Bilişim Dünyası BT Sağlık 11 ŞUBAT 2015 / 12:06

Daha kolay teşhis fırsatı

Türkiye’de diş sağlığında görüntüleme alanında hizmet veren ve yazılım-görüntüleme sistemleri geliştiren ve üreten Dentaline, ürettiği görüntüleme sistemleri ile hastalara çok daha az X-Ray verilmesi ve ağız içi kamera sistemi ile daha kolay teşhis şansını ortaya çıkarttı.

Dentaline DP 15 HD 720P (1280X720 ) sistemi ağız içinin HD kalitesinde en doğal renkli gösterimine olanak tanırken, Dentaline Dijital X-Ray Sensörü (RVG) klasik röntgen filmlerine göre hastalara yüzde 90’a kadar daha az X-Ray ile görüntü alabiliyor. Bu sistemler daha sağlıklı, teşhis açısından daha teknolojik ve ekonomik yapıları ile de ihracat açısından büyük fırsatlar yaratıyor.

Dentaline Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Halil, “2015 itibari ile ağız içini en doğal renkleri ile gösteren, HD kalitesinde en ekonomik ağız içi görüntüleme sistemimiz Dentaline DP 15 HD 720P (1280X720) devreye aldık. Bu yeni görüntüleme sistemi diş hekimi ile hasta iletişimini HD boyuta en ekonomik ve en renkli ayrıntıda teşhis sağlayan bir çözüm olarak sunuyor. Yeni ürettiğimiz Dentaline Dijital X-Ray Sensörü (RVG) ile hastalara daha az radyasyon veriyoruz” dedi.

Türkiye’de bu sistemleri üreten ve geliştiren tek firma oldukları belirten Halil, “Bu nedenle iki yeni ürünümüz de dünyada sayısı az olan ve oldukça pahalı olan diğer markalara karşı çok ekonomik bir alternatife olarak ortaya çıkıyor. Özellikle de Dentaline’nin yazılım ekibinin düzenli olarak hekimler ve Sağlık Bakanlığı ile bire bir ilişkileri ile hastane, doktor ve sisteme göre çözüm üretimi yapabiliyoruz. Bu nedenle hem yerli üretim ile fiyat ve hızlı servis avantajı, hem de yerli yazılım ve donanım çözümleri ile kullanım kolaylığı ortaya çıkıyor” diye konuştu.

Türkiye’de kamu ve özel sektörde olmak üzere yaklaşık 25 bin diş hekimi olduğunu, ancak dijital görüntülüme sistemlerini kullananların oranının yüzde 30’larda kaldığını belirten Halil, “Dentaline’ınbu yeni yerli üretimleri sayesinde tüm diş hekimleri kendine özel çözümler ve daha düşük fiyatlar sayesinde dijital görüntülemeye geçebilecek” dedi.

Bu sistemlere ilişkin yerli üretimin, dijital diş görüntüleme sistemlerinde Türkiye’de yeni bir sektörü ortaya çıkaracağını belirten Halil, hem kamu hastaneleri, hem de sektörün gelişimi için bu yeni iki ürün hakkında Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na da bilgi verdiklerini ve koruyucu diş sağlığı konusunda ortak çözüm geliştirme için de görüşme yaptıklarını söyledi.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics