Dosya Bulut Bilişimde 2016’ya Bakış 17 NİSAN 2016 / 14:40

IaaS hizmet modelleri ön plana çıkacak

Bulut bilişim teknolojileri son yıllarda giderek önem kazanan alanlardan biri. DenizBank Dijital Kuşak Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Çelik, “Biz de kendi bünyemizde bugün 8 ülkede 43 kuruma hizmet veren teknoloji şirketimiz Intertech ile bulut mimarileri üzerine ciddi yatırımlar yapıyoruz”  bilgisini verdi ve şu eklemeyi yaptı: “Bulut çözümlerini uzun zamandır kullanan bir banka olarak, tüm geliştirme ve entegrasyonları kendi bünyemizde karşılamaya devam ediyoruz. Bulut çözümleri üzerinde çalışmalarımız hızlanarak devam edecek. Kurumların bulut çözümlerine olan iştahı artıyor. İhtiyacın artmasıyla bulut bilişimde pazar büyüyor ve pazara yeni oyuncuların girmesi kaçınılmaz hale geliyor.”
Akıllı cüzdan uygulaması fastPay, DenizBank’ın SaaS modeline örnek. SaaS modeli ile fastPay API’si bulut üzerinden son kullanıcılarla buluşuyor. “Teknolojimizi KOBİ ve girişimcilerimizin ayağına götürerek işlerini kurmalarında ve büyütmelerinde yardımcı olduğumuz Kumsal isimli ürünümüz ise platform hizmetlerimize (PaaS) iyi bir örnek” diyen Murat Çelik, şöyle devam etti:
“Hala yeni özellikler eklemeye devam ettiğimiz Kumsal, bulut tabanlı bir platform olarak küçük ve orta ölçekli şirketlerin ihtiyacı olan tüm çözümleri bir arada sunuyor. En temel bulut çözümü olan IaaS hizmet modelinde ise hızlı büyüme devam edecek. Intertech sayesinde IaaS modelinde çalışmamız bize esnek altyapı sunuyor, üretkenliğimizi arttırıyor ve çeviklik kazandırıyor. 2016’da daha çok kurum bu avantajlara sahip olmak ve verimliliğini arttırmak için bu yönde çözümler kullanmaya başlayacak.”
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics