BThaber Platform 30 OCAK 2013 / 19:24

Pazar hızla büyüyor

[caption id="attachment_32440" align="alignleft" width="280"] Tuğyan Ünsal
Atos Dış Kaynak Kullanım Hizmetleri Direktörü[/caption]

Avrupa’nın en büyük BT firmalarından Atos, 30 yıllık tecrübesiyle, yönetilen servislerden (managed services) danışmanlık ve sistem entegrasyonuna, işlem bazlı uygulama hizmetlerine kadar birçok alanda yenilikçi ve sürdürülebilir bilişim hizmetleri sunuyor. Firmanın ana faaliyet alanlarından biri de büyük veri ve bulut bilişim çözümleri. Türkiye’de bu konuda geniş ürün ve çözüm portföyüyle finans, kamu, enerji, telekom ve endüstri sektörleri başta olmak üzere, farklı dallardan müşterilere hizmet veren şirket, bu konuda stratejik iş ortaklıklarına da imza atıyor. Son olarak pazarın diğer iki büyük firması, EMC ve VMware ile kurdukları stratejik ortaklık bu vizyonun önemli bir göstergesi. Bu stratejik ortaklık sonucunda kurulan “Canopy” ile Atos, bu hizmetleri müşterilere tek elden sunmayı amaçlıyor.

2013 ve sonrasında bilişim hizmetleri pazarına damgasını vuracak konu başlıklarından biri “büyük veri”, bir diğeri ise “bulut bilişim” olacak. Sosyal medyada paylaşılan veriler, elektronik postalar, fotoğraflar, videolar, insanlık tarihinde eşi görülmemiş bir veri büyüklüğü oluştururken, IDC ve diğer araştırma şirketlerinin rakamları da pazarın hızla büyüdüğünü gösteriyor. Öyle ki bu çalışmalara göre büyük veri pazarı yılda ortalama yüzde 15 büyüyor.

Bulut pazarında da durum farklı değil aslında. Dünyanın en ünlü araştırma şirketlerinden Forrester’ın 2011 raporuna göre, bulut bilişim pazarı dünyada yaklaşık 9 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşmış durumda. Ancak bu sistemlerin daha çok kullanılması ve günlük hayatın parçası haline gelmesiyle 2020’de bu rakamın 267 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Araştırmaların sonuçları bununla da sınırlı değil. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde firmaların büyük çoğunluğunun IT altyapılarını bulut tabanına taşıyacakları ve aldıkları geleneksel dış kaynak hizmetlerini bulut bazlı modellere çevirmeye başlayacakları öngörülüyor.

Sadece veri depolamıyoruz

Bu verilerden yola çıkan Atos, hedefini büyük veri ve bulut bilişim pazarında Avrupa lideri olarak belirledi. Bu doğrultuda insan kaynağı, altyapı ve iş ortaklıklarımızı genişletiyoruz. Amacımız sistem entegratörü ve hizmet sağlayıcı kimliklerimizle müşterilerimizin tüm bulut bilişim ihtiyaçlarına tek bir noktadan cevap veren bir şirket olmak.

Atos, büyük veri pazarında da oldukça etkin. Rakiplerimizden farklı olarak büyük veri konusunda ürün bağımsız çözüm, danışmanlık ve sistem entegrasyonu hizmetleri sunuyoruz. Büyük veri, bulut bilişim ve uzaktan erişim gibi diğer tüm konuları kapsayan bir çatı konumunda yer alıyor. Kurumların veri miktarlarının artışıyla gündeme gelen büyük veri, sadece rakamlardan ibaret değil aslında. Aynı zamanda bu verilerin doğru bir şekilde sınıflandırılması ve bu verilerden iş süreçlerini etkileyecek bilgi üretilmesinin de önemi büyük.

Kullandığın kadar öde

Mevcut ekonomik krizin etkileriyle firmalar büyük veri ve bulut hizmetlerine giderek daha çok fazla yönelecek. Atos’un sunduğu “esnek kapasite” hizmetiyle "kullandığın kadar öde" yapısının tercih edileceğinden bahsediyor. Firmalara ilk yatırım maliyetinin yükünden kurtulma konusunda önemli avantajlar sunan bu modelde, BT altyapıları bir hizmet mantığında şekillendiriliyor ve operasyonel verim sağlamaları, maliyetlerin düşürülmesi mümkün kılınıyor.

Bu çözümlerin diğer avantajları ise, firmalara getirdiği esneklik, hız ve her zaman son teknolojiyi kullanma fırsatı olarak sıralanıyor. Diğer bir ifadeyle büyük veri ve bulut bilişim çözümleri, firmalara en son teknolojiyle donanmış BT altyapılarını verimli ve finansal olarak esnek bir modelde sunarak, firmaların mevcut kaynaklarını ana iş kollarına yöneltmelerini ve BT'yi kullanarak rekabet avantajı edinmelerini sağlıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics