Dosya Büyük Veri ve Analitik Uygulamalar 22 NİSAN 2013 / 08:20

Büyük veri bir moda mı?

Bilişim sektörü olarak yeni kavramlar çıkartıp içlerini boşaltana kadar bunları konuşmaya bayılıyoruz. Örneğin bulut bilişim. Bu kavram ilk defa 60’lı yılların sonlarında telaffuz edilmiş. Ama bugün geldiğimiz noktada bulut kelimesi kullanılmayan bir sohbet ortamı bulmak neredeyse olanaksız.

Bir diğer örnek ise bu dosyamızın konusu büyük veri. Bu kavram da özellikle sosyal ağların yaygınlaşması, sayısal fotoğraf ve video sayısının her gün katlanarak artması ve kurumsal tarafta yoğun olarak kullanılmaya başlanan sayısal doküman yönetim sistemleriyle giderek önem kazanan bir başlık haline geldi.
Anlamlı ya da yapısal veri ve tam karşısında duran anlamlandırılmamış yani yapısal olmayan veri aslında büyük veri kavramının temelini oluşturuyor. Verinin anlamlı hale getirilmesi bireysel tarafta olduğu kadar kurumsal tarafta da büyük önem taşıyor. Tabii verinin oluşması, sürdürülebilir bir şekilde büyümesi gibi gereklilikleri de göz ardı etmemek gerekiyor.
Netice olarak bu kavramın da içini boşaltmamak, sosyal ağların büyük veriye etkilerini paylaşmak ve sektörel dağılımına göz atmak için soruları sizlere sorduk siz de yanıtladınız. Daha detaylı bilgiler için o zaman buyurun dosya sayfalarımıza.
ETİKETLER : Sayı:918

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN