Dosya Büyük Veri - Samanlıkta veri aramayın 26 ŞUBAT 2018 / 15:28

Örnek kullanım senaryoları gerçekleştirin…

Oracle Satış Danışmanlığı Direktörü Cem Nuri Cömert

Büyük veri ortamlarında tutulan/üretilen veriler, kurumsal süreçlere dahil edilebildikleri andan itibaren karar verme süreçlerinde, çok farklı noktalardan etkin bakış açısı sağlayabilmektedir. Maliyet avantajı ile performanslı olarak verinin incelenebilmesine imkân sağlayan büyük veri ortamları, açık platformların kullanılabilmesi ile üzerinde konumlandırılan yazılımların esnek imkanlar sunması ve farklı çözümlerle birden fazla amaca hizmet edebilmesini desteklemesi ile doğru bir altyapı tercihi olduğunu göstermektedir. Oracle Satış Danışmanlığı Direktörü Cem Nuri Cömert’in verdiği bilgilere göre, büyük veri platformlarının hızlı karar alabilmeyi destekleyecek çözümleri barındırması, görünmeyen veriyi bulabilmek üzere teknolojileri sunması ve yeni teknolojilere uyum sağlayabilmek adına uygun ve genişletilebilir bir altyapı olması, doğru ve anlamlı veriler üretebilmek adına en büyük faydalar olarak karşımıza çıkmakta.

“Farklı sektörlerin büyük veri konusundaki farkındalığı, yakın geçmişte ilgili sektörün dünyadaki gelişmeleri takip edebilmesi ile doğru orantılı olarak gelişmiştir” diyen Cem Nuri Cömert, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Telekomünikasyon, üretim ve bankacılık sektörlerinin nesnelerin interneti, sosyal medya analizi ve veri ambarı yüklerini üzerine taşıyabilmek maksadı ile uzunca bir süredir büyük veri platformlarını kullandıklarını görüyoruz. Giyilebilir cihazlar, taşınabilir akıllı telefonlarla bu gelişim tüm sektörler için olağanüstü bir şekilde ilerlemiştir ve gelişmiştir. Değişik kullanım senaryolarını kendilerine uyarlanabilen işletmeler ve kurumlar, dünyada ve bölgemizde gerçekleştirilmiş örnek kullanım hikayelerinden yola çıkarak, büyük veri çözümleri ile ilgili farkındalıklarını arttırmakta ve yatırım kararlarına daha sıcak bakabilmektedir. Özellikle bulut teknolojilerinin daha da yaygınlaşması ile kendi ortamında ilgili altyapı yatırımını yapmadan önce kurumların bulut ortamlarında örnek kullanım senaryolarını gerçekleştirilebilmesi; örnek kullanım sonrasında da görülen faydanın analizinin yapılması ve sonrasında da yatırıma devam kararının alınabilmesi mümkün olmaktadır.”

“Büyük veri projeleri işletmeler açısından önemli bir yatırım olarak karşımıza çıkmaktadır. İlgili altyapıyı oluşturmak ve açık kaynak yazılım bileşenlerini birbirleri ile entegre bir şekilde çalışacak şekilde düzenlemek ve bu altyapı çalışmalarını yapacak ekibi oluşturmak, özellikle küçük ve ortak ölçekteki işletmeler için büyük bir zorluk yaratmaktadır” diyen Cömert, Oracle büyük veri platform çözümlerini üç farklı şekilde müşterilerinin hizmetine sunduklarını belirtti.

Oracle Genel Bulut (public cloud) ortamında tesis edilmiş, “kullandığın kadarını öde” modeli ile fiyatlandırılan, üzerindeki tüm altyapı ve yazılım bileşenleri Oracle tarafından yönetilen, gerektiğinde yukarı ölçeklenebilmesi mümkün olan, genel paylaşım makine havuzundan izole ve güvenli bir şekilde servis edilen Big Data Cloud Service.
İster Oracle Genel Bulutu ister işletmelerin kendi güvenlik duvarı arkasında yerleşik bulut ortamı olarak işletilen, kuruma özel olarak tahsis edilmiş ortamı sunabilen, ihtiyaçlar dahilinde ölçeklenebilen, büyük veri üzerinde çalışabilmek için tasarlanmış bir bütünleşik sistem içeren ve altyapısı Oracle tarafından işletilen Big Data Cloud ve “Big Data Cloud at Customer.
Kurumun kendi güvenlik duvarı arkasında, kendi bilgi işlem ortamında sahibi olduğu bir bütünleşik sistem üzerinde tüm yapısı kurum tarafından işletilen Oracle Big Data Machine.

Cömert, “Oracle, sunduğu tüm teknoloji çözümlerinin öncelikle Oracle Genel Bulut ortamlarında ve Oracle Müşteri Ortamında Bulut (Cloud at Customer) ortamlarında kullanıma sunmaktadır. Sunulan çözümler farklı sektörlerin, farklı teknolojik ihtiyaçlarının karşılanabilmesine yönelik olarak tasarlanmaktadır” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics