Dosya Bulutta Yeni Yaklaşımlar 17 AĞUSTOS 2015 / 01:06

Danışmanlık ve bulut pazarı büyüyor

Oracle ECEMEA Bölgesi Bulut Hizmetleri Satış Danışmanlığı Müdürü Emrah Uysal

Bulut, artık ev kullanıcısından kurumsal kullanıcıya kadar hayatımızın içinde. Bulut bilişim sayesinde “küçük kaynakla başla ve istediğin zaman bu kaynağı anlık olarak arttır ve azalt” gibi teknolojik yeniliklerden yararlanılabiliyor. Böylece kurumlar sadece kullandığı kadarını ödüyor. Bugün bulut bilişime perakende sektörü ile küçük ve orta ölçekli firmalar başta olmak üzere kamu kuruluşları ve kurumsal şirketlerden ciddi anlamda talep geliyor.

Şirketler ilk başlarda bulut teknolojisine sıcak bakmıyordu. Güvenlik, hız ve erişim gibi konularda ciddi endişeleri vardı. Zamanla bulut bilişimin güvenilir bir platform olduğu algısı kurumlarda oturduğundan itibaren ve dünyada ve ülkemizde bulut temelli uygulamaların artması sayesinde danışmanlık anlamında ciddi bir pazar ortaya çıktı diyebiliriz. Ülkemizde bir önceki yıla göre danışmanlık ve bulut pazarının ciddi bir ivme yakaladığını görebiliyoruz. Her geçen gün yenilikçi bulut bilişim hizmetleri sağlayıcıları ve iş ortakları pazardaki yerlerini alıyor. Bu trendin hızlı bir şekilde devam edeceğini tahmin ediyoruz.
Bulut bilişimin yaygınlaşması aslında SaaS ile başladı diyebiliriz. Kurumlar kendi geliştirdikleri uygulamaların da bulut üzerinden kullanılabilirliğini istediği için PaaS ve IaaS gibi kavramlar da ortaya çıktı. PaaS yani platform hizmetleri sayesinde bir uygulama sunucusunu bir veritabanı teknolojisini, bir iş zekası platformunu buluttan kiralama modeliyle istediğiniz kapasitede alabiliyorsunuz. Böylece aslında lisans ve altyapı ilk yatırım maliyetini kiralamış oluyorsunuz. IaaS modelinde ise size bir altyapı hizmeti sunuluyor ve siz altyapıyı kiralamış oluyorsunuz. Bu altyapıyı kullanarak sahip olduğunuz lisanslı uygulamaları bu altyapıya kurabiliyorsunuz. Ülkemizde son 2 yıldır özellikle PaaS hizmetlerinin ciddi bir ivme yakaladığı görülüyor. Kurumların halihazırda kendi veri merkezlerinde kullandığı veritabanı, Java, iş zekası, doküman paylaşımı, yedekleme gibi Oracle teknolojilerini bulut üzerinden verebiliyoruz ve bunu artık “hybrid cloud” dediğimiz bir teknoloji ile sağlıyoruz. Ülkemizde son zamanlarda kullanımı yaygın olan bütünleşik sistemler dediğimiz “Exadata” ve “Big Data” platformlarını da bulut üzerinden sunabiliyoruz. Kurum istediği kapasitede bir “exadata” makinasını bulut üzerinden kiralayarak kullanabiliyor. Bulut üzerinden sağlanan bu hizmetler ürünün en üst sürümünden veriliyor. Böylece kurum ürün ile ilgili yenilikleri herkesten önce yakalamış oluyor. Bulut sağlayıcıları bulut temelli sistemleri kurumlara tanıtmak için demo, workshop, eğitimler düzenliyor. Kurumlar da, bulut hafızası oluştuktan sonra kendilerine özel bir çalışma yapılıp yapılmayacağını öğrenmek istiyorlar. Ne gibi maliyet ve peformans avantajı olduğunu gördükten sonra uygulamalarını rahatlıkla buluta taşıyabiliyorlar.

Bulut bilişim sektör bazında görülen değişiklikleri yakalamak için büyük bir fırsat. Yapılan bu değişikliklere karşı tek bir yerden hızlıca adapte olunabiliyor. Zaten bugün şirketlerin neyi bulutta kullanacakları, neyi kullanmayacakları konusunda önlerinde seçenekleri var. Şirkete ait gizli finans bilgileri, müşterileri ile ilgili bilgiler, kredi kartı bilgileri, ticari sırlar, çalışan bilgileri bunlar arasında sayılabilir. Şirket isterse bu bilgileri şirket dışına çıkarmayıp “hyrbrid” bulut teknolojisi ile bulut hizmetleriyle entegre ederek kullanması mümkün. Ek olarak, uzaklık ve performans endişelerine karşı taleplere göre yeni lokasyonlarda bulut veri merkezi açılabiliyor. Kurumun hangi lokasyondaki bulut veri merkezini kullanacağı kendi tercihine bırakılıyor.
ETİKETLER : 1034

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics