Dosya Büyük veri 20 EKİM 2014 / 09:39

Büyük veriyi kullanan öne geçiyor

Önümüzdeki 10 yıla damgasını vuracak teknoloji eğilimlerinin başında gelen büyük veri kavramı, işletmelerin veriyi kullanarak rekabette öne çıkmalarına olanak tanıyor.

Kurumların isabetli ve basiretli öngörülerde bulunabilmesi için ellerindeki verileri değerlendirmesi büyük önem taşıyor. Veri miktarı arttıkça öngörülerin de isabetinin artması beklenirken, artan veri miktarı bir karmaşa ve kaosa sebep oluyor. Eğer veri bir kum tanesiyse ve bu taneden milyonlarca varsa, kumdan kaleler yapmak için gerekli olan araçların bütünü bizlere büyük verinin nimetlerini sunuyor. İsabetli öngörülerin en fazla ihtiyaç duyulduğu alanların başında gelen pazarlama ve iletişim konularında büyük verinin etkisini sektörün temsilcilerinden dinledik.

Günümüzde kâr oranları üzerinde hiç olmadığı kadar yoğunlaşan veri baskısı ve son hızla değişen müşteri talepleri, son yıllarda satış ve pazarlama yöneticilerini daha fazla harekete geçirmeye başladı. NetApp Türkiye Genel Müdürü Behçet Yumrukçallı’ya göre, artık daha yenilikçi ürünler geliştirmek, daha yaratıcı ve özgün metotlar bulmak ve daha fazla pazara ulaşmak, rekabet piyasası ile her geçen gün daha fazla kayganlaşan zeminde ayakta durmak anlamına geliyor. Fakat bulut ve büyük veri gibi trendleri günü gününe takip edip yüzeysel olarak kurum içinde uygulamak veya müşterilere yönelik geliştirmelerde kullanmakla etkili bir dönüşüm sağlanmıyor. Yumrukçallı’nın şirketlere önerileri şu şekilde:

“Sosyal ağların ne kadar işlediği, ne kadar verimli olduğu, müşteri alışkanlıklarına ve bağlılığına ne derece etki ettiği çoğu zaman hesaplanmıyor, tartışılmıyor. Oysa Büyük Veri ile şekillenen bu yeni ortamda, sistemde yakalanan müşteri ilişkileri yönetimine ışık tutacak verilerin filtrelenmesi ve faydaya dönüşecek şekilde değer kazanması gerekiyor. Bunu yapabilmek için şirketlerin, BT, pazarlama ve reklam departmanları ile birlikte tutarlı bir mantık zincirini takip etmeleri ve buna göre iş kararları alarak müşterilere ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen kampanyalarla ulaşmaları gerekiyor. Artık pazarlama departmanları, veriden daha fazlasını almak, stratejik değerler elde edebilmek ve akıllı aksiyonlar geliştirmek için, hızlı ve gerçek zamanlı hareket ederken, aynı zamanda iş yapma biçimlerini ve düşünce yapılarını da değiştirmek durumunda.”

Büyük veri pazarlama stratejilerine yön verecek

Büyük verinin günümüz iletişim ve pazarlama stratejilerini doğrudan etkilediğine değinen Arena Bilgisayar EMC Ürün Müdürü Sevan Matatyan, “Büyük veri tüm pazarlama stratejilerine yön verecek. Büyük veriden çıkarılan sonuçlar ile toplulukların ve bireylerin ihtiyaçlarını, satın alma alışkanlıklarını belirlemek çok daha kolay olacak. Ayrıca yeni satışa sürülen bir ürünün pazarlama stratejilerini belirlemek hangi pazarlarda ürünün başarılı olacağını önceden tespit etmek büyük veri yardımı ile çok daha kolay ve yol gösterici olacak” dedi.

Büyük veri üzerindeki incelemeler yeterli değil

Büyük veri, müşteri davranışlarını en detaylı işlem seviyesinde incelemekten sosyal medyadaki yorumlarına kadar geniş bir yelpazede kaynak sağlıyor. SNA Danışmanlık Yönetici Ortağı Ömer Nadirler’e göre, bugün birçok yazılım ve donanım şirketinin, müşterileri daha iyi anlamaya yönelik büyük veriyi toplamak ve depolamak için çözümleri bulunuyor. Nadirler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ne yazık ki, re-aktif olarak büyük veri üzerinde yapılan incelemeler müşterilere daha iyi bir tecrübe yaşatmak için yeterli değil. Büyük veri ile müşteri davranışlarını daha iyi tahminleyebilen ve gerçek zamanlı aksiyonlar oluşturabilen şirketlerin bu konuda öne geçeceğini düşünüyorum.”

Büyük veriye ihtiyaç ve talebin her geçen gün artmaya devam ettiğini ifade ederek sözlerine başlayan daha.net Genel Müdürü Emin Gür, “Bu yüzden büyük veri stratejilerinin doğru kurgulanması çok önemli. Verinin işlenmesiyle birlikte pazarlama stratejileri ciddi oranda değişebilir ve firmaların müşteri ile ilişkileri farklı boyutlara geçebilir. Veri çoğaldıkça bu verinin işlenip ortaya çıkardığı sonuçlarla ‘nokta atışı’ tespitler yapmamız mümkün olacak” ifadelerini kullandı.

Müşterileri daha iyi tanıma imkanı doğuyor

Konu hakkında Proline Satış Müdürü Bilginç Işık’ın görüşleri ise şu şekilde:

“Bir kurumun elde ettiği bilgiler, o kuruma müşteri davranışlarını izleme, müşteri ihtiyaçlarını ortaya çıkarma ve bu ihtiyaçlara uygun çözümler sunma imkânı tanır. Mevcut müşteri tabanıyla ilişkileri sıcak tutmak ve yeni müşteriler kazanmak her kurum için önemli maliyet yükü gerektiren süreçler olsa da büyük veri teknolojilerinin kullanımı bu alandaki maliyetleri düşürdüğü gibi daha isabetli sonuçlar da sağlamaktadır.

Büyük verinin müşteri ile ilişkiler konusunda şirketlere sunduğu bilgiler çok kıymetlidir.  Şirketlerin büyük çoğunluğu sosyal medyada oluşturulmuş olan büyük veriyi analiz ederek müşterilerini daha iyi tanımakta, isteklerini ve ihtiyaçlarını toplamakta, kitlesel ya da bireysel pazarlama yöntemleri geliştirebilmekte ve tüm bu süreçlerin sonunda ticari kazançlarını artırabilmektedir. Özellikle e-ticaret şirketleri, büyük veri analiziyle müşterilerinin beğeni ve taleplerini isabetli bir şekilde analiz ederek onlara özel fırsatlar sunmakta ve bu sayede müşteri sadakatini artırabilmektedir.”

Dünyayı en iyi görme biçimi veri

IBM Türk Bilgi Yönetimi Uzmanı Mehmet Cüneyt Göksu’nun hatırlattığı gibi büyük veri sadece kurum içerisinde yer almıyor. Facebook, Twitter, Linkedin gibi sosyal medya ortamları da şirketlere analiz edilecek “büyük veriler” sunuyor. Göksu’ya göre, şirketler bu bilgileri analiz ederek, kurumların stratejilerine yön verebilir. Bu verilerin incelenmesi şirketlere farklı ilişkileri yakalama ve stratejilerini daha sağlam temellere dayanarak belirleme fırsatı tanıyor. Göksu sözlerini şu şekilde sürdürüyor:

“Yeni teknolojiler bugüne kadar olduğundan çok daha fazla veriyi topluyor, analiz ediyor ve anlamlı içerikler çıkarıyor. Dolayısıyla, sezgilere değil, onaylı bilgilere dayalı daha akıllı kararlara göre eyleme geçilmesini sağlıyor. Şunu unutmamak lazım ki bugün başarılı ve nüfuz sahibi bir şirket olmak ‘dünyayı nasıl gördüğü’ ile alakalıdır. Dünyayı en iyi görme biçimi ise verilerledir. Verinin hacmi giderek artmaya devam edecektir.”

Büyük veriyi etkili kullanan şirketler öne çıkacak

Günümüzde büyük verinin sadece saklanması değil, müşterilere daha iyi hizmet sunacak anlamlı ve anlık iş sonuçlarına dönüştürülmesinin önemli olduğunu ifade eden Software AG Türkiye Genel Müdürü Nil Bağdan, “Bu durum kurumlara rekabet avantajı sağlarken, kurumsal uygulamaların işleyişinin net bir şekilde görülmesini sağlıyor. Bununla birlikte operasyonlar ile yönetim süreçlerinin entegrasyonunun sağlanmasına yönelik uygulamalar da çoğu şirketin en birincil ihtiyaçları arasında girmeye başladı” şeklinde konuştu.

Bağdan’a göre, çağımızın pazarlama dünyası, dinamizmini ve müşteri merkezli yapısını giderek artırırken, pazarlama kampanyalarının müşterinin tam da ihtiyaç duyduğu zamanlarda, mobil dâhil birçok farklı kanaldan duyurulması artık büyük önem taşıyor. CRM çözümlerinin büyük bölümünde olay tabanlı, “anlık” aksiyon alabilen, önceden tanımlanmış senaryolara uyan desenlere sahip ve müşterilere akıllı öneriler yapmaya hazır gerçek zamanlı sistemler dikkat çekiyor. Bağdan sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Önümüzdeki birkaç yıl içinde büyük veri uygulamalarını ve iş analitiğini etkili kullanan şirketler, farklı kanallardan durmaksızın akan büyük veriler ile kurumsal sistemlerini bütünleştirme ve 360 derece müşteri algısı oluşturma konusunda herkesten bir adım önde olacak. Bugün büyük verinin şekil verdiği dönüşüm tam da bu yönde.”

 
ETİKETLER : 992

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics