Dosya Büyük Veri ve Pazarlama 08 ARALIK 2014 / 09:50

Büyük veri, pazarlama paradigmasını değiştiriyor!

Büyük veri; kurumlara özel sektörde kendi müşterisini, kamuda ise vatandaşını tanımak konusunda çok değerli bir açılım sağlıyor. Bu konuda veriyi anlamlandıracak, öngörüler çıkaracak nitelikli uzmanlara hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyacağız.


Bilgi sistemlerinde yeni bir dönüşüm yaşıyoruz. Artık ulaşılabilen her kanaldan en küçük veri toplanıyor, biriktiriliyor, böylece Büyük Veri haline getiriliyor. Büyük Veri; verilerin sayısallaşması ve farklı boyutlarda alınan verilerin toplanıp, düzenlenerek hedef kitle davranışlarını anlama, tahminler yapma, öngörülerde bulunma, işletmenin sahip olduğu verilerden yola çıkarak ‘akıllı’ yönetim imkânı sağlıyor. Yeni dünyada; hayatta kalabilmek için farklılaşmak; farklılaşmayı sağlamak için de Büyük Veriyi doğru analiz metotlarıyla yorumlamak gerekiyor. Bu özellikleriyle de aslında; şirketlerin geleceklerini şekillendirmelerinde kilit teknoloji olarak fark yaratıyor.

Var olan müşterinin ihtiyaçlarını eldeki işlenmiş Büyük Veriyle belirleyerek bir çözüm sunmak; hem şirket hem de müşteri için tasarruf ve ciddi kazanımlar sunuyor. Büyük Veri, pazarlamanın geleceğini etkileyecek çok önemli bir altyapı ve teknolojik üstünlük getiriyor. Veride çeşitlilik, tam ve doğruluk, süreklilik, bütünleşik ortam ve gerçek zamanlı olarak kampanyalarda kullanılabilirlik Büyük Verinin olmazsa olmazları arasında. Markaların önce müşterilerini tanımaları ve sonrasında bu müşterilere ait verilerden anlamlı bilgiler yaratmaları gerekmekte. Yarının Büyük Veri temasını adresleyebilmek için pek çok dikey sektörde derin bir uzmanlık ve ciddi Ar-Ge yatırımlarına ihtiyaç bulunuyor. Modern zaman falcıları, nitelikli Büyük Veri uzmanlarının arasından çıkacak gibi görünüyor!
ETİKETLER : 999

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics