BTK 26 MART 2018 / 16:13

Güvenlikte İK ve yerli uygulamalara odaklanılmalı

e-Safe tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) ev sahipliğinde düzenlenen 2. Siber Güvenlik Zirvesi, bu alanda çalışan uzmanları Ankara’da bir araya getirdi. Zirveye e-Safe Kurucusu Musa Savaş, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyesi Taha Yücel ile bilişim uzmanları, hukukçular, kamu kurum ve kuruluşlarından ve sektörden temsilciler katıldı. BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ise zirveye video konferans yoluyla katılarak bir konuşma yaptı. BTK Başkanı Dr. Sayan, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’ni (USOM) bünyesinde barındırdıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Endüstri 4.0 dönemini iyi anlayan ve öncü olan ülkeler, ekonomik ve sosyal anlamda refah düzeylerini artırırken, dünyadaki gelişmelere yön verecek lider ülke konumuna gelecekler. Bu açıdan, 2023 hedefleri doğrultusunda, gelişmeleri takip eden değil, gelişmelere yön veren ülkeler arasına girmek için çalışmalarımızı sürdürmemiz gerek. BTK’nın ulusal siber güvenliğin sağlanmasına yönelik faaliyetleri sürüyor. USOM bir marka haline geldi. USOM tarafından 2017 yılı içerisinde bin 550’ye yakın kurum, kuruluş ve işletmeye resmi yazı ile siber güvenlik bildiriminde bulunuldu. BTK, yapay zekâ imkânlarını siber tehditlerle mücadele kapsamında yürüttüğü projelerde kullanıyor. Özellikle AVCI, AZAD ve KASIRGA olarak adlandırılan uygulamalarımız, zararlı yazılım komuta sunucularının, ele geçirilmiş sistemlerin ve zararlı yazılım bulaşmış sistemlerin tespitinde aktif olarak kullanılmakta ve daha sofistike analizler yapabilmesi için geliştirilmeye devam etmekte.”

Siber güvenlikte istihdam ihtiyacı büyük

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, siber güvenlik konusunun kamu ve özel sektör açısından çok önem taşıdığını, dolayısıyla konunun Bakanlık olarak gündemlerinde önemli yer tuttuğunu vurguladı. Siber Güvenlik Kurulu’nun çalışmaları hakkında bilgiler veren Zerey, Bakanlık tarafından hazırlanan Siber Güvenlik Stratejisi ve Eylem Planı’nın bir süre önce yürürlüğe konulduğunu, BTK bünyesindeki USOM’ların da siber güvenlik olaylarını yakından izlediğini, bu alanda çalışmalar yaptığını kaydetti. Zerey, sözlerine şöyle devam etti:

“Kamu tarafında sıkıntı, siber güvenlik uzmanı sayısı çok az. Bir hesaba göre 30 bin civarında siber güvenlik uzmanına ihtiyacımız var. Özel sektöre baktığımızda siber güvenlik konusunda oldukça başarılı personel var. Kamu, gerektiğinde siber güvenlik alanında çeşitli sertifikalara sahip şirketlerden hizmet alıyor. Türkiye olarak sıkıntımız kullandığımız siber güvenlik yazılımlarının yüzde 90’dan fazlası yabancı menşeli. Bunların yerine, Türk firmaları tarafından yazılmış yerli ve milli siber güvenlik yazılımlarının kullanılmasını öneriyor ve teşvik ediyoruz. Bu yönde hem kamuda hem özel sektörde farkındalık var. Belli bir süre içinde bunları tamamen yerli ve milli hale getirmek zorundayız. Yazılımı biz yazmalı, biz yönetmeliyiz. Hatta tercihen yurtdışına satabilirsek daha da iyi olur.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics