Dosya Bulut Triosu: SaaS, PaaS, IaaS 04 MART 2017 / 16:36

Şirketlerin iş yükü azalıyor

Bulut çözümler ve firmaların bulut teknolojiler ile ilgili pozitif deneyimleri, yeni tercih edecek firmalar için de ön ayak oluyor. Ölçeklenebilir yapıda olan bulut SaaS servislerinde bakım ve takip maliyetleri ile ilk yatırım maliyetinin çok daha uygun hale geldiğini kaydeden İdeaSoft Yazılım Genel Müdürü Seyhun Recep Özkara, şunları kaydetti:
“İlk yatırım maliyeti ve temel sorumluluklarını almakla uğraşmamaları temel gerekçelerin başında geliyor. Bu yapıya geçişte şirketler sözleşmeler ile sunucu ve fiziki maliyetler, sistem yazılımları, güncelleme, yedekleme, sistem güvenliği gibi son derece önemli konuların sorumluluğu üstlenmek zorunda kalmıyor. Ölçeklenebilmesi ve planlanabilmesi sebebiyle, şirket büyüdükçe tekrar baştan bir yatırım gereksinime ihtiyaç duyulmuyor.
E-Ticaret altyapı sağlayıcısı İdeaSoft Yazılım olarak 10 senedir SaaS hizmeti sunmaktayız. Son 4 yılda bu SaaS servisler bulut mimarileri üzerinden sağlanmakta. İlgi her geçen gün artarken güven de artmaktadır. İnsanların SaaS’a ve bulut çözümlere ilgisini ‘Verilerim güvenli mi? Sistem 7/24 çalışıyor mu? Bu sistem işimin aksamasına sebebiyet verir mi?’ gibi sorulara sağlanabilen güven belirliyor. Örneğin 2010 yılında firmalar yazılım benim olsun, benim data merkezimde ya da ofisimde dursun diye düşünürken, şimdi bunun sürdürülebilir olmadığını gördüler ve beklentileri servis ve sistemlerin devamlı olmasına doğru yöneldi. Kurumsal firmalar bu konuda danışmanlık ve destek alırken, küçük ve orta ölçekli işletmelerde ise SaaS servisi sunan firmalar bu süreci üstleniyor.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics