Dosya Büyük Veri ve Pazarlama Stratejileri 04 EKİM 2015 / 22:14

Büyük Veri stratejisi olmadan rekabet imkansız

Şirketlerin büyük veri stratejisi oluşturma şekli, kendi hizmet kalitelerini artırmaya, müşteriler ile daha yakın ilişkiler kurmaya, daha başarılı kararlar almaya ve yeni iş modelleri geliştirmeye yönelik olmalı. Büyük veri; günümüzde müşteri deneyimi optimizasyonu, içerik analizi, ürün geliştirme ve risk yönetimini de içeren 15’ten fazla alandan gelen verilerle oluşturuluyor. Bu noktada farklı alanlardan toplanan büyük veri içeriklerinin doğru analizi kritik bir öneme sahip. Elde edilen verinin kalitesinin nitelikli olması da strateji oluşturmada önem taşıyor çünkü verilerin niteliğinin düşük oluşu, idari kararlar verileceği zaman büyük veriye olan güvenin azalmasına yol açıyor. Ayrıca rakip şirketlerle rekabet edebilmek ve onlardan daima bir adım önde olabilmek üzerine kurulu bir büyük veri stratejisi oluşturmak da son derece önemli. Xerox Türkiye Ofis Ürünleri Pazarlama Müdürü Erhan Aslantürk’ün, yaptıkları bir araştırma sonuçlarına dayanarak verdiği bilgilere göre, yöneticilerin yüzde 56’sının halihazırda büyük veri uygulamalarından işlerinde faydalandığını ve büyük veri stratejilerini çok çeşitli alanlarda kullandığını gösteriyor. Büyük veri stratejilerini iş yerinde uygulama konusundaki en büyük zorluklardan biri veri güvenliğini sağlamak. Kurum yöneticilerinin yüzde 37’si büyük veri stratejilerini işlerine uygularken veri güvenliği ve gizliliğini karşılaştıkları en büyük zorluklardan biri olarak değerlendiriyor. Buna ek olarak, müşterilerin veri güvenliğine dair endişeleri de giderek artıyor. Bu yüzden işletmelerin, müşterileri ile aralarında bu konuda güven ilişkisi kurmak için bir an önce çözüm yolları geliştirmeleri gerekiyor. Telefon, tablet, bilgisayar gibi kişisel cihazların müşterilere ait her türlü veri için bir kaynak oluşturması, müşterilerde, kişisel verilerine yabancı kişilerin ulaşılabileceği endişesi yaratıyor. Dolayısıyla müşterilerin büyük veriyi oluşturan bilgi ve içerik taleplerini bir güvenlik tehditi olarak görmesi, gerekli önlemler alınmadığı takdirde büyük verinin gelişmesini ve yaygınlaşmasını engelleyeceği söyleniyor. Bu yüzden kurumların, müşteri bilgilerinin gizliliğini korumaya yönelik oluşturacağı güvenlik politikaları sonucunda müşteri nezdinde oluşacak güvenin, büyük veri analizlerinin sağlıklı olmasını ve büyük veri bilgilerinin gerçekçi olmasını sağlayacağını düşünülüyor.

 

Danışmalık hizmeti kaçınılmaz hale geldi

Büyük verinin önemi arttıkça, bilgi ve veri analizini yapmanın zorlukları daha iyi anlaşıldıkça, iş dünyası için dışarıdan danışmanlık hizmeti almak kaçınılmaz hale geliyor. Bu konuda uluslararası bir şirket olmanın avantajlarını yaşıyoruz ve büyük veri stratejisi için gerektiğinde kendi bünyemizde yurt dışından danışmanlık alabiliyoruz. Büyük veri bilgilerini özel araç ve yazılımlarla inceliyor ve değerlendiriyoruz. Müşterilerimizden, kanallarımızdan, iş ortaklarımızdan ve satış noktalarımızdan gelen farklı verileri, her bölüm kendi içinde yorumluyor ve sınıflandırıyor, daha sonra da aksiyon planlarına dahil ediyor. Büyük veri, iş hedeflerimizi gerçekleştirmek ve iş süreçlerimizi yönetmek açısından bizim için büyük önem taşıyor. Yurt dışında yapılan araştırmalar özellikle Avrupa bölgesindeki şirketlerin yüzde 53’ünün şu an başka bir kuruluştan büyük veri stratejisi için destek aldığını gösteriyor.

Büyük veri analizlerini kullanan kişiler bu konu hakkında bilgili. Şirketler için günümüzde asıl önemli olanın müşteri beklentileri olduğu herkes tarafından görülebiliyor. Bu yüzden müşterilerden gelen her türlü bilgi, geri dönüş ve değerlendirme büyük veri analizinde kullanılıyor. Günümüzde özellikle telekomünikasyon, bilişim, sağlık ve kamu hizmeti alanında uzmanlaşmış işletmeler büyük verinin sağladığı rekabet avantajlarının farkına varmış durumda. Büyük verinin, doğru bir hedef oluşturmak, geniş bir endüstri yelpazesinde etkili bir hizmet vermeye odaklanmak için kullanılabilecek stratejik bilgi anlamına geldiği herkes tarafından fark edilmeye başlandı. Erhan Aslantürk, Xerox olarak büyük veri içeriklerini analiz edip, yorumlayarak iş hedeflerine nasıl ulaşılması gerektiğini belirlediklerini belirterek, “Büyük veriyi, bünyemizde hem müşterilerin beklentilerini karşılamak, hem riski algılamak, hem de rekabetçi bir ortamda ayakta kalabilmek için en önemli araçlardan biri olarak değerlendiriyoruz” dedi.

 
ETİKETLER : 1040

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics