Dosya Bulut Triosu: SaaS, PaaS, IaaS 04 MART 2017 / 16:40

Üç servisin bütünleşik kullanıldığı platformlar tercih ediliyor

Bulut bilişimin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi anlamda yaygınlaşmasıyla beraber kurumlar bu üç servis modelinin (SaaS, PaaS, IaaS) faydalarını ve özellikle hangi alanlarda ne katkı sağladığını benimsediler. Ilginin her geçen gün aratarak devam ettiğini belirten Oracle ECEMEA Bölgesi Bulut Hizmetleri Satış Danışmanlığı Müdürü Emrah Uysal, “Özellikle Türkiye’de sıkı olan regülatif kurallara rağmen çoğu kurum bulut bilişime nerden başlamalıyım, hangi katmanlarda bu servislerden yararlanırım ve ne gibi kazanımlarım olur arayışındalar. Bir çok kurumun çeşitli iş ortaklarıyla bu konular üzerine danışmanlık aldıklarını gözlemliyoruz” dedi.
Kurumların, SaaS,PaaS veya IaaS özellinden değil bu üç katmanı bütünleşlik olarak kullanabilecekleri entegre çözümler aradıklarını kaydeden Emrah Uysal, şunları söyledi: “Örneğin bir insan kaynakları uygulamasını buluttan sağlayan bir kurum bu sistem ile entegre bir Paas veya Iaas servisi isteyebiliyor.Türkiye pazarına baktığımızda kurumlar artık üç servis modeline de aşinalar ve eksiksiz bir bulut çözümü arayışındalar. Yalnızca bu üç servis modeli değil kendi veri merkezlerindeki sistemler ile buluttan aldıkları hizmetleri entegre yönetebilecekleri hibrit yapıda bir çözüm ve  bu çözümü sağlayabilecek bir kurumla çalışmayı tercih ediyorlar.
Bundan üç yıl ve daha öncesininde bu konuyu konuşuyor olsaydık gerçekten bulut bilişim sadece bir kavram gibi görünebilirdi ancak artık bulut bilişim yaşamımızın bir parçası ve faydaları herkes tarafından bilinen bir gerçek. Bu yüzden özellikle üniversitelerden başlanarak bulut bilişim nedir, neler yapılabilir konularının incelenmesi ve eğitimi yaygınlaştırılmalı görüşündeyim. BT yöneticileri buluta bir trend veya bir rüzgar olarak bakmamalı ve kurumları için büyük kolaylık ve fayda getirdiğini benimsemeli.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics