BTK 28 MART 2018 / 11:51

BTK’dan GetContact’e müdehale gelebilir

Son dönemin revaçta uygulamaları arasında olan, telefon numarası sorgu uygulaması GetContact’e BTK engeli gelebilir. GetContact ve benzeri uygulamaların telefon numarası bilgisi üzerinden diğer bilgileri paylaşmasının kişisel verilerin usülsüz kullanımına örnek teşkil ettiği ve bu sebeple kullanım engeline tabi tutulabileceği belirtiliyor.

Sosyal medya platformlarında sıkça paylaşılmaya başlayan GetContact ekran görüntülerini anımsıyorsunuzdur. “Kim beni hangi isimle kaydetmiş?” sorusu ile indirilen bu uygulamaya telefon numaranız ve ya Facebook hesabınızla giriş yapıyor ve birinci elden bilgilerinizi servis etmiş oluyorsunuz. Bu süreçten sonra GetContact kendi veritabanı altındaki kullanıcıların rehberine erişiyor ve sizin o rehberlerdeki telefon numaranızın nasıl kaydedildiği buluyor ve sizinle paylaşıyor. İşte tam bu süreçte GetContact, dolaylı ya da doğrudan tanışık olan kişinin bilgisini paylaşmış oluyor. Bununla da kalmayıp sisteme telefon numarası ile kaydolan kişilerin numarası erişilebilir şekilde sistemde bekliyor.

Kişisel verilerin usülsüz kullanımına sebep olduğu iddia edilen bu tip uygulamalar için BTK’nın nasıl aksiyon alacağı şuan için bilinmiyor. Kayıt esnasında bir sözleşme vasıtası ile kullanıcı bilgilerini paylaşmaya onay veriyorsa durum değişebilir.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe de AA muhabirine, en popüler rehber uygulamalarından GetContact'ın kullanıcıların numarasını ve isimlerini havuzunda topladığını söyledi. 

Uygulamanın rehberi kopyalama sistemi olduğu için kişinin numarası ve bilgilerini diğer kişilerle paylaştığına dikkati çeken Aktepe, şöyle devam etti: 

"Uygulama bu noktada, özel hayatın gizliliği bakımından sıkıntılar doğuruyor. Buradan numaranızı ve bilgilerinizi silebilmek için sisteme eklenen unlist (listeden çıkarma) özelliğini kullanabilirsiniz. Bunun için de öncelikle uygulamadan hesabınızı silmeniz gerekiyor. GetContact uygulamasını indirerek telefonunuza erişim hakkı vermiş oluyorsunuz. Tüm verileriniz alınıyor. Cep telefonunuza giriş hakkı verdiğiniz için tüm kişisel bilgileriniz de ele geçiriliyor." 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics