolay hale geldi.

Yüksek güvenlik, kolaylık ve konfor sağlıyor
Kurum ve şirketler açısından kimlik doğrulama, personel devam kontrolü ve bilgi güvenliği gibi gereklilikler, biyometrik teknolojileri her geçen gün daha fazla önemli kıldı. Parmak izi, parmak damar izi, iris-göz, yüz ve hareket gibi kişinin sadece kendisine ait verilerin kullanıldığı biyometrik teknolojiler bu gerekliliklerin sağlanması için şirketlere ve kurumlara yüksek güvenlik, kolaylık ve konfor gibi avantajlar sağlıyor.
Biyometrik çözümler özellikle yüksek güvenlik derecesine sahip kurumlarda daha çok tercih ediliyor; bankalar, kamu kurumları, hastaneler vb. Örneğin özel hastanelerde SGK’lı hastaların kimlik doğrulama işlemi yapması gerekiyor. Yani o hastanın gerçekten hastaneye gelip gelmediği ve doğru kişi olup olmadığı devletçe tespit edilmek isteniyor. Burada da işe yine biyometri teknolojisi giriyor. Biz bu büyük projede SGK sistemi içine özel sunucularımızı koyarak hastanelere verdiğimiz K!M pozitif Biyometrik Doğrulama cihazları ile hizmet sunmaktayız. Sırf bu sistem sayesinde devlet milyonlarca dolar zarardan kurtulmuştur. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics