Dosya BThaber 23 Yaşında 11 ARALIK 2016 / 09:42

Sektörümüze ayna tutuyor

VMware Türkiye Ülke Müdürü Murat Mediçeler 
 
Türkiye bilişim sektörünün diğer sektörlere göre oldukça hızlı geliştiğini ve bugün iyi bir noktada bulunduğunu düşünüyorum. Genç nüfusumuz, giderek artan girişimci yaklaşım ve bölgesel merkez olma potansiyeli gelinen noktanın ardındaki itici güçler. Türkiye bugün başta finans, telekom ve perakendecilik olmak üzere tüm sektörlerde bilişimi ana işinin bir parçası olarak görmeye başladı. Müşterilere hizmetlerin birçoğu online olarak sunuluyor. Hatta birçok konuda müşterilerin firma tercihlerini firmaların online hizmetleri belirliyor. Kamuda da benzer gelişmeleri görüyoruz. Bugün neredeyse tüm hizmetleri devlet dairesine gitmeden alabiliyoruz. Bu da hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor.
 
Tüm bu gelişmeler bilişim sektörünün diğer tüm sektörler için önemini daha da artırıyor. Dijitalleşme ve bulut bilişim kavramları giderek daha çok konuşuluyor ve hayata geçiriliyor. Tüm bu hızlı gelişim bilişim sektörünü sürekli dinamik olmaya itiyor. Bir yandan yetişmiş işgücü, tecrübe ve finansal altyapı önem kazanırken diğer yandan gençlerin daha çok sektöre katılması, değişime ayak uydurma ve küresel oyuncularla rekabet gereksinimi öne çıkıyor. Bilişim sektöründe yer alan firmalar tüm bu dinamiklerin farkında ve büyük ölçüde uzmanlaşmaya ağırlık vererek bulundukları alanda rekabet güçlerini arttırmaya çalışıyorlar.
 
BThaber Gazetesi bilişim sektörünün gelişmesine büyük katkı sağladı. Bunu temelde iki şekilde yaptığını söyleyebilirim. Öncelikle yaptığı haber ve dosya çalışmalarıyla sektörümüze ayna tutuyor, böylece bulunduğumuz yeri net bir şekilde görebiliyoruz. Ayrıca dünyadaki trendleri izleyerek gelişmeleri bizlerle paylaşıyor, böylece gitmemiz gereken yer hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Ayrıca Bilişim Zirvesi, Anadolu Buluşmaları gibi önemli etkinliklerle sektörü bir araya getiren ve sektörün ulaşmakta güçlük çektiği alanlara ulaşmasını kolaylaştıran çalışmalara imza atıyor. Hepsinden önemlisi süreklilik sağlamanın gerçekten zor olduğu bir alanda 1100 sayı gibi ulaşılması zor bir başarıyı gerçekleştiriyor. Bu başarısından ötürü BThaber’i tebrik ediyorum.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics