Dosya Bulutta Yeni Yaklaşımlar 17 AĞUSTOS 2015 / 01:04

Destek ve regülasyon yeterli seviyede değil

Teletek Bulut Mimarı Şükrü Seçel

Bulut bilişim Türkiye’de her geçen gün daha iyiye doğru gidiyor. Ancak düşük bağlantı hızları bulutun önünde engel oluşturmaya devam ediyor. Firmalar bulutu tercih etmeden önce, ofislerinin bulunduğu bölgelerde fiber erişim olup olmadığını araştırıyor, yüksek bağlantı hızlarının maliyetlerini hesaplamaya çalışıyorlar. Yüksek hızda erişim bulunan bölgelerde ise bulut servislerinden yararlanan firma sayısı daha hızlı artıyor. Bunun yanında KOBİ’ler, özellikle web tabanlı CRM, ERP benzeri uygulamalarını ADSL erişimiyle kullanıp deneyimlerini arttırıyorlar. Küçük ve orta ölçekli firmalarda bulut servislerine geçiş daha hızlı olabiliyor.

Danışmanlık hizmetleri her konuda olduğu gibi bulut tarafında da önemli. Bulut hizmetlerini kullanacak olan firmalar paket servislere daha sıcak bakıyor. Paket servisleri açıklamak gerekirse; uygulamanın barınacağı sunucu kaynakları, işletim sistemi ve veri tabanı lisanslamaları, yedekleme, SSL VPN, izleme araçları, anti virüs, kaynak kullanım raporları gibi bulut servislerinin hepsini içeren paketler firmalar tarafından daha çok tercih ediliyor.

Ülkemiz henüz IaaS gelişimini tamamlamadı. Ancak en çok tercih edilen servislerden biri IaaS. Servis sağlayıcı tarafında müşteri bağlılığını arttırabilmek için SaaS tarafına daha fazla eğilmemiz, ‘hosted’ olarak tanımlanan hizmetleri arttırmamız gerekiyor. Bunun için ülkemizdeki yazılımcılara ve yatırımcılara daha çok görev düşüyor.

Biz müşterilerimiz için test süreçleri planlıyoruz, diyoruz ki ‘uygulamanızı bir süre bizim üzerimizde çalıştırın, memnun kalırsanız devam edersiniz’. Bu yaklaşım müşterilerimize güven veriyor. Diğer türlü, henüz tecrübe etmedikleri ortamlara girmek kullanıcıyı tedirgin edebiliyor.

Ülkemizde birçok konuda olduğu gibi bulut tarafında da destek ve regülasyon yeterli seviyede değil. Bizim ülkemizde bizim kullanıcılarımıza hizmet veren uygulamaların çoğunluğu yurtdışından yayınlanıyor. Bu durumun en büyük nedeni; gelişmiş ülkelere nazaran ülkemizdeki internet erişim bedellerinin yüksek olması ve İnternet Değişim Noktası (IDN) (Internet Exchange Point) bulunmaması. Ayrıca sadece internet servis sağlayıcılar arasındaki bağlantılardan oluşan TNAP (Türkiye Network Altyapı Platformu) yapısının yetersiz kalması, bu yapıya Türk Telekom ve TTNET’in katılmaması da en büyük etkenlerden biri. Bahsettiğimiz bu sıkıntılar giderildiğinde, bulut servisleri çok daha hızlı gelişecek.

 
ETİKETLER : 1034

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics