Dosya Bulutta yenilikler 13 OCAK 2014 / 08:50

Yeni yıl bulutlarda geçecek

Araştırma raporları ve Türkiye’de hizmet veren şirketlerin görüşlerinde, yeni yılda daha fazla bilinen bulut bilişim ve paralel olarak büyüyen piyasalar yer alıyor.

Bulut bilişime olan ilgi her geçen gün artıyor. Verilerin merkezlerde tutulması ve bu merkezlerin birbirleriyle konuşarak etkileşime geçtiği, tüm dünyadaki veriler tutulması ve kullanılmasını, önemli konsolidasyona gidilmesini sağlayacak olan bulut bilişim; sosyal medya, nesnelerin interneti ve büyük veri gibi geleceğin en önemli eğilimlerine de yön veriyor.
Araştırma şirketi IDC’nin verdiği bilgilere göre, bulut hizmetlerini sağlayacak teknolojilerin sunulması 2014 yılında yüzde 25’lik artışla 100 milyar doları aşacak. Bulut oyuncularının küresel ölçekteki rekabeti nedeniyle veri merkezlerinde gözle görülür bir artış yaşanacağını öngören IDC, iş yükü uzman bulut altyapı hizmetleri çeşitlerinin de artacağını belirtiyor. Piyasanın yeni bulut tabanlı uygulama ve çözümlerle gelişmesi bekleniyor. Veri optimize bulut platformlarının hızla artacağı düşünülürken, yüksek hacimli veriler ile gerçek zamanlı veri akışına uygun bulut ortamları ortaya çıkacak.
Klasik iş modelleri değişecek
Bulut bilişim özellikle yerel sağlayıcıların geliştirdiği iş çözümleri ve belirli işleri belirlenmiş yöntemlerle çözme becerilerinden dolayı sırf e-posta, dosya depolama gibi işlerin dışında gerçek hayatta da pratik olarak daha sıkça kullanılan ve tercih edilen bir yapıya dönüşeceğini belirten Workcube Başkan Yardımcısı Oğuz Demirkapı, “M2M teknolojilerle birleşmesinin farklı sektörel çözümlerle de günlük çalışma şekillerine doğrudan etki yapan bir hale dönüşmeye başlayacak. İş çözümlerinin bizzat buluttan yönetilebilmesi klasik iş modellerinin de uzun vadede değişmesine doğrudan etki yapacağını düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.
CIO’lar özel ve melez buluta yönelecek
Bulut bilişim uygulamaları 2014 yılında kullanım alanlarını ve hacimlerini artıracağını dile getiren Citrix Türkiye Genel Müdürü Mehmet Emrali, “Masaüstü, dizüstü bilgisayar, akıllı telefon, tablet gibi cihazların, bulut bilişim ile çalışma sistemlerine bütünleşme süreci 2014 yılında yaygınlaşacak. Bulut bilişimle bütünleşik geliştirilen cihazlar, çalışmayı zaman ve mekandan bağımsızlaştıracak. 2014’te işletmeler bulutun beraberinde getirdiği maliyet avantajları ve çeviklik konusundaki zengin potansiyele daha da fazla yoğunlaşacaklar” şeklinde konuştu. Emrali’ye göre, CIO’lar ve teknoloji liderleri için özel ve melez bulut platformlarının gelişimine daha çok odaklanılacağı bir yıl yaşayacağız.
VMware Akdeniz Bölge Müdürü Shmulik Antebi’ye göre, daralan kaynaklar ve büyüyen iş ihtiyaçları arasında sıkışan şirketler, bulut bilişime daha etkin, daha esnek ve daha hesaplı bir bilişim modeli sağlayacak gözüyle bakıyorlar. Bunun BT’nin çok daha etkili işlem yapmasını sağlayacak ve işletme fırsatlarına çok daha hızlı cevap verecek bir yol olduğunu düşünüyorlar. Amaç bir hizmet olarak BT’yi etkin kılmak ve bulut bilişim de bunu sağlamak için gerekli teknik mimariyi sağlıyor. Bulut bilişimin öneminin hem dünyada hem de Türkiye’de daha iyi anlaşılmaya başlandığını ifade eden CloudArena Kurucu Ortağı Ali Beklen, birçok avantaj sağlayan bulut bilişimin her ölçekten şirkete hizmet vermeye devam edeceğini bildirdi.
Buluta geçiş 2014’te hızlanacak
Bu yıl buluta geçişin hızlanacağını ifade eden ComPro Pazarlama Uzmanı Ünsal Yurdakonar, “Önümüzdeki 3 yıl içinde de pazara tamamen yayılmış olacağını düşünüyoruz. Özellikle bulut bilişim yapısına uyumlu yazılımların artması ve bu alanda hizmet veren şirketlerin yeni çözümler geliştirmesi ile birlikte bulut tabanlı ürün gamı genişlemekte; bunun sonucunda şirketler maliyet avantajı ve yönetim kolaylığı nedeniyle bu teknolojiye yönelmektedir” şeklinde konuştu.

Şirketlerin bulut bilişim konusunda yeni yılda kullanacağı yöntemlerden örnek veren Teradata Kıdemli Çözüm Mimarı İbrahim Şahinoğlu’na göre, hizmet olarak sunulan veri ambarı (DWaaS) ile yatırım riskini azaltıp, operasyon giderlerinin kontrolü altında veri ambarı oluşturmak, şirketlerin yeni yılda daha çok kullanacağı bir yöntem olacak.
Veri güvenliği konusundaki endişelerin giderilmesiyle birlikte her geçen gün daha çok şirketin, süreçlerini büyük oranda bulut teknolojileri üzerinde yürütmeyi benimseyeceğini düşüncesinde olduklarını ifade eden Proline Sistem Çözümleri Yöneticisi Yasin Çolakoğlu, gelecekte, şirketlerin yanı sıra devletlerin de hizmetlerini bulut teknolojileri üzerine konumlandırdıklarını ve bütünleştirmelerin bulut üzerinden yapıldığını görmemizin de mümkün olabileceğine inandıklarını aktardı.
Taşınabilir cihazlar buluta çıkacak
“Şimdiye kadar ‘yeni’ bir teknoloji olarak söz edilen bulut bilişim, 2014’te daha fazla anılır, kullanılır, yaygın ve dolayısıyla da temel bir teknoloji halini alacaktır” şeklinde sözlerine başlayan Netsis Başkan Yardımcısı Yalçın Tarkan, “yeni”ye duyulan güvenlik endişelerinin de bu alanda başarılı örneklerin öne çıkmasıyla azalacağını belirtti.
Donanım üreticilerinin, özellikle de mobil cihaz üreticilerinin bulut teknolojilerini daha fazla destekleyen ürünler geliştireceğini öngördüklerini aktaran Tarkan, “Kısacası bulut bilişim yaygınlaşacak, yaygınlaştıkça da zaman ve mekandan bağımsız çalışma anlayışı hakim olacak, küçük işletmelerin işlerini büyütmeleri söz konusu olacaktır” dedi.
Bir sonraki adım SDS
Kurumsal BT sistemlerinde melez bulut altyapılarının yeni yılda daha fazla konuşulacağını ifade eden NetApp Türkiye Teknik Müdürü Lütfi Yunusoğlu, sanallaştırma ve bulut mimarisinin evrim sürecindeki bir sonraki adım olarak yazılım tanımlı depolamayı (Software Defined Storage – SDS) gösterdi.

Yunusoğlu, “Her geçen gün Yazılım Tanımlı Veri Merkezi vizyonu daha fazla benimseniyor ve altyapı bileşenlerinin gelişimi şirketler için daha anlaşılır hale geliyor. Bu nedenle yeni dönemde kural bazlı yazılımın geleneksel altyapı bileşenlerinin önüne geçeceğini düşünüyoruz. Ağ ve depolama denetim birimlerinin sanal sürümlerinin daha fazla yaygınlaşacağını ve en değerli sanal bileşenlerin mevcut fiziksel ağlar ve depolama sistemleriyle pürüzsüz bir şekilde bütünleşebilen bileşenler olacağını öngörüyoruz” dedi.
Bulut büyük veriyi besleyecek
“Bu alandaki en önemli gelişmelerden biri büyük veri olacak” diyerek sözlerine başlayan KoçSistem Teknoloji Çözüm ve Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Gökalp Bahçeli’ye göre, büyük veri ve bulut bilişim birbirini besleyen iki alan ve bu iki alanın işbirliği ile çok önemli iş uygulamaları gerçekleştirilecek. Bu yıldan itibaren bulutun sağladığı faydaların daha anlaşılır olacağına inandıklarını ifade eden Bahçeli, bu durumun da kurumların kullanımlarına doğrudan yansıyacağını belirtti.
Inspark Sorumlu Müdürü Abrek Önlü’ye göre, yeni yılda öncelikle Türkiye’deki sağlayıcıların bulut bilişim ürün ve hizmetlerinde bir artış beklenmeli. Geçtiğimiz birkaç yıldır kurumsal hizmet olarak sunulan bulut tabanlı ürünler çıktığını hatırlatan Önlü, “Bunlar daha çok küçük ölçekli işletmeleri hedefliyor. Bunun 2014’te artarak devam edeceğini, yerel sağlayıcıların KOBİ’lere yönelik daha çok bulut bilişim ürünü sunacaklarını düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

CIO’ların yüzde 90’ı “bulut” diyor

Kolaylıkla erişebildiğimiz uygulamaların bulut hizmetlerinin hayatımıza nasıl yansıdığının da önemli bir göstergesi olduğunu söyleyen Microsoft Türkiye Sunucu ve Bulut Platformu Grup Müdürü Mehmet Üner, “Dünya genelindeki şirket ve kurumlarda teknoloji kullanımında karar verici pozisyonda olan CIO’ların yüzde 90’ı bulut teknolojilerini tercih ediyor. Bulut teknolojileri sayesinde her ölçekteki kurumun büyük yatırımlara gerek duymaksızın, bilgi teknolojilerinin sunduğu olanaklara erişebilmesi, 2014 yılında da rekabeti farklı bir zemine taşıyacak” ifadelerini kullandı.

Bulutun önündeki yokuş kaybolmadı

GlassHouse Türkiye Satış Yöneticisi Ömer Öztürk’e göre, bulut bilişimin önünde veri güvenliği, mahremiyet, yasal düzenlemelere uyum, güvenilirlik konularındaki şüpheler aşılması gereken yokuş olarak duruyor. “Bir sonraki safhada oluşacak yapının karmaşıklık problemi ve bulutlar-arası operasyon kabiliyeti şimdiden gündeme gelen engeller arasında” diyerek sözlerini sürdüren Öztürk, üreticilerin ve dev müşterilerin yazılım katmanına ağırlık vererek donanımı emtia haline getirebilme çabalarının, 2014 içerisinde olmasa da önümüzdeki yıllarda bulut bilişim dönüşümünü hızlandırabileceğini ifade etti.

Kullanıcı dostu deneyim dönüşümün merkezi olacak

Bu yıldan başlayarak küresel oyuncuların da pazara agresif girişleriyle 2014 içinde pazarda çok ciddi oranda penetrasyon ve 2015’le birlikte çok daha büyük bir hacim oluşması beklendiğini ifade ederek sözlerine başlayan Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, “Özellikle yazılım tabanlı yeni nesil bulut servisleri ile kullanıcı dostu deneyim bu dönüşümün merkezinde olacak. Telekom operatörlerinin video konferans veya veri depolama gibi yeni bulut hizmetleri maliyet tasarrufu ve verimlilik artışı sağlarken aynı zamanda iş yapış şekillerinde de değişimi sağlayacak” şeklinde görüşlerini aktardı.

Harcamalar buluta kayacak

Araştırma şirketi Forrester’a göre teknoloji harcamalarının 2014 yılında bulut bilişime kayacağını hatırlatan Dell Türkiye Çözüm Grubu Direktörü Didem Duru’ya göre tüm bulut çözümlerinde üç temel özelliğe dikkat edilmesi gerekiyor:
Esneklik: Esneklikte en önemli noktaların başında açık mimarilerin kullanımı ve standart teknolojiler geliyor.
Bütünleştirme: Fiziksel, sürece bağlı, uygulama, coğrafi, altyapı gibi her türlü sınırı bulutu bütünleştirmek suretiyle gerçekleştirmek mümkün olabilir.
Güvenlik: Kurumsal bilgi işlem sistemlerinin korunmasında sadece dışarıdan yapılabilecek saldırılara karşı sadece uç noktaların kilitlenmesi yeterli olmuyor.

Bulutun stratejik önemi iki katına çıkacak

Bulut bilişimin halen ilk evrelerinde olduğunu ifade eden IBM Türk Teknoloji Lideri Kıvanç Uslu, “2015’e kadar 1 milyardan fazla aracın, bulut bilişimde kullanılmaya hazır olacağını öngörüyoruz. 2016 yılına kadar, bulut bilişimin iş liderleri açısından daha da önem kazanacağı öngörüleri var. Yöneticiler bulutun kendileri için stratejik öneminin yüzde 34’ten yüzde 72’ye, yani iki katına çıkacağına inanıyor” şeklinde konuştu. Uslu’ya göre, öncü organizasyonlar, rekabet avantajı kazanmak - stratejik iş dönüşümleri, daha iyi kararlar almak ve daha derin işbirlikleri yapmak- için bulutu kullanıyor.

Güvenlik ve izleme hizmetleri devreye girecek

Bulut bilişimde özellikle güvenlik ve izleme – monitoring  / yönetim konularında çok çeşitli servislerin devreye gireceğini düşündüklerini ifade eden Servisnet Kurumsal Satış ve Pazarlama Direktörü Nihal Öztürk Şarman, “2013 ve önceki yıllarda altyapı anlamında gelişen bulut hizmetleri, yeni yıl ve ilerleyen zamanlarda servis kalitesi süreklilik takibi gibi daha üst katmanlarda bulut üzerine taşınacak” dedi. Şarman’a göre, son kullanıcılara yönelik sosyal ve eğlence içerikli bulut hizmetlerinde de pek çok gelişme yaşanacak.

Mobilite ve bulut yakınlaşıyor

Atos Yönetilen Hizmetler Direktörü Okan Gözütok, şirketinin her yıl hazırladığı tahmin ve öngörüleri bulunan Ascent Raporu’nda yer alan bazı başlıkları şu şekilde sıralıyor:
• Yakın gelecekte mobilite ve bulut bilişim kavramlarını tek bir olgu olarak anlamaya başlayacağız. Bu akıllı cihazlar bulut ortamında, ölçeklendirilebilen ve binlerce uygulamayla ortak veriye erişim sağlayabilen ayrı cihazlara dönüşecek. Ayrıca, mobil dünyanın giderek artan zorluk ve fırsatları, aynı zamanda bulut bilişimin önündeki fırsat ve zorluklar olacak.
• Yine yakın dönemde bilişim teknolojilerinin odağında bulut olacak. 2018 yılı itibarıyla tüm genel uygulamaların (iletişim, e-posta, doküman yönetimi vb.) yüzde 50’den fazlası bulut tabanlı olacak.
• Avrupa merkezli bir bulut ortamının oluşma ihtimali yakın. AB tarafından kısa bir süre önce yayınlanan rapora göre, Avrupa merkezli bir bulut ortamının oluşturulması 970 milyar avroluk etki yaratabilir. Bu tutar ile 2020 yılına dek 3.8 milyon kişiye ek istihdam da sağlanabilir.
• Mevcut tüm bulut hizmetleri sunum modelleri arasında melez model, beş yıllık bir dönemde en fazla ön plana çıkan model olacak. Bu modelde, her ne kadar tüm uygulama ve veriler kamunun kullanımına açık bir bulut ortamında paylaşılacak olmasa da, en azından erişilebilir hale gelecek.
• Makineler arası iletişim (M2M) büyüdükçe, bulutlar arası ortamlara olan talep de artacak. Bunun sonucunda da bir bulut ortamının diğeriyle iletişim kurma şekli için küresel düzeyde tanımlanmış standartlara olan ihtiyaç çoğalacak.


BT’nin birim maliyeti bulutla azalacak


Önümüzdeki yıl yaşanacakları özetleyen EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez şunları ifade etti:
“2014’te işletmelerin yalnızca yüzde 4’ünden azının BT iş yüklerini açık bulut ortamına taşıyacakları -özel ve karma bulut platformlarının gelişimine daha çok odaklanılacak- da göz önünde bulundurulduğunda, başarılı işletmelerin BT’nin birim maliyetini yüzde 38’in de üzerinde düşürmek ve aynı zamanda yeni uygulamaların sistemlere konuşlandırılma süresi için gereken ortalama süreyi yüzde 20’nin üzerinde azaltmak için bulutu kullanacağını öngörüyoruz.
Maliyetlerdeki bu düşüş ve çeviklikteki bu artış BT’yi özgür kılacak ve BT kendi hizmet kapsamı dışında da yeniliklere imza atarak ve işletmeyi bulut altyapısını kullanan yeni hizmetlerle destekleyerek, gelirleri ve büyümeyi artırmaya yardımcı olacak.”
Sönmez’e göre, işletmeler şimdiden topladıkları bilgilerden faydalanma yolları bulmaya ve gelir akışı elde etmeye başladı. Birçok cep telefonu operatörü abonelerinin bilgilerini güvenli bir şekilde bir araya getiriyor ve bu bilgileri işlerinin diğer dallarında gelir elde etmek için kullanıyor.
ETİKETLER : Sayı:954

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics