Dosya Büyük Veri ve Pazarlama Stratejileri 04 EKİM 2015 / 22:17

Şirketlerin ayağı yere basmalı

Veri analitiği alanında “büyük veri” günümüzün hala beklentilerin büyüklüğü anlamında ayağı yere basan bir seviyeye inememiştir ve hala pek çok şirket için büyük veri hakkında konuşulabilecek çok ama çok detay, beklenti, sakınılması gereken adımlar vardır. Asseco SEE Yeni Ürünler Yöneticisi Osman Özdemir’in verdiği bilgilere göre bu adımlar şöyle:

-      Büyük veri bir metot/araçtır. Tek başına amaç değildir ve olmaması gerekir. ‘Çok faydalı ve mutlaka bizim de yapmamız gerekir’ düşüncesiyle girilecek strateji ve planların sadece zaman, emek kaybı harcatıp, geriye buruk bir tat bırakması neredeyse kaçınılmazdır.

-      Büyük veri çok veri değil gerçekten de hayli çok veridir. Büyüklüğün tüm işi etkileyen ve etkileyecek etkilerini hesaba katmak ve gerçekçi bir hedefle yola çıkmak önemlidir.

-      Adı üstünde olduğu üzere veriden bahsediyoruz, verilerin ilgili bilgiye dönüştürülmesi tahmin edilenden daha yorucu olabilecektir.

Veri güvenliği ve artık yanındaki kaçınılmaz konu mahremiyet, büyük veri ile birlikte üstünden gelinmesi daha zor, analiz edilmesi daha fazla gayret gerektiren bir seviyeye erişmiştir. Ülkemiz için konuşacak olursak sadece BTK, BDDK ve ulusal/uluslararası yasa ve kurallara uyulması gereken süreç ve detaylar hiç tahmin edilmeyen sonuçlar getirebilir. Optimizasyon için kullanacağız bir bulut aracı/servisi, daha önce buluta kapalı ve dikkatle yönetilen bir sisteme ait bilişim gözü ile önemsiz, ama örneğin BTK kuralları açısından imkansız bir yapı oluşturabilir.

Çalışılan ürün ve operasyon grubuna bağlı olarak bazı iş birimlerimizin konuyla daha ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Her bir iş birimi kendi içerisinde bu çalışmaları yürütmektedir.

 

 
ETİKETLER : 1040

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics