Dosya Büyük veri 09 ARALIK 2013 / 10:29

Büyük veri çözümleri her sektörde ve ölçekte yaygınlaşıyor

Sektör sektör büyük verinin kabul görme ve yaygınlaşma oranı değişse de, “büyük verinin” etkin yönetilebilmesi ölçekten bağımsız her kurumun ihtiyacı olarak karşımıza çıkıyor.

Büyük veriye dair çözümler özellikle verinin göreceli olarak daha büyük olduğu telekom, finans, kamu ve perakende sektörlerinde ilk etapta kabul gördü. Diğer sektörlerde de büyük verinin etkin yönetilebilmesi ölçekten bağımsız hemen her kurumun ihtiyacı.
EMC Isilon Satış Müdürü, Nazlı Köprülü büyük verinin sektörlere etkisiyle ilgili şunları söyledi: “Büyük veri öncelikle web dünyasında kabul gördü. Webin devleri olarak adlandırabileceğimiz Google, Yahoo gibi siteler kullanıcı davranışlarını takip ederek bunları kaydetmeye, kullanıcıların bir sonraki adımlarını anlamaya ve yönlendirmeye başladılar. Aranan bir bilginin, ürünün yanında diğer kullanıcıların ilgilendiği bilgi ve verilerin korelasyonla getirilmesi, ortak profil ve eğilimleri olan kullanıcı grupları oluşturma bunu izledi. Bu sayede kullanıcılar bu sitelerle kendilerini özdeşleştirdiler. Sitelerin ziyaretçi sayısı ve ciroları buna bağlı olarak artış gösterdi.”
Atos Yönetilen Hizmetler Direktörü Okan Gözütok, “Dünyada ve Türkiye’de, artan BT maliyetlerini düşürmek isteyen, hız, kolay kullanım, esneklik ve yenilikçilik talep eden sektör ve şirketler daha çok büyük veri çözümlerine yöneliyor. Atos Türkiye olarak örneğin Türkiye’nin sabit telekom operatörleri ve GSM şirketlerinin hemen hepsiyle bu konuda çalışmalarımız bulunuyor” dedi.
Ereteam Çözüm ve Satış Öncesi Direktörü Gökhan Mataracı, büyük verinin en çok e-ticaret sitelerinde yankı uyandırdığına dikkat çekti ve ekledi:
“E-ticaret siteleri veri çeşitliliğini ve büyüklüğünü bir veri çöplüğünden daha çok fırsat amaçlı kullanıyor, daha iyi müşteri deneyimi sağlamak için inceliyor, sistematik ve bütünleşik altyapı için barındırıyor ya da iş ortakları ile paylaşıyor. eBay’de her beş saniyede bir cep telefonu satılıyor. Akıl almaz bir veri, aynı zamanda büyük veri derken aslında nasıl bir kavramdan bahsedildiğini gösteriyor.”
“Büyük veri çözümlerine yatırım artacak”
Büyük verinin birçok teknolojik gelişmenin de lokomotifi olan devlet projeleriyle gündeme geldiğini söyleyen GlassHouse Türkiye’den Teknik Destek Uzmanı İpek Öztüre, büyük verinin yayılan etkisinden şu sözlerle bahsetti:
“Büyük verinin doğru kullanımını özellikle popüler sosyal medya platformlarını izleyerek görebiliriz. Kullanıcı davranış ve eğilimlerini tespit ederek, doğru yönlendirmelerle ticari başarı yakalayan bu platformların etkisi ve şirket değerleri gün geçtikçe artmaktadır. Bilişim, sektörden bağımsız olarak yapılan işin merkezine yaklaştıkça büyük veri çözümlerine yatırım artacaktır.”
“Büyük verinin doğru yönetilmesi her kurumun ihtiyacı”
“Değişen pazar dinamikleri ve müşteri taleplerine anında uyum sağlayamayan, veri kontrolünü etkin bir biçimde sağlayamayan organizasyonel yapılar rekabette irtifa kaybediyor” diyen itelligence Analytics Genel Müdürü Serdal Mermer, büyük verinin etkin yönetilmesinin gerekliliğine dikkat çekti:
“Büyük verinin etkin yönetilebilmesi ölçekten bağımsız her kurumun ihtiyacı olarak karşımıza çıkıyor. Bununla beraber, büyük veri üzerinden analiz/yorum ve anlık kurumsal manevralar yapabilmek için kullanılan karar destek teknolojilerinin de alışılagelmiş olanın çok dışında kabiliyetlere ihtiyacı var.”
Microsoft Türkiye Sunucu ve Bulut Platformu Yöneticisi Gökben Utkun da büyük verinin pek çok farklı sektör ve çözüm alanında farklı ve çok daha verimli yaklaşımların hayata geçirilmesini mümkün kıldığını söyledi ve ekledi:
“Örneğin büyük veri sayesinde, kurumlar müşterileri için daha zengin kişiselleştirilmiş teklifleri, gerçek zamanlı olarak sunabiliyorlar. Bu da müşterileri hem kendi ihtiyaçlarını karşılayacak ürünlere yönlendirecek hem de kurumların karlılığı yüksek satışlar yapabilmesini mümkün kılıyor.”
SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, büyük veri analizlerinin sektörlere sağladığı avantajları şöyle anlattı:
“Perakendecilik sektöründe ise stok takibinin gerçek zamanlı yapılması müşteri memnuniyetinde ve rafta bulunabilirlik oranında önemli kazanımlar yarattığını gözlemliyoruz. Bankacılıkta ise gerçek zamanlı şube ve müşteri kârlılığı yapılabilmesi daha etkin karar alma mekanizmalarını beraberinde getirecektir.”
Software AG Türkiye Başkan Yardımcısı Nil Bağdan, şunları söyledi:
“Rekabetin yön verdiği bir ortamda bir şirketin başarıya ulaşması, rakiplerinden farklılaşabilmesine ve müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilmesine bağlı. Tabii bu da, şirketlerin yeterince esnek sayısal çözümler aramasına, hızlı bir şekilde bu çözümlere uyum sağlayabilmesine ve pazar eğilimleriyle paralel bir şekilde ilerlemesine bağlı. Büyük veri ve büyük veri ile bütünleşik araçlar, iş dünyasındaki bu kritik dönüşümü sağladı.”

“Büyük veriyle birlikte sunulan hizmetler arttı”

KoçSistem Ar-Ge ve İş Uygulamaları Danışmanlık Direktörü Ömer Özgür Çetinoğlu ise şunları söyledi:
“Google, Yahoo, Facebook gibi internet hizmet sağlayıcısı büyük şirketler zamanla çok büyük veriye sahip oldular ve yatırım maliyetlerini azaltmak, analitik kapasitelerini artırarak müşterilerine farklı hizmetler sunmak için büyük verinin temeli sayılabilecek hadoop ve mapreduce gibi teknolojilerin gelişmesini sağladılar. Zamanla bu çalışmalar diğer sektörleri de etkiledi ve dönüşümün bu sektörlerde de yaşanmasına önayak olacak.”

Şirketlerin yüzde 64’ü büyük veri üzerine çalışıyor

“Gartner’in yaptığı bir araştırmaya göre ise 2013 yılında büyük veriye yatırım yapan ya da zaten bu konuda çalışmalara başlamış olan şirketlerin oranı yüzde 64 seviyelerinde” diyen Bizcon İş Zekâsı ve Kurumsal Bilgi Yönetimi Grup Yöneticisi Alkan Gençalp, büyük veriyi etkin bir şekilde kullanan sektörlerin başında bankalar, servis sağlayıcılar ve medya iletişim kanallarının yer aldığını belirtti.

“Büyük veri pek çok sektörde kabul görüyor”

NetApp Türkiye Teknik Müdürü Lütfi Yunusoğlu ise “Günümüzde büyük veri çok geniş iş alanlarında faaliyet gösteren şirketler tarafından kabul görüyor. Büyük veri telekomünikasyondan, finansa, kamu sektöründen, otomotiv ve üretime kadar çok geniş bir yelpazedeki şirketlere etkide bulunuyor. Aynı zamanda savunma, sağlık ve perakende sektöründe de BT yöneticileri büyük veri depolama yatırımlarını hızlandırıyor” dedi.

Finans ve telekom sektörleri büyük veride öncü

Komtaş Bilgi Yönetimi Genel Müdürü Yüksel Çomak, “Çok fazla müşteriye sahip olan ve verinin çok önemli bir değer olduğu kurumlar tarafından olmazsa olmaz bir süreç olması itibariyle, öncelikle finans ve telekom sektörünün radarında olduğunu gözlemliyoruz” dedi ve şu örneği verdi:
“Örneğin, elektrik sayaçlarının uzaktan okunarak GPRS’lerle merkeze ulaştırılması ve faturalandırmaların cihazların uzaktan okumayla gerçekleştirilmesi, size en yakın otopark alanının adreslenmesi, trafik yoğun bölgelerin akıllı cihazınız aracılığıyla bildirilmesi, cihazlardan edinilen bilgilerle uzaktan tedavi hizmetlerinin gerçekleştirilmesi büyük verinin sağladığı uygulamalardan bazıları.”
ETİKETLER : Sayı:949

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics