Dosya Büyük Veri ve Pazarlama Stratejileri 04 EKİM 2015 / 22:15

Büyük veri için sağlam altyapı

Nesnelerin interneti sayesinde elde edilen büyük verinin güvenliğinden analizine, depolanmasından yedeklenmesine kadar şirketlerin stratejilerini oluştururken öncelikle doğru iş ortakları ile çalışmaları gerekiyor. Söz konusu büyük veri olunca bu konuda bulut sistemlerinin önemi daha da artıyor. Büyük veri stratejileri, doğru danışmanlık desteği ve kurumlara uygun doğru çözümler ile çizilmelidir. Şirketler çizilecek stratejinin tüm bileşenlerinin eşit derecede önemli olduğu gerçeğini unutmamalıdır. Proline Satış Direktörü Bilginç Işık’ın verdiği bilgilere göre, güvenliği sağlanmamış verinin analizi ileride büyük zarar doğurabileceği gibi sürekli artan depolama ve buna paralel olarak yedekleme altyapısı sağlam kurulmamış stratejiler de uzun ömürlü olmayacak. Örneğin satış, pazarlama ve müşteri ilişkileri olmak üzere büyük verinin analizi şirketlere paha biçilemez değerde bilgiler sunabilmektedir. Büyük veri analizinde iyi bir çözümü tercih eden kurumlar, anlamsız görünen veri yığınlarını birleştirip anlamlandırarak daha geniş bir bakış açısına kavuşup, stratejilerini eyleme dönüştürebilmektedir. Aynı şekilde bir finans şirketini ele alırsak verinin analizine ek olarak veri güvenliği de büyük önem kazanacaktır. Bir hizmet sağlayıcısı için tüm bunların yanı sıra veri depolama ve verinin geri getirilmesi konusunda uzman destek gerekecektir. Kısacası büyük veri stratejilerini belirleyecek şirketler, iyi bir danışmanlık hizmeti almalı ve kendi ihtiyaçlarını iyi belirleyip bu ihtiyaçlar doğrultusunda çözümler kullanmalıdır.

Yeni dönemde oluşacak ekosistem içerisinde ortaya çıkan devasa verilerin analiz edilmesinin yanı sıra, karşımıza çıkacak en büyük sorunlardan birinin de büyük veri güvenliğinin sağlanması olacağını düşünüyoruz. Giyilebilir teknolojilerden, akıllı ulaşım sistemlerine hatta evlerimizde kullanacağımız kapı kilitlerine, ampullere kadar birçok cihaz hem kendi aralarında hem de kullanıcılar ile anlık iletişim halinde olabilecek. Hayatımıza katacağı kolaylıkların yanı sıra kişisel verilerimizin gizliliği ile ilgili sorunları da beraberinde getireceğini öngörmekteyiz. Büyük verinin birçok açıdan güvenliğinin sağlanması gerekiyor. İyi bir yedekleme, acil durumlarda verilerin geri yüklenmesi, siber saldırılara karşı koruma önlemleri gibi tedbirler dışında verilerin fiziksel güvenlikleri de sağlanmalıdır. Büyük veri güvenliği yalnızca sanal ortamda değil aynı zamanda güvenli geçiş sistemleri ile de gerçekleştirilmelidir.

Siber güvenlik açısından baktığımızda maalesef yıllardır süre gelen alışkanlığın sonucu olarak siber güvenliğin tek bir cihaz yahut yazılım ile sağlandığı düşünülmektedir. Günümüzde tehdit tiplerinin kaynakları o kadar farklılık göstermektedir ki bir gün DdoS atağı ile hizmet verme işlemi engellenebilirken bir başka gün e-posta ile ulaşan bir dosya yüzünden içeriden dışarıya bilgi sızıntısı gerçekleşebilmektedir.

Diğer bir yanlışlık ise veri güvenliğinin yalnızca sanal olarak sağlanacağı algısıdır. Burada şirketlerin geçiş sistemleri ile de veri merkezlerinin güvenliğini maksimumum seviyeye çıkarmaları gerekiyor. Verilere saldırıların dışarıdan gelebileceği gibi içeriden gelebileceği de unutulmamalıdır. Yani veri güvenliği sadece kullanıcı bilgisayarları, sunucu ve depolama sistemlerinden başlamaz. Verilere erişim konusunda; erişim kodları ve kimliklerin yanı sıra göz, parmak damar izi taraması gibi biyometrik sistemler ile fiziksel erişim güvenliği de sağlanmalıdır.

 
ETİKETLER : 1040

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics