Dosya Bulutta Yeni Yaklaşımlar 17 AĞUSTOS 2015 / 01:07

Danışmanlık almaya sıcak bakılıyor

KoçSistem Teknoloji Çözüm ve Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Gökalp Bahçeli

Bulut bilişim teknolojilerinin kullanımı Türkiye’de, özellikle büyük kurumsal firmalarda oldukça hızlı gelişim gösterdi. Bu gelişimde ve teknolojinin kabul edilmesinde bulut sağlayıcılar da önemli rol üstlendiler. Bugün artık büyük firmaların ötesinde, farkındalık ve kullanım oranı orta büyüklükteki firmalarda da daha hızlı artmaya başladı. Bu noktada bulut bilişim, hem erişim kolaylığı hem de düşük maliyet yapısı ile ihtiyaçları karşılamak için önemli avantajlar sunuyor. Tabi ki bu segmentte farkındalığı artırma konusunda yine en büyük görevlerden biri biz bulut sağlayıcılara düşüyor.

Bulut bilişimde ilk gelişmeler IaaS ve SaaS alanlarında karşılık buldu. IaaS zaten sanallaştırmayla açılan yolun devamı olduğundan kolay adaptasyon, SaaS ise kurumlardaki uzun süreçlerin önüne geçerek pratik olarak bazıları zaten yoğun olarak kullanılmakta olan çeşitli servislerden daha kolay ve daha az maliyetle faydalanmayı sağladı. Son zamanlarda ise PaaS konusu önem kazanıyor. Kurumlar çeşitli platform ihtiyaçları için bu servislerden faydalanmaya başlıyorlar. Bu çözümlerde son zamanlarda öne çıkanlar, DBaaS gibi veri tabanlarından ya da çeşitli orta katman altyapılarından ihtiyaç oranında faydalanmayı sağlayan hizmetler. Biz de veritabanı ve orta katman alanlarına odaklanan PaaS hizmetlerimiz olan Maximus DBaaS ve Maximus XaBulut ile bu alanda hizmet veriyoruz. IaaS alanında ise özel ve melez bulutların, kurumların özel ihtiyaç ve regülasyon gerekliliklerine göre uyarlanabilir olmaları nedeniyle bu alanda da gelişmeler söz konusu. Bu alanda da müşterilerimize daha çok seçenek sunabilme adına çeşitli iş ortaklıkları geliştiriyoruz.

Bulut bilişim; uzmanlık ve deneyim gerektiren bir alan. Bulut üzerinden kullanılan teknolojilerin çeşitliliği ve karmaşıklığı da günden güne artıyor. Kurumlar, bulut bilişimin avantajlarından faydalanmak istediklerinde, altyapıya geçişten önce, kurumun ihtiyaçları, büyüme vizyonu, BT stratejisi üzerine analiz ve çalışmaların yapılması gerekiyor. İhtiyaçlar ve vizyon dahilinde kullanılacak bulut teknolojileri hakkında da detaylı bilgi ancak konuda uzmanlaşmış danışmanlarca verilebiliyor. Türkiye’de çoğu kurum, bu konunun öneminin farkında ve özellikle daha karmaşık sistemlerinin dönüşümü için uzman şirketlerden danışmanlık almaya oldukça sıcak bakıyorlar.

 
ETİKETLER : 1034

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics