Bilişim Dünyası BT Sağlık 09 OCAK 2014 / 13:16

Sağlıkta her şey cepte

Vodafone, Türkiye’nin en kapsamlı ilk ve tek mobil sağlık platformu Vodafone Cep Sağlık’ı abonelerinin hizmetine sundu. Vodafone Cep Sağlık ile temel sağlık bilgi ve danışma hizmetlerine 1120 kısa numarası ile Türkiye’nin her yerinden 7/24 erişilebilmesi amaçlanıyor. Vodafone Cep Sağlık’ın sunduğu en büyük yenilik ise kişiye özel sağlık verilerinin çip üzerinde saklandığı Vodafone Cep Sağlık Kartı. Bu kartla sayısal olarak saklanan sağlık bilgilerinin, abonenin onayı ile her yerden ve ihtiyaç duyulan her an ulaşılması hedefleniyor. “Vodafone Cep Sağlık” akıllı telefon uygulaması ve VodafoneCepSaglik.com.tr internet sitesi üzerinden de erişilebilen platformla, acil bilgiye ihtiyaç duyulduğunda sağlık danışma hizmetleri, kişisel sağlık koçluğu, sağlıklı yaşam bilgi servislerine erişim tek numara kolaylığıyla sunuluyor. App Store ve Google Play Store üzerinden iPhone ve Android tabanlı akıllı telefonlara ücretsiz yüklenebilen mobil uygulamayla 1120 Vodafone Cep Sağlık çağrı merkezine tek tıkla erişim, Vodafone Cep Sağlık portföyündeki ürün ve hizmetlere ulaşma imkanı ve güncel haberlere erişim kolaylaşıyor.

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, mobil sağlık sayesinde, özellikle hastalığı önleyici hizmetlerle, Türkiye’nin de içinde olduğu OECD ülkelerinde sağlık giderlerinin 2017 yılında 400 milyar dolar azalmasının beklendiğini söylerken, Artı Sağlık Kurucu Ortağı Buket Pilavcı da, “Uluslararası sağlık araştırmaları, 10 yıl gibi kısa bir sürede m-sağlık konusunda devrim niteliğinde gelişmeler yaşanacağını işaret ediyor” dedi.

Sağlık bilgileri çipli kartta

Vodafone Cep Sağlık Kartı’yla kullanıcıya özel bir sağlık kimlik kartı oluşturulmasını sağlıyor. Çipli Vodafone Cep Sağlık Kartları’nda acil durum sağlık bilgileri sürekli kullanıcının yanında taşınabiliyor. Acil durumlarda kartın çipinden ya da internet üzerinden, kullanıcının sağlık durumuna dair bilgiler, abonenin onayı ile profesyonel sağlık personeli tarafından okunabiliyor. Vodafone Cep Sağlık Kartı, anlaşmalı sağlık kurumlarında indirimler ve puan kazanma fırsatı da tanıyor. Vodafone Cep Sağlık VIP Kart ise bu avantajlara ek olarak özel sağlık asistanlığı hizmeti sunuyor.

Vodafone Cep Sağlık kapsamındaki ürünlerden Sağlık Dosyası, kişinin sağlık geçmişi, acil durumlarda ulaşılacak veya kan verebilecek kişi bilgileri, sağlık belgeleri, ilaç hatırlatmaları, kontrol/ölçüm hatırlatmaları, ölçüm kayıtlarının yer aldığı ve kaydedilebilen bir kişisel sağlık yönetim sistemini içeriyor. Abone, tüm sağlık bilgilerini elektronik ortamda kaydederek, istediği zaman ulaşabiliyor veya sağlık profesyonelleri ile paylaşabiliyor.

Vodafone Cep Sağlık’ta kişiye özel sağlık koçu hizmeti de var. Danışmanlık hizmeti, sağlık profesyoneli koçlar tarafından veriliyor. Sağlık koçu periyodik olarak kullanıcıya ulaşarak koruyucu ve önleyici tıp konusunda tavsiyelerde bulunuyor. Vodafone’un tamamen ücretsiz sunduğu SMS Bilgi Servisleri sayesinde birçok konuda bilgiler kısa mesajla düzenli olarak kullanıcıya iletiliyor.

Vodafone Cep Sağlık Platformu’nda, 7/24 hizmet veren 1120 Ambulans Hattı, yine 1120 üzerinden tek telefon ile ulaşılabilen ve üç büyük şehirde sunulan Evde Sağlık uygulaması ise sağlık hizmetini evinde almayı tercih eden ailelere ve bireylere muayene, tahlil, pansuman, serum takılması, enjeksiyon gibi tıbbi hizmetleri yüzde 20 indirimle sunuyor

 

 
ETİKETLER : Vodafone