Dosya Bulut Triosu: SaaS, PaaS, IaaS 04 MART 2017 / 16:31

Yerel üreticilere destek artmalı

Kurumların ve şirketlerin SaaS, PaaS ve IaaS hizmetlerine karşı ilgilisi günden güne artmakla beraber bilişim dünyasında bu yapılar kendilerine ciddi anlamda yer bulmaya başladılar. Ülkemize baktığımızda küresel üreticilerin yanında yerel üreticilerin de bulut bilişim üzerine yoğun çalışmalar yaptıklarını belirten Arena Yazılım ve Güvenlik Departmanı Müdürü Musa Haşap, “Bu durum ülkemiz açısından beklentilerimizi yükseltiyor ve bu ürünleri Türkiye pazarına sunabilmek için yaptığımız yatırımların ne kadar doğru bir karar olduğunu gösteriyor. SaaS uygulamaları için yerel ve küresel üreticiler, ihtiyaca yönelik çok daha fazla uygulama geliştirmeli ve bu ürünleri kullanıma sunmalıdır. IaaS içinse ülkemizde veri merkezi firmalarının yatırımlarına devam etmesi ve hizmet kalitelerinin global firmalar düzeyine çıkartmaları gerekmektedir. Bunun için yerel veri merkezi hizmeti sunan firmalar mutlaka desteklenmelidirler” dedi.
Ürünlerin kullanım kolaylığı, her yerden ve her zaman erişilebilir olmalarının kullanıcıları bulut bilişime yönelttiğini kaydeden Musa Haşap, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Sağladığı maliyet avantajı ve güvenilir altyapıları nedeniyle genellikle tercih sebebi olmaktadır. Günümüz de bulut üzerinden çalışan uygulamaların çoğalması ve aslında kullanıcıların tüm isteklerine cevap verebiliyor olması önemli. Karşımıza çıkan taleplerde öne çıkan başlık ürün destek konusu. Küresel ve yerel üreticilerin, şirketlere sağladığı bulut çözümlerinde, müşteri memnuniyeti, kesintisiz çalışma prensipleri nedeniyle teknik ekip kadroları ve Ar-Ge kadrolarına yaptıkları yatırımları görüyoruz.
Bilişim teknolojileri, dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok hızlı bir şekilde değişiyor. Ürünlerin kullanımı, tasarımları, altyapıları hatta müşterilerimizin ihtiyaçları ve ürünleri kullanım alışkanlıkları dahi çok hızlı bir şekilde değişiyor. Bu bağlamda bu ürünleri üretenlerin ya da Türkiye pazarına sunan bu şirketlerinde bu değişimde geri kalmamaları gerekiyor. Bu şirketlerden beklentimiz bu değişime adapte olmaları, gelişmeleri ve ihtiyaçlara çözüm olabilecek bilgiyi devamlı olarak takip etmeleridir.
Küresel üreticilerin yanında yerel üreticilerin daha fazla desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Software, Platform ya da Altyapı yapıları hizmet şekilleridir. Ancak bu hizmetin altyapısını ve müşteriye kadar uzanan hizmet devamlılığı için yatırımların durmadan devam etmesi gerekiyor. Görüştüğümüz yerel üreticilerin geliştirdikleri ürünleri ve çözümleri gördükçe bulut bilişimin geleceğine pozitif bakabiliyoruz. Bizlerde bu yönde çalışmalarımıza ve yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.”
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics