Dosya Bulutta yenilikler 02 HAZİRAN 2014 / 09:00

Bulut bilişimin önlenemez yükselişi

Son günlerin en çok konuşulan konularından birisi olan bulut bilişim tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaşmaya devam ediyor. İlk yatırım maliyetlerini en aza indirmesi, şirketlere rekabet avantajı sağlaması, küçük ve orta ölçekli işletmeler için daha fazla güvenlik sağlaması gibi avantajları elbette bulut bilişimin yaygınlaşmasındaki en önemli etkenler arasında yer alıyor.

Sektöre baktığımızda gerçekleştirilen konferanslarda ve ürün duyurularında bulut bilişimin ön planda olduğunu görüyoruz. Sektördeki ortak görüş ise önümüzdeki 5 yıl içerisinde pazarın katlanarak büyüyecek olması. Bunun en önemli nedenlerinden birisi ise mobil cihazlarda yaşanan artış. İnternete bağlanabilen saat, gözlük gibi giyilebilir teknolojiler, yine internete bağlanabilen arabalar, kahve makineleri, buzdolapları ve diğer ev aletlerine interneti getiren nesnelerin interneti gibi teknolojiler pazarı daha da büyütecek.
Diğer taraftan özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin bulut bilişime olan bakış açıları da olumlu yönde gelişmeye devam ediyor. Bu alanda hizmet veren şirketler de ürün ve çözümlerini ihtiyaçlara göre geliştirmeye devam ediyor.
Diğer ilgi çekici bir nokta ise iş ilanlarında yaşanıyor. İş ilanlarına baktığımızda bulut bilişime yönelik mühendis ve teknik eleman arayışları artmış durumda.
Bundan sonraki sayfalarımızda pazara ürün ve çözüm sunan şirketlerin yöneticilerinin bulut bilişime bakışları, yeni eğilimler ve bulut bilişimin geleceği ilgili görüşleri yer alacak.
ETİKETLER : Sayı:974

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics