Dosya Bulutta Yeni Yaklaşımlar 17 AĞUSTOS 2015 / 01:09

En kritik konu veri güvenliği

Atos Yönetilen Hizmetler Direktörü Okan Gözütok

 Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de işletmelerin bulut bilişimin önemini kavramaya başladı. Şirketlerin artık BT ilk yatırım ve maliyetlerini düşürmek adına daha sık dış kaynaklı bulut bilişim çözümlerinden faydalandığı görülmekte. Bu sistem ayrıca firmaların hız, esneklik ve yenilikçilik beklentilerini karşılayabiliyor. Bu nedenle ülkemizde bulut bilişim pazarının önümüzdeki yıllarda aynı hızda büyümesini öngörüyoruz.

Ana faaliyet alanlarımızın başında büyük veri ve bulut bilişim çözümleri geliyor. Bu konuda stratejik iş ortaklıklarına imza atmaya devam ediyoruz. Son olarak EMC ve VMware ile kurduğumuz stratejik ortaklık bu vizyonun önemli bir göstergesi. Bu ortaklık sonucunda kurulan “Canopy” ile Atos, bu hizmetleri müşterilere tek elden sunmayı amaçlıyor.

Bulut söz konusu olduğunda, şirketleri bekleyen genel güvenlik tehditleri; bilgisayar korsanlığı, siber saldırılar, online ödemelerde dolandırıcılık, bağlantılarla ilgili güvenlik sorunları ve potansiyel karmaşık düzenlemelere uymama olarak sıralanıyor. Tabii ki liste bununla sınırlı değil. İş yapış şekillerinin değişmesi ve mobil teknolojinin yaygınlaşması, yeni güvenlik sorunlarını beraberinde getiriyor. Yeni cihazlar, akıllı telefonlar ve tabletlerin iş ortamına eklenmiş olması, yeni güvenlik sorunlarıyla birlikte yeni güvenlik stratejisinin gerekliliğini beraberinde getiriyor. Bu, aynı zamanda, müşteriler ve çalışanlar için uzaktan ve esnek erişimi sağlayarak, klasik yoldan güvenlik sağlamanın da artık mümkün olmayacağını gösteriyor. Depolama ve platformların değişmesi, bulut bazlı servislerdeki artış da veri güvenliğini en kritik konuların başına getirdi. Bu durum şirketlerin danışmanlık desteği almak istemelerinin en önemli nedenlerinden biri olarak görünüyor.

Atos Türkiye’nin en önem verdiği konuların başında, müşterilerin ihtiyacı olan çözümleri en verimli şekilde ve en son teknolojiyi kullanarak sunmak geliyor. Bulut bilişim çözümlerimizle müşterilerimizin BT maliyetlerinde tasarruf etmelerini sağlamak, daha hızlı ve kullanıcı dostu hizmet alma ihtiyaçlarını karşılamak ve yenilikçi teknolojileri iş süreçlerine taşımalarında katkıda bulunmak için yatırımlarımızı bu alana yoğunlaştırıyoruz. Firmaların büyüklükleri, ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda “terzi misali” çözüm ve servisler oluşturarak, sektörde daha küçük ölçekli firmalara ‘esnek kapasite’ hizmetiyle ‘kullandığın kadar öde formülünü oluşturduk. Firmalara ilk yatırım maliyetinin yükünden kurtulma konusunda önemli avantajlar sunan bu modelde, BT altyapıları bir hizmet mantığında şekillendiriliyor ve operasyonel verim sağlamaları, maliyetlerin düşürülmesi mümkün kılınıyor. Bu da şirketlerin her geçen gün daha fazla danışmanlık desteği almasının bir diğer sebebi.

Atos’un Canopy markasıyla müşterilerine bulut üzerinden hem SaaS hem PaaS hem IaaS seviyesinde hizmet veriyor. Ülkemizde SaaS henüz beklenen büyüklüğe ulaşmış değil. Ancak firmaların kaçınılmaz olarak gittikleri yönün bu olduğunu belirmek isterim. BT hizmet sağlayıcıları da tüm majör ürün gamları ve iş modellerini bu alanda dönüştürme yolunda. Önümüzdeki dönemde regülasyonların yerleşmesi ve referans örneklerin çoğalmasıyla pazardaki büyümenin hızlanmasını bekliyoruz. Bu, SaaS yapısında sektörel standartların gelişmesi ve uygulanır hale gelmesi, BT sistemlerinin daha profesyonel ve standartlara uygun olarak kurulması ve işletilmesi ihtiyacını doğuruyor. Ancak halen standartlara uyum konusunda almamız gereken yol olduğunu da unutmamak gerekiyor. Sektörel denetimler ve standartların uygulanması bu pazardaki hızlı büyümeyi destekleyecektir.

Pazarın büyümesiyle aynı zamanda, sektörel standartların gelişmesi ve uygulanır hale gelmesi, BT sistemlerinin ve veri merkezlerinin daha profesyonel ve standartlara uygun olarak kurulması ve işletilmesi ihtiyacını doğuruyor. Ancak halen standartlara uyum konusunda almamız gereken yol olduğunu da unutmamak gerek.

 
ETİKETLER : 1034

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics