Bilişim Dünyası BT Sağlık 15 TEMMUZ 2014 / 16:31

Sağlıkta daha fazla güvenlik ve rahatlık

SGK, sağlık hizmetleri maliyetlerinin geri ödemesinde gereksiz harcamaları aşağı çekmek ve sistemin suiistimal edilmesini önlemek amacıyla 1 Eylül 2013’ten bu yana kademeli olarak kendi Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi’ne geçmeye başladı. Projenin özel hastaneleri kapsayan birinci aşaması tamamlanırken, üniversite hastaneleri için gerçekleştirilecek ikinci aşama da başlamak üzere. Hitachi’nin teknolojisini kullanarak daha önce bankacılık sektöründe kullanılan MIG, 1 Eylül 2014’ten itibaren üniversite hastanelerini de kapsayacak son teknoloji çözümünü pazara sundu.

Biyometrik doğrulamada en güvenilir ve taklit edilemez yöntem olan parmak damarı okuma teknolojisini Hitachi ve MIG geliştirerek mobil hale getirdi. Wi-Fi / 3G bağlantılı BIOMIG cihazı kullanıcı dostu olma ve verimlilik anlamında benzerlerinden ayrılıyor. Böylelikle hastayı sabit bir makinaya bağlı tutmak yerine yeni nesil cihaz hastanın ayağına gidiyor. Hastadan aldığı parmak damarı haritasını saniyeler içinde SGK veri tabanı ile karşılaştırıp sonuca ulaşabiliyor.

10 milyon TL’lik bir pazar oluştu

TÜBİTAK tarafından güvenlik testlerinden geçirilen BIOMIG cihazlarının Memorial Hastaneler Grubu’nda kullanılmaya başladığını duyuran Hitachi Türkiye Ülke Müdürü Erman Akgün, “Türkiye’nin çeşitli özel hastaneleri, hastane grupları ve diyaliz merkezleri ile birlikte Memorial Sağlık Grubu’nun hastanelerinde de BIOMIG cihazı 7/24 kesintisiz hizmet sağlıyor. Türkiye genelinde yaygın hizmet ağı ile projeye destek veren NETAŞ cihaz kurulumlarını en hızlı şekilde tamamlayarak sistemi devreye aldı” şeklinde bilgi verdi.

MIG International yetkilisi Yener Güçkıran, “Biyometrik doğrulama sistemine, üniversite hastanelerinin de dahil olması ile yaklaşık 10.000.000 TL’lik bir pazar oluştu. Biz bu pazarın yüzde 75’lik bölümünü elde etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

 

 
ETİKETLER : Hitachi MIG SGK

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics