Dosya Bulutta Yeni Yaklaşımlar 17 AĞUSTOS 2015 / 01:05

IaaS hızlı büyümesiyle öne çıkıyor

Skyatlas Satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Müfit Süer

Buluta geçiş sürecinin sorunsuz şekilde ilerlemesi için küçük ya da büyük işletmelerin profesyonel destek alması gerekiyor. Buluta adaptasyonda olduğu gibi büyük ölçekli şirketler, bu gibi konularda daha bilinçli yaklaşımlarda bulunuyor. Yine de bulut bilişimin daha küçük ölçekli işletmelere önemli fırsatlar getirdiği görüldükçe profesyonel destek talebi de artıyor.

Türkiye’de özelikle hizmet olarak yazılım (SaaS) modelinde her geçen gün yeni servisler çıktığını görüyoruz. Çok uluslu bulut servis sağlayıcı şirketlerin yanı sıra başarılı yerli SaaS şirketlerinin haberlerini de alıyoruz. Özellikle CRM, ERP ve ödeme sistemleri alanlarında başarılı örnekler görüyoruz.

En hızlı büyüyen bulut çözümüne bakıldığında hizmet olarak altyapı (IaaS) göze çarpıyor. IaaS alanında ise küresel çapta büyük oyuncular olmakla birlikte SkyAtlas gibi hem Türkiye’de hem de bölgede hızla büyüyen girişimler de var. Örneğin, dünyanın en büyük altyapılarının yönetildiği OpenStack platformu MENA bölgesinde ilk kez ve sadece SkyAtlas ile kullanıcılara ulaşıyor.

Her müşteri segmentinde inovatif iş yapış şeklini benimsemiş şirketler var. Bunu yeni nesil girişimlerde daha yoğun görsek de KOBİ’ler ve büyük ölçekli şirketlerin de buluta geçtiklerini görüyoruz. Bulutun yeni bir teknoloji değil iş yapış şeklindeki bir değişiklik olduğunu anlatmamız gerekiyor. Müşterilerin günlük işlerinde bulutun nasıl bir fark yaratacağını göstererek ve bu alanda hep beraber daha çok başarı hikayesi yaratarak pazarın çok daha hızlı büyüyeceğine inanıyoruz.

 
ETİKETLER : 1034