BThaber Platform 07 ŞUBAT 2013 / 11:24

Microsoft: Şirketler bulut bilişime geçişi hızlandırdı

Bulut bilişimin BT sektöründe inanılmaz bir değişime yol açtığını ifade eden Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Begim Başlıgil, bu sayede kurumların iş süreçlerini hızlandırdığını ve daha fazla tasarruf sağladıklarını dile getirdi.

Yetişmiş eleman sıkıntısının çözümü: Üniversite ve sektör işbirliği
Bulut bilişim alanında 7 milyon çalışan aranacak
Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Begim Başlıgil, günümüzün rekabetçi ortamında kurumlara, düşük maliyet, kolay yönetim ve verimlilik sağlayan bulut bilişimin farklı yeteneklere ve becerilere sahip bilişim çalışanlarının ortaya çıkmasına neden olduğunu belirtti ve bu konudaki çalışmaları ile ilgili şunları ekledi:
“Ayrıca operasyonel alandaki iş yükleri hafifleyen bilgi teknolojileri alanında çalışan yöneticiler, artık şirketleri için daha kritik projelere zaman ayırabilecek. Bağımsız araştırma kuruluşu IDC’nin son açıkladığı rapora göre sektörde hali hazırda bulut bilişimle ilgili 1 milyon 700 bin çalışan aranıyor, 2 yıl içinde bu rakamın 7 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Microsoft olarak biz bu doğrultuda da son olarak Microsoft Virtual Academy (Microsoft Sanal Akademi) adlı aktif profesyonellere önemli bulut becerilerini kazanmalarını kolaylaştıran bir hizmet başlattık. Microsoft olarak yine gerek Microsoft Sanal Akademi, gerekse de desteklediğimiz teknoloji toplulukları ve üniversite destekleyici programları ile bu konuda da BT profesyonellerini ve BT sektöründe çalışacak potansiyel iş gücüne katkı yapıyoruz.”

Artan veri okyanusunda kaybolmamak için can simidi: Büyük veri
Büyük veri hedef kitleyi tanımayı sağlıyor
Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Begim Başlıgil’e göre, büyük veri çözümleri BT sektöründe, özellikle ellerinde hali hazırda büyük veri olan kurumların ilgisini çekiyor. Telekomünikasyon, finans, perakende sektörleriyle kamu kurumlarının, büyük veri çözümlerini kullanarak fayda sağlayabilecek başlıca sektörler olduğunu vurgulayan Başlıgil, büyük verinin avantajları hakkında şunları aktardı:
“Büyük veri çözümleri her sektörden kuruluşlara, kullanıcıların davranış ve reaksiyonlarını çevirimiçi anlamak, eğilimler ve popüler konuları sosyal medya analizleri ile anlayabilmek, reklam kampanyalarını doğru hedeflemek ve optimize edilmek gibi avantajlar sağlıyor. Büyük verinin olduğu her noktada, iyileştirilmek istenen iş ihtiyacı ile farklı faydalar sağlayabilecek çözümlerden bahsetmek mümkün.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics