Dosya Büyük Veri ve Analitik Çözümlerde Gelişim 23 EYLÜL 2017 / 13:00

REKABETTE AVANTAJ KAÇINILMAZ OLUYOR

Çok hızlı değişen, gelişen, hatta evrimleşen modern bir dünyada yaşıyoruz. Yapay zeka, chatbot ve nesnelerin interneti gibi iş dünyasında çığır açacak yeni çözümler sadece bize yardımcı olmakla kalmıyor; birbirleri ile konuşup, destekleyebiliyorlar. Tüm bu çözümlerin kullanımında ya da kullanımı sonrasında, analiz edilmesi gereken ve çok değerli bilgiler içeren devasa veri kümeleri ortaya çıkıyor. ‘Büyük veri’ bu çözüme verilecek ve tam anlamıyla açıklayan mükemmel bir tanım. Oracle ECEMEA Bölgesi Bulut Uygulama Teknolojisi Mimarları Direktörü Burak Görsev’e göre, büyük veri, şirketlerin rakiplerinin önüne geçmek, kârlılıkları arttırıp, maliyetlerini düşürmek için kullanabilecekleri çok değerli bir güç oldu, artarak da olmaya devam edecek. “Daha net açıklamak için verimlilik konusunu ele alabiliriz” diyen Burak Görsev, şu bilgileri paylaşıyor:
“Verimlilik ile kastettiğim, şirketlerin operasyonel ve finansal verimlilikleri, ciro artışı. Forrester’in Oracle ve Intel için yaptığı bir araştırma sonucuna göre, büyük veri yatırımı yapan ve araştırmaya katılan müşterilerin yüzde 62’si, iş sürekliliği ve verimliliğinde ciddi artış görmüşler. Yine büyük veri yatırımı yapan şirketlerin yüzde 69’unda ciro artışı görülmüş, ki bu başlı başına büyük veri çözümlerinin ne kadar gerekli ve önemli olduğunu gösteriyor. Sadece finansal açıdan değil, genel endüstri çözümleri açısından da büyük verinin faydalarına bakmak gerek. Örneğin, üretim sektöründe büyük veri kullanan müşteriler, yeni ürün değerlendirmelerini haftalar sonra değil, birkaç gün içinde elde etmeye başlayabiliyorlar. İnternet üzerinden alışverişin çok popüler olduğu günümüzde; doğru adrese ve hızlı teslimat için büyük veri yapısının da rahatlıkla kullanılabildiğini gözlemliyoruz.”
Rekabetin bu kadar zor olduğu bir ekonomik dünyada, firmalar büyümenin ve kârlılıklarını arttırmanın yolunun teknolojiden geçtiğinin farkındalar. Firmalar, büyük veri yatırımlarına, büyüklüklerinden bağımsız olarak, önem vermeye başladılar. “Bahsettiğim Forrester araştırmasına göre, firmaların yüzde 98’i büyük veriden genel anlamda faydalanıyorlar” diyen Burak Görsev’e göre, buradaki olumsuz tek nokta, bu yatırımların geri dönüşlerinin uzun vadede sağlanması olarak belirtiliyor. Ancak bu problem de bulut çözümleri ile yönetilebiliyor. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics