Dosya BThaber 23 Yaşında 12 ARALIK 2016 / 09:32

Sektörün entelektüel gelişimine destek

​Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel

Türkiye bilişim sektörü, hızlı ve güçlü büyümesini sürdürüyor. “İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması”na göre, 2016 sonunda sektörün büyüklüğünün 90 milyar TL’yi aşması bekleniyor. Tüm sektörler açısından itici bir güç olan bilişim, doğru kullanıldığında ülkemizi dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri yapabilecek potansiyele sahip. Bilişim sektörünün büyümesinde, kuşkusuz telekomünikasyon da önemli rol oynuyor.
Geçen 10 yıla baktığımızda, anlatılacak hikâyelerin başında, mobil genişbant teknolojilerinin hayatımıza hiç çıkmamak üzere girmesini, akıllı telefonların kitleselleşmesini, mobil uygulamaların hayatımızın yeni gerçeği haline gelmesini, mobil iletişimle birey ve kurumların hayatlarının kolaylaşmasını ve rekabet güçlerinin artmasını sayabiliriz. Sabit ve mobil iletişim teknolojilerinin iç içe geçerek yarattığı fırsat alanları ve tüm bu olanaklara tek bir akıllı cihaz üzerinden erişme imkânı, elektronik haberleşmeyi ve özellikle mobil genişbandı günlük hayatın ayrılmaz bir parçası haline getirdi.
Dijital dönüşümün yaşandığı çağımızda, geleceğe yönelik sektörel politika adımlarının atılması büyük önem taşıyor. Bunların başında ülkemizin dört bir yanının fiber ile donatılması geliyor. Böylece vatandaşlarımız mobil ve genişband hizmetlerinden daha yaygın, daha hızlı, daha kapasiteli bir şekilde yararlalanbilecekler. Fiber yatırımlarının etkin ve eşgüdümlü yapılması ise maliyetleri dolayısıyla kullanıcı fiyatlarını düşürecektir. Bu nedenle ortak altyapı oluşumlarının desteklenmesi gerekmektedir.
Sektörümüz ile ilgili gerekli adımlar atıldığı takdirde, kendisi haricinde temas ettiği endüstrilerde yarattığı çarpan etkisine yönelik farkındalık arttıkça sektörümüze yapılan yatırımların artacağını, diğer yandan giderek artan akıllı cihaz ve mobil veri kullanımının etkisiyle sektörümüzün geçen yıllarda olduğu gibi ekonomik büyümenin üzerinde bir artış oranı ile ivme kazanacağını öngörüyoruz.
BThaber, bu süreçte, bilişim gibi son derece dinamik, çevik ve hızlı bir sektörün nabzını tutarak önemli ve eşsiz bir başarıya imza attı. Profesyonel ve deneyimli kadrosu, güçlü sektör içgörüleri ve güvenilir öngörüleri ile bir yandan okurlarının ufkunu açarken, bir yandan da sektörün gelişimine yön verdi. Kaliteli ve tarafsız yayıncılık anlayışıyla sektörümüzün entelektüel gelişimine katkıda bulunan BThaber’in 1100. sayısını kutluyor, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics