Dosya Büyük veri 17 MART 2014 / 08:40

Büyük veri büyük müşteri

Büyük veri, M2M ile beslenerek veri kaynaklarını katlayarak büyümeye devam ederken, elde edilen  analizlerin güvenilirliği açısından doğru amaç ve araçlarla yola çıkmak önem kazanıyor.

Büyük veri, veri kaynaklarının da katlanarak artmasıyla çığ gibi büyüyor. Büyük verinin sektörlere katkı sağlayabilmesi için önemli olan kaliteli verinin doğru analizleri sunması. İşlevsel analizler elde edebilmek için; güvenilir verilerin, amacına uygun teknik ve algoritmalarla işlenmesi gerekiyor.

Analize güvenmek için önce veriye güvenmek gerekir. Karar verme aşamasında büyük veri analizlerini kullanan şirketler stratejik adımlarını bilgiye duyduğu saygı ve güvene dayandırıyor. Mobilitenin yaygınlaştığı, çoklu cihaz kullanımının arttığı ve artmaya devam ettiği çağımızda günde 20 petabayt veri üretiliyor. Büyük verinin kaynağı oldukça geniş. Ödeme bilgilerinden ve demografik bilgilerden elde edilen kullanıcı alışkanlıkları bilgileri, artan akıllı cihazların veri üretimini artırmasıyla daha kapsamlı hale geldi. Veri kaynağı katsayısını artıran makineler arası iletişim BT pazarının 7 katı hızla gelişirken büyük veriyi de büyütüyor. Sosyal ağlar, kiosklar, mobil ödeme cihazları, görüntü kayıt sistemleri, araç takip sistemleri gibi makineler arası iletişim bilgileri de tüketici alışkanlıklarının daha derinlenmesine ortaya koyuyor. Önümüzdeki yıl dünyada bağlantılı 1 trilyon aygıt olacağını düşününce, elde edilen verilerin doğru değerlendirilerek kaliteli analizlere dönüşmesi önem kazanıyor. Güven altında elde edilen ve korunan veriler şirketlere güvenilir analizler sunuyor. Bu analizler şirketlere yeni kazanç modelleri getiriyor. Kişiye özel pazarlama yaklaşımının uygulandığı, müşterilerin özelleştirilmiş tekliflerle ilgilendikleri çağımızda büyük verinin tüketici alışkanlıklarını analiz etmesi büyük bir nimet. Şirketler müşterilerini büyük veriyle daha iyi tanıyor. Daha özelleştirilmiş teklifler, iş modelleri geliştiriyor. Böylece hem şirketler hem de tüketiciler büyük verinin sağladığı avantajları değerlendirebiliyor. Bu büyük güç, çevreci teknolojilerde karbon emisyonunun azalmasını sağlayacak çalışmalarla kullanılarak dünyaya katma değer sağlıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics