Dosya Bulut Bilişimde 2016’ya Bakış 17 NİSAN 2016 / 14:45

Etkili ve entegre güvenlik, fark yaratacak

Sağladığı faydalarla birlikte, çok sayıda ve türde güvenlik tehdidini de barındıran bulut teknolojisini kullanma konusunda doğru bilgilere sahip olmak ve etkili yatırımlar yapmak büyük önem taşıyor. Intel Security Türkiye - Azerbaycan Bölge Direktörü İlkem Özar, “Intel Security olarak, entegre güvenlik sistemlerimizle daha fazla tehdidi, daha hızlı ve daha az kaynak kullanarak çözebilmeleri için kurumları güçlendiriyoruz. Doğru ve yetkin kaynaklardan alınan güvenlik danışmanlığıyla, kurumlar bulut teknolojisini kullanarak işlerini büyütebilir ve azalan BT harcamalarıyla verimli şekilde operasyonlarını sürdürebilir” yorumunu yaptı.
SaaS, PaaS, IaaS gibi uygulamalara ilişkin farkındalık ve bilgi giderek artıyor. BT yöneticileri, bu alanlardaki yatırımlarını giderek daha belirgin bir şekilde planlamaya başlıyor.  İlkem Özar’ın belirttiği gibi, güvenlik unsuru burada da devreye giriyor. Buluta olan yaklaşım, sektör bazında değişiklik gösteriyor. İlkem Özar, bu tespitini şöyle detaylandırdı:
“Örneğin, büyük regülasyona sahip finans sektörü, devlet kurumları ve sosyal hizmetler bu teknolojiye temkinli yaklaşmakta. Türkiye’de yapılan sektörel düzenlemelerin ve yatırım teşviklerinin bulut bilişimin kullanımını artıracağına inanıyoruz. Örneğin, Siber Güvenlik Kurulu ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 2012 yılında, siber güvenlik ile ilgili gizliliğin gözetilmesi ve güvenliğin sağlanması için gerekli mevzuatlar çerçevesinde standartlar belirledi ve bu standartlar uygulanmaya başlandı. Ayrıca, BTK da dünya standartlarına uyum çerçevesinde tüm kurumlarda bilgi teknolojileriyle sunulan hizmetlerin, işlemlerin, verinin ve kullanılan sistemin güvenliğini sağlayan stratejik güvenlik eylemleri belirledi. Bu gelişmelerin, buluta mesafeli bakan sektörleri de bulut teknolojisine yaklaştıracağını düşünüyoruz. Bulut teknolojisi, IoT, M2M ve 4,5G kullanımı dahil her alanda yaygınlaşacak. Etkili ve entegre güvenlik sistemleriyle korunduğunda, bulutun yaygınlaşacağını öngörüyoruz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics