BTK 06 MART 2018 / 16:38

​Ö. Fatih Sayan: "Bilmediğiniz uygulamaları yüklemeyin"

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, hızla artan casus yazılımlara karşı vatandaşları uyardı. ''Uygulamalarınız kamera ve mikrofon erişimini kapatın. Bilmediğiniz uygulamarı yüklemeyin'' çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz haftalarda Aydın’da gerçekleşen bir olayda şüphelendiği eşinin telefonuna gizlice  casus yazılım yükleyen bir kişi, aldatıldığını bu yolla öğrenmiş oldu. Bu olayın ardından casus yazılımlar tekrar gündeme gelmişti.

Bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, vatandaşlar bazı uyarılarda bulundu:

''Uygulamalarınızın kamera ve mikrofonunuza erişimini kapatın. Bilmediğiniz uygulamaları yüklemeyin. Bunların hepsi casus yazılım olarak kabul görmüyor. Uygulama mağazalarında normal konuşmaları kaydeten uygulamalar var. Her uygulamayı indirdikten sonra kameraya, mikrofona,rehbere, fotoğraf galerisi gibi yerlere erişim izni soruları geliyor. Bu izinler aracılığı ile telefonunuzu aslında başkalarının erişimine saçıyorsunuz'' şeklinde konuştu. Sayan, söz konusu uygulamaların, belli bir server'a bağlı çalışmadığı için kaldırılmasının da zor olduğunu vurguladı.

Uzmanların belirttiği bilgi doğrultusunda casus yazılım olduğunu gizleyen sahte uygulamalarla da kullanıcıların verileri saklanabiliyor. BTK'nın yaptığı analizlere göre e-devlet, SGK, e-okul, HGS gibi popüler isimlere sahip 40 uygulamanın 32'si sahte çıktı.

Sadece kişiler değil kurumlarda kullanıyor

Bu tür uygulamaları sadece kişisel amaçlar için kullananların yanı sıra, kurumsal şirketlerinde kullandığını belirten Sayan:

''Şirketler çalışanlarının telefonlarına bu uygulamaları indirerek alışkanlıklarını takip edebiliyor. Kişisel özgürlük ve sınırları tartışma konusu. Bununla ilgili dünyada standart bulunmuyor.''

Sayan, vatandaşlara '' Telefonunuza her uygulamayı indirmeyin. İndirdiğiniz uygulamalar için verdiğiniz izinleri kontrol edin.'' tavsiyesinde bulundu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics