Dosya Büyük veri 17 MART 2014 / 08:31

Büyük veri büyük müşteri

Büyük veri eş zamanlı verileri işlerken, şirketlerin yeni iş modelleri geliştirmelerine ve müşterilerini daha iyi tanımalarına fırsat veriyor.

Büyük veri, müşteri davranışlarını en detaylı işlemlerden, sosyal medyadaki yorumlarına kadar geniş bir yelpazede kaynak sağlıyor. Mobil cihazlar ve sosyal medyadan bağımsız düşünülemeyen hayatımızda müşteriler, ürün ve hizmetlerle ilgili tüm fikirlerini çok daha hızlı paylaşabiliyor. Memnuniyet hızla reklam etkisi yaparken, şikayetler üreticiye ulaşamadan önce bir sosyal medya krizine dönüşebiliyor. Müşterinin değerinin farkında olan şirketler onları daha iyi tanımak ve anlamak için büyük veri çözümleri kullanıyor. Komtaş Bilgi Yönetimi Genel Müdürü Yüksel Çomak “Şirketlerin bir müşteri stratejisi oluşturabilmesi için sadece müşterisinin kurumla olan ilişkisine değil, sosyal medyada ürettiği tüm verilerine hatta makine ve cihazlar üzerinden üretilen verileri de elde ederek mobilitenin yarattığı değerli veriye de sahip olması gerekiyor” diyor.
Atos Yönetilen Hizmetler Direktörü Okan Gözütok, şirketlerin yakın gelecekte müşterilerine daha verimli ve kişisel hizmet sunabilmek için “büyük veri”den daha fazla faydalanacakları yönünde olduğu öngörüsünde bulunuyor. Büyük veriyi doğru kullanmak yeni iş fırsatları yaratmak ve kurumların daha fazla müşteriye ulaşmak, müşterileri daha iyi tanımak, kişiye özel çözümler sunmak, uzun vadede maliyet avantajları kazanmak, daha yerinde karar mekanizmaları geliştirmek, kurum içi ve dışı iletişimi/etkileşimi geliştirmek gibi sayısız fırsatlar doğuruyor. IBM Türk Bilgi Yönetimi Uzmanı Mehmet Cüneyt Göksu büyük verinin eldeki verileri bilgiye dönüştürerek iş stratejileri oluşturmak, gelişen pazar dinamiklerine ve kişiselleştirilmiş kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik özellikler geliştirmek adına kritik önem taşıdığına dikkat çekiyor. Büyük veride en önemli kavram verileri doğru anlamlandırarak değer yaratmaktır.
Doğru işlenmeyen veri anlamsız bir yığın olarak kalıyor
Veriye sahip olmak anlamlı fakat şirketleri rekabette ön plana çıkaran büyük veriden işe yarar analizler çıkarmak. İnnova BI&EPM&CRM Çözüm Yöneticisi Barış Taptık, büyük verinin iyi yönetimi ve analizinin şirketlere sağladığı faydaların en önemlilerinin müşteri memnuniyetini artırmak, alternatif satış ve pazarlama kanallarını ve fırsatlarını oluşturmak, yatırımın geri dönüşü ve satış maliyeti analizlerinin daha sağlıklı hale gelmesi olduğunu söylüyor. Taptık, “Büyük verinin doğru yönetilmesi ve analizinin yapılması şirketlere büyük avantajlar sağlıyor. Aksi takdirde şirketlerin elinde sadece biriktirdikleri ama anlamlandıramadıkları bir veri yığını kalıyor” diyor.
Büyük verinin kaynakları açısından değerlendirdiğimizde, müşteriyi tanımayı kolaylaştırdığı kesin. Anlık tepkileri takip ederek verileri doğru algoritmalarla işlediğinizde müşterinin tüm karar mekanizmasını hatta hayatı nasıl anlamlandırdığını dahi anlamanız mümkün. Önümüzdeki birkaç yıl içinde iş zekâsı ve iş analitiğini etkili kullanan şirketler, çevremizdeki bulut yapılarından durmaksızın akan büyük veriler ile CRM ve ERP sistemlerini bütünleştirme ve 360 derece müşteri algısı oluşturma konusunda herkesten bir adım önde olacak. Bu nedenle bilginin değerini bilen şirketlerde artık müşteri ilişkileri yönetimi büyük veriyle büyüyor. Gerçek zamanlı aktivite izleme, iş zekâsı platformları gibi karar destek mekanizmalarıyla birlikte devreye giriyor. İş zekası, veri madenciliğini kurumsal mimariyle bağlantılı analitik araçlara bırakmaya başlıyor. Şirketlerin veri ambarlarından çıkması, artık süreç iyileştirme odaklı bir döneme girdiğini gösteriyor. Çünkü artık, gerçek zamanlı veriler ile hareket ederek doğru zamanda aksiyon almak gerekiyor.

Doğru analizlere yeni kampanyalar, pazarlama stratejileri ve iş modelleri geliştirmek oldukça kolay. Üstelik büyük veri sadece yeni fırsatlar için değil, var olan değerleri de korumak için ideal bir kaynak. Proline Satış Müdürü Bilginç Işık, var olan müşterinin ihtiyaçlarını eldeki büyük veri ile belirleyerek bir çözüm sunmak ciddi tasarruflarla işletmelerin müşteri ihtiyaçlarına uygun çözümlerin farkına varmasını sağlayabilir diyor. KoçSistem ArGe ve İş Uygulamaları Danışmanlık Direktörü Ömer Özgür Çetinoğlu “Bugün çocuğu 10 yaşına gelmiş olan müşterinize siz hala bebek maması öneriyorsanız, o müşteriyi çoktan kaybettiniz demektir. Müşteriler güven duymak, anlaşılmak ister ve anlık değişebilecek ihtiyaçları için anlık çözüm bekler“ diyor. Büyük veriyle elde edilen temel demografik bilgiler artık yeterli değil, müşterilerin alışkanlığının da ötesinde öneriler beklediği çağda, büyük veriyi kullanarak müşteriyi çok iyi analiz ederek önceden ihtiyaç duyabileceği ürünleri sunarak üst ürün satışı (up-sell) veya çapraz satış (cross-sell) gerçekleştirilerek satış hacmini de geliştirilebilir.
Büyük verinin sağladığı bilgi çerçevesinde müşterilere eş zamanlı teklifler sunmak ve hayatı daha hızlı hale getirmek mümkün. SnA Danışmanlık Yönetici Ortağı Ömer Nadirler “Maalesef, reaktif olarak büyük veri üzerinde yapılan incelemeler müşterilere daha iyi bir tecrübe yaşatmak için yeterli değil. Büyük veri ile müşteri davranışlarını daha iyi tahmin edebilen ve gerçek zamanlı aksiyonlar oluşturabilen şirketlerin bu konuda öne geçeceğini düşünüyorum“ diyor. Zira büyük verinin sahip olduğu potansiyeli düşündüğümüzde gerçekten de çok geride olduğumuzu anlayabiliriz.
Etkin kullanımı için şirketlerin büyük veriye kolayca erişebilmesi gerekli. Bu nedenle kullanıcıların tüm verilerin tanıdık, güçlü ve aynı araçlarla analiz edilebilmesi ve BT için eksiksiz veri platformuna ihtiyaçları var. Microsoft Bulut ve İş Platformu Ürün Yöneticisi Gökben Utkun, veri keşfine yönelik çözümlerle birçok kaynaktan gelen verileri Excel içerisinde bir araya getirildiğini ifade ederek “Windows Azure HDInsight ile sadece birkaç tıklama ile Hadoop’u kullanmaya başlamanıza olanak sağlıyoruz. SQL Server 2012 Parallel Data Warehouse içerisinde yer alan PolyBase ile ilişkisel veya ilişkisel olmayan verileri birlikte kullanmanıza imkan tanıyoruz” diyor.

Büyük veride yenilikçilik önemli

 NetApp Türkiye Teknik Müdürü Lütfi Yunusoğlu:

“Büyük veri odaklı son teknoloji ürünler, veri yönetimi için iş süreçlerine yeni yaklaşımlar kazandırırken, aynı zamanda yenilikçi çözümlerle rekabetçi koşulları oluşturuyor. Çevik altyapılar ile veri depolamayı yeniden şekillendirebilen, zengin veri yönetimini kümelenmiş mimari avantajlarıyla birleştiren NetApp gibi şirketler, bu sayede kurumların planlanmamış veri büyümeleri karşısında tek bir altyapı üzerinden gelişmesine yardımcı oluyor. Büyük verinin şirketlerin kurumsal stratejilerinde yer alması, sanallaştırma teknolojileriyle tanışmayı da gerektirdi. Maliyetleri azaltma ve yönetim verimliliğini artırma süreçlerinde güçlü bir araç olan sanallaştırma, yönetimsel açıdan getirdiği kolaylıklarla büyük veri depolama süreçlerinde en çok tercih edilen araçlardan biri.”

Müşterileri ölçerek anlamak gerek

Turcom Teknoloji Yazılım Satış Müdürü Serkan Esen:

Şirketler müşteri davranışlarını ölçebilmek için mağaza girişlerine ve kritik noktalara kameralar koyup belirli süre kaydediyor ve bunları pazarlama, CRM ve müşteri eğilimleri gözünden inceleyip sonuçlar çıkarıyorlar. Büyük veri ve analizi ile müşteri eğilimlerini görüp, izleyip, formüle edip faydaları kat kat artırmak mümkün.

Apama gerçek zamanlı sosyal görünürlük sağlıyor

Software AG Türkiye Genel Müdürü Nil Bağdan geçtiğimiz yıl ürün ailesine kattıkları Apama’nın bireysel davranışlara ve kamuoyu duyarlılığına dayalı, hedef odaklı tanıtım yapma imkanı sağlarken, gerçek zamanlı pazarlama politikalarının da uygulanmasına yardımcı olduğunu söylüyor. “Operasyonel sistemler, anlık veri kaynakları, Facebook, Twitter, e-posta mesajları gibi sosyal medya kaynakları ile gerçek zamanlı duygu analizini etkin bir biçimde yapabilen karmaşık olay işleme (CEP) platformu Apama, yüksek hacimli sosyal medya hareketlerinde yine gerçek zamanlı görünürlük sağlıyor. Öte yandan, böyle bir platformun donanım maliyetini azaltmak ve veriye hızlı erişimi sağlamak için de Terracotta Big Memory gibi bir bellek içi büyük veri yönetim platformu kullanmanın gerekliliği kaçınılmaz oluyor. Örneğin; mağdur müşteriye otomatik olarak bir iyi niyet belgesi gönderiyor ya da şikayet içeren e-postaları seçerek, sorunun çözülmesi için sorumlu personele olarak yönlendirebiliyor.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics