Dosya Bulut Bilişim ve Büyük Veri 04 ŞUBAT 2013 / 08:26

Geleceğin istihdam kaynağı: Bulut bilişim ve büyük veri

Bulut bilişim ve büyük veri, BT alanının önümüzdeki 10 yılda kurumsal ve bireysel alanda yeni eğilimlerini belirleyecek. Şirketler her iki kavramla birlikte fırsat eşitliğine ve daha akılcı kararlar alma yetisine kavuşacak. Tabii bu beklentileri karşılamak belli de bir süre alacak.
Bu haftaki dosyamızda bulut bilişim ve büyük verinin doğrudan istihdama katkıları ve Türkiye’nin nasıl bu eğilimlerde üretici rolüne soyunabileceğini, kamu ve özel sektöre düşen görevleri irdeledik.

IDC’nin rakamlarına göre, bulut bilişim 14 milyon yeni pozisyonun doğmasını sağlayacak. Bununla birlikte bulut bilişimin getireceği BT inovasyonunun 1.1 trilyon dolarlık yeni gelir kapısı açacağı da belirtiliyor. Şirketlerin açtığı BT pozisyonlarının yıllık olarak yüzde 4,3 oranında artış göstermesi beklenirken, 2015 yılında 29.3 milyon pozisyon oluşması öngörülüyor.
Tüm bunlara rağmen yine IDC’nin açıkladığı bir başka rapora göre, 2012 yılında 1.7 milyon bulut bağlantılı pozisyon boş kaldı. Buluta dayalı BT çalışanlarının 2015 yılına kadar yıllık yüzde 26’lık bir büyüme göstermesi bekleniyor. Bu durum da dünya çapında 7 milyon yeni bulut bağlantılı iş olanağı doğmasını ifade ediyor. Büyük veri sayesinde “veri bilimcisi” denilen ve daha önce şirketler hiç düşünmediğimiz kişiler aramıza karışıyor ve onlara ihtiyaç hızla artıyor.
Peki, bunca işsizlik arasında ortaya çıkan işler neden değerlendirilmiyor?
Bu soruya IDC’nin cevabı eğitim ve sertifikasyon oldu. Bu cevabı genişlettiğimizde özel sektörün vereceği eğitimlerin yanı sıra kamuya da büyük görev düştüğü görülüyor. Zira diğer ülkeler de göz önüne alındığında, sürdürülebilir bir büyüme için kamu desteğinin ne denli önemli olduğu ortaya çıkıyor.
ETİKETLER : Sayı:907

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN