Dosya Büyük Veri ve Pazarlama Stratejileri 04 EKİM 2015 / 22:14

Veri güvenliği es geçilmemeli

Şirketler, büyük veri stratejilerini oluştururken, iş birimlerinin objektiflerine cevap verebilen büyük veri teknoloji çözümlerini incelemelidir. Büyük verinin talep edilen yapıda depolanabilirliği ve verinin işlenmesi ile oluşan öngörülerden aksiyon alınabilirliği, büyük veri teknolojilerini seçerken önem verilmesi gereken kriterlerdendir. Veri çeşitliliğine uygun hızlı ve güçlü görsellerle destek veren çözümler, büyük veri teknoloji çözümlerinden beklenen faydayı arttırmaktadır.

Büyük veri güvenliği denilince ilk olarak,  veri gizliliği, veri tekilleştirilmesi ve veriye erişim yetkisine uygun şekilde şifrelenmiş büyük veri altyapısı ve çözümleri akla gelmektedir. Olması gereken yasal regülatif koşulları sağlayan format ve içerikte, büyük verinin tutulduğu veri tabanları ve erişim metodu önem kazanmaktadır. Büyük veriyi depolarken ve işlerken, kullanılan açık kaynak uygulamaların tüm güvenlik riskleri de ayrıca değerlendirilmelidir bilgisini veren Turkcell Global Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Fahri Arkan’a göre, sosyal medya, müşteri verisi gibi regülasyona tabii olan veriler, güvenlik unsurlarına göre sınıflandırılmalıdır. Verinin depolanması işlemi BT tarafında, veriden elde edilecek öngörünün ve verinin işleme çıktılarının sorumluluğu ise iş biriminde olması gerekmektedir.

Şirket olarak, BT içinde Kurumsal Çözümler ve İş Zekası departmanının liderliğinde, büyük veri ve analitik programımızı oluşturduklarını kaydeden Fahri Arkan, şunları kaydetti:

“Bu program dahilinde, öncelikli olarak İş Zekası ekibimizin veri madenciliği ve analitik çözümlerindeki yetkinliklerini arttırdık. Bilgi teknolojileri ekiplerimiz sahip olduğumuz büyük verilerimizi değerlendirdiler. İş birimlerimizin ileri analitik ihtiyaçlarını dinleyerek, Turkcell Global Bilgi'nin iç ve dış müşterisine katma değer yaratacak projelendirmelerimizi yapıp, yol haritamıza aldık. Her bir projeye özgü, sektördeki büyük veri teknolojileri tedarikçilerini "POV-Proof of Value" çalışmaları ile deneyimleyip, maliyet odaklı ve ileriye yönelik büyümemizi ölçeklendirebileceğimiz esnek yapıda büyük veri teknolojisinde ilerlemeye devam ediyoruz.”

 
ETİKETLER : 1040

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics