Dosya Bulutta yenilikler 02 MART 2017 / 17:01

Oracle IoT Uygulamaları Sayesinde Kuruluşlar, Bilgi ile Dijital Tedarik Zincirlerini Optimize Edebiliyor

Nesnelerin İnterneti odaklı kestirimci analitik çalışmalar, tedarik zincirindeki iş süreçlerini ve operasyonlarını müşteri deneyimini zenginleştirecek şekilde otomatik hale getiriyor.

 

Oracle, işletmelerin dijital tedarik zincirlerinin sunduğu faydalardan tamamen yararlanabilmelerine yardımcı olmak için Nesnelerin İnterneti (IoT) portföyünü, dört yeni bulut çözümü ile genişletmekte olduğunu duyurdu. Bu çözümler sayesinde işletmeler IoT sinyallerini tespit edebilecek, analiz edebilecek ve yanıtlayabilecek ve bu bilgileri de var olan ve hızla gelişmekte olan pazar yetkinliklerine dahil edebilecek.

 

IoT özellikli cihazlardan alınan sinyaller hızla artarken kuruluşların da muazzam miktarlardaki verileri yönetebilmesi, yorumlayabilmesi ve bu verilerden faydalanabilmesi için birçok fırsat tanıyor. Cihaz verilerini iş süreçlerine ve uygulamalarına entegre edecek araçlara sahip olan kuruluşlar, kritik öneme sahip bilgiler elde ederek işlemlerini düşük maliyetle gerçekleştirebiliyor. IoT çözümleri sayesinde işletmeler, yenilikçi yeni hizmetleri daha hızlı ve daha az riskli bir şekilde müşterilerine sunabiliyor.

 

“Dünya her geçen gün daha da dijitalleşiyor ve IoT de bu yolculukta kat edilmekte olan, daha iyi müşteri deneyiminin sunulduğu ve kuruluşların rekabetçi bir avantaj elde etmelerine yardımcı olan bir sonraki adım," diyor Oracle’da IoT uygulamalarının geliştirilmesinden sorumlu başkan yardımcısı Bhagat Nainani. “Oracle IoT Uygulamaları, işletmelerin dijital tedarik zincirini modernleştirebilmek için bağlanan cihaz ve ekipmanlardan faydalanabilmelerini sağlıyor.”

 

Oracle IoT Uygulamaları üç önemli fonksiyonu destekliyor: cihaz kaydı ve veri toplama; sinyal analizi ve yorumlama, ve belirli iş süreçlerine bağlanma. Cihaz sinyallerine gelişmiş ve kestirimci analitikler uygulamak suretiyle Oracle IoT Uygulamaları, işletmeye özel karmaşık KPI’ları hesaplayıp otomatikleştirilmiş eylemleri de gerçek zamanlı olarak tetikliyor. Bu çözümler, kestirimci bakım, tanı kontrol panelleri ve artan gerçek zamanlı görünürlük gibi özellikler sunarken üretim, kalite ve üretim verilerinin yanısıra lojistik ve çalışan hareketlerine de uygulanabiliyor.

 

Bu yeni uygulamalar, IoT sinyallerini eyleme geçilebilir hale getirmek amacıyla Oracle Tedarik Zinciri Yönetimi (SCM) Bulutu Uygulamaları ile entegre olup şu ürünleri içermektedir:

 

·         IoT Varlık Takibi Bulutu: Varlıkları, kullanımı, kullanılabilirliği ve bağlanan sensörlerden alınan verileri izler ve iş akışlarını otomatikleştirmek için de arka uçtaki SCM, ERP veya Hizmet Bulutları’nda olayları oluşturur.

·         IoT Bağlanan İşçi Bulutu: Güvenlik, servis ve yasal uyumluluk girişimlerini desteklemek amacıyla çalışanları takip eder.

·         IoT Filo Takibi Bulutu: Binek, servis ve teslimat araçlarının konumunu ve hareketini ve sürücü davranışlarını izler.

·         IoT Üretim Takibi Bulutu: Üretim sorunlarını değerlendirmek ve tahmin etmek amacıyla üretim ekipmanlarını izler.

 

Yukarıda belirtilen IoT Bulutu uygulamaları, Oracle IoT Bulutu ve Oracle Büyük Veriler Bulutu üzerinde inşa edilmiştir. Operasyonel görünürlüğe imkan sağlamak ve daha iyi müşteri hizmetleri sunmak için Oracle SCM Bulutu ve Oracle Hizmet Bulutu’nun yanısıra tesis bünyesindeki yazılımlarla da entegredirler.

 

“Noble Plastics, otomasyon için robot teknolojisinden faydalanan, yenilikçi bir özel enjeksiyonlu kalıplama imalatçısıdır. Endüstriyel robotların kestirimci bakımını yönlendirme konusunda IoT’de muazzam bir potansiyel görüyoruz,” diyor Noble Plastics’te Teknik Müdür olarak görev yapan Scott Rogers. “Oracle IoT Varlık Takibi Bulutu, tesisimizdeki atölyelerimizde kurulu olan FANUC robotlarının takibinde bize yardımcı olacak ve teknisyenlerimizi de mobil cihazlarından proaktif bir şekilde uyaracak. Bu da ürün kalitesini, üretim verimliliğini ve kapasiteyi arttırırken maliyetleri de kontrol etmemizi sağlayacak.”

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics