BThaber Platform 30 OCAK 2013 / 19:16

Çağdaş insanın yeni yaşam tarzı

[caption id="attachment_32434" align="alignleft" width="280"] Begim Başlıgil
Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı[/caption]

Tüm dünyada olduğu gibi internet altyapısındaki gelişmeler, Türkiye’de de bulut servislerinin gelişmesi için önemli bir potansiyel oluşturuyor. Türkiye, teknolojik birçok gelişmeyi benzer ekonomilerden çok daha hızlı bir şekilde kabul etti ve genç nüfusu teknolojinin etkin bir şekilde kullanımını hızlandırdı. Özellikle internet ve mobil teknolojiler alanında yaşanan gelişmelerin yanı sıra, Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik yapan Microsoft da buluta açık yazılım ürünleri ve web servisleri ile çağdaş insanın yeni yaşam tarzını desteklemeye devam ediyor.

 

Bulut bilişim çözümlerini tercih eden sektörler

Bulut Bilişim, bilgi teknolojileri sektöründe inanılmaz bir değişim ve dönüşüme yol açıyor ve bu sayede kurumların daha hızlı hareket etmelerine, iş gruplarının daha inovatif olmalarına ve aynı anda maliyetlerini düşürmelerine fırsat sağlıyor. Özel Bulut platform hizmetlerinde çok geniş bir eko sistemimiz var. Microsoft, “Bulut Bilişim” alanındaki hizmetlerini iş ortakları başta olmak üzere pek çok farklı kanal üzerinden sunuyor. Bulut hizmetlerinden faydalanmak isteyen kurumlar, dünya çapında 9 bin Microsoft barındırma servis sağlayıcısından birini seçerek, bu hizmetlerimizden yararlanabiliyor. Bulut servisleri, iş derinliğinin fazla olduğundan dolayı farklı sektörlerden kurumlar tarafından çabuk benimsendi ve hızla yaygınlaşıyor. Örneğin, bugün dünyanın en büyük 10 küresel enerji şirketinden 7’si, 20 küresel telekom şirketinden 13’ü ve yine dünya çapında çalışan 20 bankadan 15’i Microsoft’un yüksek teknolojisi ve üstün hizmet kalitesi ile sunduğu Bulut servislerinden faydalanıyor. Office deneyimini buluta taşıyan yeni nesil iletişim ve birlikte çalışma çözümümüz Office 365 hem KOBİ’ler hem de tüm kurumlar için oldukça verimli ve kârlı bir seçim olarak sunuluyor. Microsoft Türkiye olarak Office 365’i özellikle KOBİ’lerin işlerini geliştirerek büyümelerine destek olduğuna inanıyoruz. Haziran ayında Türkiye’de de kullanıma açılan Microsoft’un açık ve esnek bulut platformu Windows Azure uygulama geliştiriciler ve kurumlara bulutun gücünden sonuna kadar yararlanabilme imkânı sunuyor.

Microsoft’un, şirketlere esneklik sağlayan sanallaştırma platformu Hyper-V kurumlar arasında en çok tercih edilen çözümlerden biri olarak pazar payını hızla artırmaya devam ediyor. Şirketlere var olan IT yapılarını değerlendirme imkânı sunarak güvenilir, ölçülebilir ve yüksek performansta sanallaştırma çözümü sağlayan Hyper-V sanallaştırma pazarında rakiplerinden daha çok tercih edilen çözüm olarak dikkat çekiyor.

 Eleman yetiştirme hizmeti

Günümüzün rekabetçi ortamında kurumlara, düşük maliyet, kolay yönetim ve verimlilik sağlayan Bulut Bilişim farklı yeteneklere ve becerilere sahip bilişim çalışanlarının ortaya çıkmasını neden oldu. Ayrıca operasyonel alandaki iş yükleri hafifleyen bilgi teknolojileri alanında çalışan yöneticiler, artık şirketleri için daha kritik projelere zaman ayırabilecek. Bağımsız araştırma kuruluşu IDC’nin son açıkladığı rapora göre sektörde hali hazırda Bulut bilişimle ilgili 1 milyon 700 bin çalışan aranıyor, 2 yıl içinde bu rakamın 7 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Microsoft olarak biz bu doğrultuda da son olarak Microsoft Virtual Academy (Microsoft Sanal Akademi) adlı aktif profesyonellere önemli Bulut becerilerini kazanmalarını kolaylaştıran bir hizmet başlattık. Microsoft olarak yine gerek Microsoft Sanal Akademi, gerekse de desteklediğimiz teknoloji toplulukları ve üniversite destekleyici programları ile bu konuda da BT profesyonellerini ve BT sektöründe çalışacak potansiyel iş gücüne katkı yapıyoruz.