Dosya BThaber 23 Yaşında 11 ARALIK 2016 / 10:50

Bilişim sektörünün birleştirici ve buluşturucu unsuru

BI Technology Yönetici Ortağı  Can Doğu 
Türkiye’de teknoloji ve bilişim sektöründe yaşanan gelişmeler bende sanki bir asır geçmiş hissiyatı uyandırıyor. Çok kısa süre zarfında o kadar büyük gelişmeler yaşandı ki bunların tümüne değinmektense bazı örneklerden bahsetmek daha anlamlı olabilir. Öncelikle, başlangıç döneminde yaşanan kısıtlı insan kaynağı sorunu hala yaşanıyor gibi görünse de günümüzde çok fazla sayıda nitelikli insan kaynağının olduğunu söyleyebiliriz. Bilgiye ulaşmanın çok zor olduğu dönemlerle karşılaştırıldığında bugün internetin de sağladığı imkanlarla yeni teknolojilere çok hızlı uyum sağlanabilecek bir ortam söz konusu. Firmaların BT organizasyonları bir masraf merkezi olarak görünmekten çıkarak zaman içinde kurumların stratejik hedeflerine ulaşma konusunda gerekli yol haritalarını çizerken vazgeçilmez bir iş birimi haline geldi. Tüm bunlara paralel yaşanan bir gelişme de hem yelpazenin çok genişlemesi hem de derinliğin çok artması olarak karşımıza çıktı ve bilişime ait çok farklı bileşlenler hem iş hem de özel hayatın hemen her alanında artık kopamayacağımız ve onsuz yaşayamayacağımız bir noktaya geldi. Bunun kültürel olarak yansımasının bir yandan kurumların iş yapma biçimlerini değiştirdiğini öte yandan özellikle bu dönemde bilişim dünyasının içine doğan yeni bir neslin bilişimi hayatlarının doğal bir parçası olarak algıladığını görüyoruz.
 
 
BThaber Gazetesi’nin, Türkiye’nin şu ana kadarki bilişim yolculuğunda belki de çok farkında olmadığımız birleştirici ve buluşturucu bir etkisi olduğunu düşünüyorum.  Bir yanda ürün, hizmet ya da çözüm sunan firmalar, diğer yanda bunlardan faydalanmak isteyen kurumlar ve tabii ki kendileri dışındaki kurumların hayata geçirdiği projeler hakkında bilgi edinerek kendi kurumlarında benzer teknolojileri nasıl uyarlayabileceğini gören kurumlar. Tüm bu kitle için BThaber’in önemli bir kaynak olduğuna inanıyorum ve bir okuyucu olarak BThaber’le birlikte sektördeki yeni firmalarla, ürünlerle, başarı hikayeleriyle buluşarak sektörün gidişatıyla ilgili önemli olarak nitelenebilecek bilgiyi elde edebildiğimi düşünüyorum.    
 
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN