BThaber Platform 13 ŞUBAT 2013 / 14:26

BThaber Platform "Bulut Bilişim ve Büyük Veri" etkinliği gerçekleşti

İnterpromedya’nın 2013 yılı ilk BThaber Platform toplantısı ‘Bulut Bilişim ve Büyük Veri’ başlığında Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezi’nde 12 Şubat’ta düzenlendi. Alanında önde gelen yerli ve yabancı şirketlerin katıldığı toplantıda, yine yerli ve yabancı bilişim uzmanları küresel gelişmeleri ve yenilikleri paylaştı, bulut bilişim ve büyük veri başlığında geleceğin yol haritasını çizerken, kurumsal gereklilikleri ve çeşitlenen çözümler anlatıldı.Toplantı, BThaber Genel Yayın Yönetmeni Fatih Sarı'nın açılış konuşması ile başladı.


Forrester Research İş Geliştirme Direktörü Cem Mesçi ise bulut bilişim ve büyük verinin barındırdığı fırsat ve tehditleri, Forrester Research’ün araştırmaları ekseninde katılımcılarla paylaştı.Ereteam Genel Müdürü Kutlay Şimşek de, büyük veri ve bulut bilişim çözümleri yaklaşımlarını anlattığı sunumunda, 12 yıllık geçmişlerinde bugün geldikleri noktayı, sektörel olarak geliştirdikleri uzmanlıkları anlatarak, bu yıl kamu sektörüne odaklanacakları bilgisini verdi.Microsoft Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Bulut Direktörü Hani Shakeel ise bulut konusunda kapsamlı çözümlerini, Türkiye ve bölgenin potansiyelini anlattığı sunumunda, yeni çözümlerinin de yakında pazarda olacağı bilgisini verdi.Yılın ilk BThaber Platform toplantısının ilk paneli ‘Teknolojik ikizler: Bulut bilişim ve büyük veri’ başlığında düzenlendi. Moderatörlüğünü Fatih Sarı’nın üstlendiği panele Ereteam Çözüm Direktörü Gökhan Mataracı, Microsoft Teknoloji Çözümleri Grup Müdürü Necip Özyücel, Aktek Genel Müdürü Reha Çetin ile Atos Dış Kaynak Kullanım Hizmetleri Direktörü Tuğyan Ünsal katılarak, bulut bilişim, büyük veri ve bu yapıda güvenlik ile yeni eğilimler konusunda yorumlarını paylaştı.Türkiye’nin dünya standartlarını yakalaması ile ilgili olarak, asıl sorunun kamu ve özelde pazar büyüklüğünün yeterliliği olduğu yorumunu yapan Reha Çetin’e göre, kamu ve özelde son yıllardaki ilgi öne çıkıyor ve teknolojide, Ar-Ge’de geride olmamıza rağmen, ihtiyaç oluşturmada bir başarı söz konusu.


 

 


Atos’tan Güneydoğu ve Merkez Avrupa Müşteri Yöneticisi Alessandro Ragazzi üç sene içinde kurumsal e-posta kullanımının sona ereceğini öngördüğünü belirtti.


Microsoft Uygulama Platformu Teknoloji Yöneticisi Hany Azzam sunumuna şirketlerin büyük veriden nasıl faydalanacakları ve iş süreçlerinde bulut bilişim çözümlerine nasıl uyum sağlayacaklarını anlatarak başladı.


T.C Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Sunumu Genel Müdürü ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakanlık Bilişim Koordinatörü Adem Onar, sözlerine SGK olarak BT vizyonlarından söz ederek başladı. Onar, bulut bilişim altyapısı üzerinde çalışan 500’den fazla projeleri olduğunu belirtirken, Ankara Batıkent’te hizmet vermeye hazırlanan veri merkezi ile Avrupa’nın en iyi, dünyada ise sayılı veri merkezlerinden birine sahip olacaklarının altını çizdi.Intertech Genel Müdürü Ömer Uyar, pazara sundukları bütünleşik bankacılık çözümlerinden ve Intertech’in yapısından söz etti.


Ereteam Çözüm Direktörü Gökhan Mataracı, şirketlerin büyük veri sayesinde elde edilen verilerin daha detaylı analiz edilerek, akan veri madenciliği uygulamalarıyla birlikte çok daha verimli sonuçlar alabildiklerini söyledi.
BThaber Platform “Bulut Bilişim ve Büyük Veri” etkinliğinin son oturumu Gartner Türkiye Yönetici Ortağı Halil Aksu’nun moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Halil Aksu’nun sunumuyla başlayan oturuma, Migros Bilgi Teknolojileri Grubu Müdürü Kerim Tatlıcı, Yemeksepeti.com Kurucu Ortak ve Bilgi İşlem Müdürü Melih Ödemiş, Vodafone Kurumsal Satış ve Çözümler Direktörü Önder Güler ve ING Bank Kurumsal Bilgi Yönetimi Grup Müdürü Tolga Durdu konuşmacı olarak katıldı.İş dünyasında da artık büyük veri kullanmanın bir zorunluluk olduğunu belirten Gartner Türkiye Yönetici Ortağı Halil Aksu, dünyadan çeşitli şirket örnekleri vererek, bricks and mortar (tuğla ve çimento) tabiriyle açıklanan, büyük veriye oldukça uzak olduğu düşünülen fiziksel iş alanlarında dahi büyük veri sayesinde yaratılan yeni fırsatlar ve gelişen iş alanlarından bahsetti.


 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics