Dosya Bulutta Yeni Yaklaşımlar 17 AĞUSTOS 2015 / 01:03

Herşeyin temeli yazılım olacak

VMware Türkiye Ülke Müdürü Murat Mediçeler

ABD veya Kuzey Hindistan ile karşılaştırıldığında Türkiye’nin bu yolculuğa yeni başladığını söyleyebiliriz. Fakat Afrika veya Asya’da bu alanda Türkiye’nin gerisinde kalmış çok sayıda ülke var. Bazı Afrika, Ortadoğu ve Arap ülkeleri ise bilgisayar kullanımını bir kuşak boyunca tamamen gözden çıkarıp doğrudan mobile sıçrayış yaptılar ve güçlü bir pazar oluşturdular. Türkiye’de bu alanda dinamik bir pazar var. Bulut bilişim Türkiye’de firmaların yapısına en uygun çözümlerden biri. Finans ve telekom sektörleri, özel bulut konusunda ciddi mesafe kat etmiş durumda. KOBİ’ler giderek artan şekilde bulut servislerini kullanmaya başlıyor. Kamu kurumlarında ise kendi bulut altyapılarını kurma konusunda planlar olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla Türkiye’nin bulut bilişimin faydasını anlamış ve bulut bilişimden yararlanmaya başlamış durumda olduğunu söyleyebilirim.

Biz bulutu hizmet yönünden ele alıyoruz. Kimse elektrik şirketinin prize elektriği nasıl ulaştırdığını umursamıyor. Hizmetin nasıl tedarik edildiği de bizi ilgilendirmiyor. Hizmete her yerden erişebiliyor olmak; her prizden aynı şekilde hizmet almak… Asıl hizmet budur. Bu nedenle işletmelerin bulutu bu açıdan bir kez daha düşünmeleri ve bu alanda işin ehlinden profesyonel danışmanlık desteği almaları gerekiyor.

Son zamanlarda işletmelerin değer yaratma biçimleri de değişim göstermeye başladı. Artık yazılım ve veri konusunda değer yaratma şekli, gerçek varlıklardan daha likit varlıklara dönüşüyor. Bu dönüşüm sürecinde BT, çevikliğini artırmak için bulut ve mobil teknolojilerini benimsiyor. Bunu yaparken BT’nin şirket bünyesindeki ve dışındaki bulut ve mobil platformlarla sağlanacak uyum konusunda hassas ve dikkatli olması gerekiyor. Bunları yaparken, güvenlik ve uyumluluk gereksinimlerini de göz ardı etmeden doğru şekilde yönetebilmesi gerekiyor. Biz buluta geçiş sürecinde yazılım ve veriyi işletmelerin merkezine koyarak yeni bir BT modeli geliştirmelerine yardımcı oluyoruz. Ağır işleyen ve değişime açık olmayan donanımlara bel bağlamak yerine, iş süreçlerinin merkezine yazılım tanımlı sistemleri yerleştirmeliler çünkü geleceğin teknolojileri ve işleri bunlar olacak.

 
ETİKETLER : 1034

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics